ЯК НОТАРІУСУ ОБРАТИ НАЙКРАЩОГО ПОМІЧНИКА?
Нотаріат України № 1 (32) 2019
Журнал «Нотаріат України» запроваджує нову рубрику «МАЮ ДУМКУ!» — публікацію міркувань нотаріусів з приводу актуальних питань нотаріальної практики та розвитку професійного самоврядування
ЯК НОТАРІУСУ ОБРАТИ НАЙКРАЩОГО ПОМІЧНИКА?
Тетяна Стражник, приватний нотаріус Житомирського міського нотаріального округу
«Маю дев’ять років приватної нотаріальної практики і чудову команду — одного помічника нотаріуса та чотирьох консультантів. Вони — найкращі!
Які ж вимоги я застосовую до помічника та консультантів? Звичайно, враховуючи відповідальність і серйозність нашої роботи, перша вимога — освіченість. І це не стільки наявність відповідної освіти (диплому), скільки грамотність, інтелігентність, широкий світогляд, прагнення вчитись новому і самовдосконалюватись. По-друге — енергетична сумісність. З помічником, як зі справжнім другом, має бути комфортно. Важливо відчувати підтримку своєї маленької команди, коли «зашкалює» робоча напруга. Кайфово, коли колектив поділяє інтереси керівника і в час відпочинку. Так мої дівчата змушені були полюбити рок-музику і драйвові заходи! Наші корпоративні вечірки надихають, мотивують і надають сил переживати складні робочі моменти.
Не менш важливими якостями є порядність і професійна гідність. Нотаріус і його команда, по суті, це одне ціле. Нотаріус повністю відповідає за дії своєї команди, що є обличчям нотаріальної контори. Тому не лише нотаріус має зберігати професійну таємницю, скрізь і завжди берегти чистоту високого звання нотаріуса, а і його помічник, який повинен усвідомлювати, що він є не лише виконавцем, а й спеціалістом високого ґатунку, якому довірено працювати з надважливими речами — правом власності, майновими правами, персональною інформацією.
І, звичайно, дуже приємно, коли у людях, з якими працюєш поруч, поєднується і краса, і розум, і людські якості. Я дуже пишаюсь, коли в мене питають, де я відшукала свою команду. Знайшлись самі, всі досить різні, мають різний вік, різні інтереси, різний життєвий досвід. Але симбіоз згаданих якостей, гнучкість, взаємоповага і, неодмінно, почуття гумору спростовують твердження, що найскладніше всього працювати в жіночому колективі. Бо це вже давно не просто робочий колектив, а сім’я».
Олександр Парамонов, голова відділення НПУ в Закарпатській області, приватний нотаріус Ужгородського міського нотаріального округу
«Кожна людина має свої звички, особливості характеру, поведінкові патерни, погляди на життя, зокрема і на роботу. І з усім цим вантажем до нотаріуса приходить його потенційний помічник.
За увесь час своєї практики я переконався, що за усіма цими характеристиками ідеального помічника не підібрати, тому визначив для себе основний критерій — ставлення до «паперової роботи», тобто до документів. Думаю, кожен нотаріус погодиться, що має особливу любов до документів, для нас це не просто папери, це фрагменти людських доль, наповнені їх досвідом та сподіваннями. Тому на роль свого помічника я шукаю людину, яка може та бажає наполегливо працювати з документами, не має якоїсь неприязні до них, до порядку. Не всім така діяльність до душі, не кожному підходить за складом характеру.
Також помічник нотаріуса має бути кмітливим, швидко мислити. Всьому іншому, зокрема й нотаріальній справі, я навчаю помічника сам. Для мене важливо, щоб помічник розумів, про що я говорю, щоб якісно готував тексти документів, і мені не доводилось кілька разів перечитувати та вносити правки. Вже через місяць ця людина здатна активно допомагати в роботі, але справді хорошим помічником стає не раніше, ніж через рік.
Практикую з 1996 року, і за цей час у мене було восьмеро помічників. Жодного разу не помилився у своєму підході до вибору».
Олена Чуєва, приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу
«В сьогоднішніх реаліях нотаріусу досить складно встигати все робити самому. Мало того, що законодавство України має властивість досить швидко змінюватися, так ще й маса повноважень, якими законодавець щедро наділяє нотаріуса, не дозволяє розслабитися навіть у вихідний. Плюс рутинна робота з упорядкування архіву. Ось і виходить, що здійснювати свою діяльність без помічника стає практично неможливим.
За якими ж критеріями я підбираю людину, яка буде правою рукою в робочі будні? На мій погляд, пріоритетом все-таки повинні бути людські якості, основне — це чесність і порядність. Адже помічник, як і нотаріус, має доступ до всіх документів нотаріального архіву, нотаріальної таємниці. І якщо певна особа може собі дозволити хоча б думати про вчинення того чи іншого порушення правил, то може не розраховувати на отримання повноважень помічника.
Другим критерієм я б назвала бездоганне знання української мови, грамотність і уважність, адже документ, що виходить від нотаріуса, є його обличчям. У повсякденній робочій метушні не завжди є можливість ретельно перевірити правильність написання кожної букви в документі, тому я як нотаріус в цьому випадку покладаюся на свого помічника. Знаю, що документ, створений ним із врахуванням моїх рекомендацій і зауважень, складений дійсно якісно. Кому ж, як не нам, відомо, до яких негативних наслідків може привести на перший погляд проста, «нешкідлива» технічна помилка.
І, мабуть, на останньому місці для мене буде критерій безпосередніх знань нотаріальних правил, порядку та іншого законодавства, оскільки вважаю, що виховати і навчити «нотаріальному праву» свого співробітника повинен саме його наставник. Професіоналами не народжуються, ними стають в результаті копіткої, наполегливої, невтомної праці».