МАРІКА ГОГОЛАДЗЕ: «ГРУЗИНСЬКИЙ НОТАРІАТ ПОСТІЙНО ПРАГНЕ ДО САМОРОЗВИТКУ»
Нотаріат України № 1 (32) 2019
Про досвід реформування грузинського нотаріату в ексклюзивному інтерв’ю журналу «Нотаріат України» розповіла президент Нотаріальної палати Грузії Маріка Гоголадзе
— Пані Маріко, поділіться секретом — у чому успіх «грузинського нотаріального дива»? Як нотаріусам Грузії вдалося перейти від держслужби до ліберальної, сучасної професії?
— Нотаріальна система Грузії у радянський період була складовою частиною системи радянського нотаріату, який суттєво відрізняється від латинського нотаріату. Після розпаду СРСР незалежна Грузія перейшла на принципи латинського нотаріату.
У 90-ті роки перехід країни до ринкової економіки зумовив підвищення попиту на участь нотаріату в цивільно-правових відносинах. Необхідність посвідчення в нотаріальному порядку договорів та інших угод сприяла створенню нових, досі незнайомих юридичних документів. Швидкий розвиток суспільно-політичних і економічних відносин в нашій країні пришвидшив і реформування нотаріату.
Нотаріальна палата Грузії стала членом Міжнародного союзу латинського нотаріату в 2007 році. Ця подія мала величезне значення для розвитку грузинського нотаріату, поглиблення міжнародних відносин.
— Державний контроль за нотаріальною діяльністю здійснює Міністерство юстиції Грузії. Як при цьому забезпечується незалежність нотаріату?
— Контроль за діяльністю нотаріусів в Грузії здійснюється в межах, визначених законом та підзаконними актами. Нагляд за службовою діяльністю нотаріусів здійснюється Міністерством юстиції за такими основними напрямками: а) контроль відповідності діяльності нотаріусів законодавству Грузії та правильності стягнення мита за вчинення нотаріальних дій; б) вимога надання нотаріусами інформації і матеріалів, необхідних для здійснення нагляду; в)делегування повноважень з нагляду Нотаріальній палаті Грузії з окремих питань, пов’язаних із службовою діяльністю нотаріусів. Разом з тим, необхідно врахувати, що нотаріус може оскаржити в суді рішення Міністра юстиції або Нотаріальної палати Грузії, що базується на матеріалах з нагляду.
— Якою мірою на розвиток грузинського нотаріату вплинуло успішне реформування економіки країни?
— Слідом за розвитком економіки Грузії грузинський нотаріат робить успішні кроки на шляху професійного розвитку. Щоправда, з 2007 року у грузинського нотаріату немає ексклюзивних повноважень щодо посвідчення угод з нерухомим майном і пов’язаних з цим транзакцій, які відбуваються безпосередньо в публічному реєстрі. Незважаючи на це, з 2013 року обов’язковим стало нотаріальне посвідчення договору іпотеки, укладеного для забезпечення вимог, що випливають із договору позики (крім договорів іпотеки, укладених для забезпечення вимог кредитної спілки комерційними банками, мікрофінансовими організаціями та небанківськими депозитними установами).
Зокрема, необхідно відзначити виняткову роль в економічних відносинах виданого нотаріусом виконавчого листа. Нотаріус видає виконавчий лист на підставі вимоги про примусове звернення стягнення з наступаючим терміном виплати по заборгованості, передачі права на майно, а також на майно, обтяжене заставою чи іпотекою, якщо існує домовленість сторін про зазначене. Нотаріусом у відповідному акті письмово роз’яснюються правові наслідки видачі виконавчого листа. Зазначений інструмент дозволяє сторонам уникнути судової тяганини, яка передбачає зайві часові та фінансові витрати, а виконавчий лист, виданий в прямому нотаріальному порядку, дозволяє кредитору без зволікань задовольнити свої вимоги.
— Чи складно було впроваджувати принципи єдиного нотаріату, в тому числі на рівні законодавства?
— З 1996 року Закон «Про нотаріат» (який вперше в Грузії досконало відповідав принципам латинського нотаріату) повністю змінив ставлення до нотаріату. Бути нотаріусом стало престижно, привілейовано, шановано і відповідально. Ухвалення нового Закону дало початок розвитку нотаріального права і постійного реформування, яке триває й донині.
— Чи існує «нотаріальне лобі» в парламенті і уряді Грузії?
— У межах чинного законодавства Міністерство юстиції та Нотаріальна палата Грузії в межах делегованих повноважень забезпечують розробку проектів відповідних законодавчих актів для розвитку нотаріату та їх подання до парламенту Грузії.
— Як часто в Грузії змінюється нотаріальне законодавство?
— Нотаріальна діяльність регулюється Законом Грузії «Про нотаріат», інструкцією «Про порядок вчинення нотаріальних дій», затвердженою Наказом Міністра юстиції Грузії №71 від 31 березня 2010 року, та іншими актами цивільного законодавства. Перманентно здійснюються зміни і удосконалення зазначеного законодавства.
— Розкажіть, будь ласка, коротко про систему страхування нотаріусів Грузії і ступінь відповідальності, яку несуть нотаріуси за свої дії.
— Наказом Міністра юстиції Грузії №58 від 17 березня 2010 року були визначені істотні умови обов’язкового професійного страхування нотаріусів та мінімальний розмір страхової суми. Об’єктом страхування в Грузії є майнова шкода, завдана під час або в результаті вчинення нотаріусом нотаріальної дії, здійснення ним транзакції як авторизованої особи.
Відсутність обов’язкового професійного страхування або порушення визначених вказаним Наказом умов є підставою для притягнення нотаріуса до дисциплінарної відповідальності.
Мінімальний розмір страхової суми обов’язкового страхування нотаріусів становить 100 000 ларі в рік (близько 37 000 доларів США — ред.). Крім того, Нотаріальна палата додатково уклала зі страховою компанією договір страхування, згідно з яким при настанні професійного страхового випадку, коли вичерпано ліміт професійного страхування нотаріуса, відшкодування здійснюється зі страхового ліміту Палати.
— Який гендерний склад нотаріальної спільноти Грузії, жінок-нотаріусів традиційно більше?
— На даному етапі в Грузії працює 268 нотаріусів, 44 з яких — представники чоловічої статі. Відповідно, жінок-нотаріусів більше, що становить 84% від загального числа нотаріусів.
— Яка сума членських внесків нотаріусів в Грузії, чи часто бувають борги?
— Сума членських внесків нотаріуса складає 2% від загального прибутку (обороту). Для цілей розрахунку членського внеску і виплати під загальним прибутком береться сума, одержувана нотаріусом за вчинення нотаріальної дії у вигляді мита, з вирахуванням ПДВ, вартості за реєстрацію в нотаріальному реєстрі і витрат, пов’язаних з нотаріальною дією, відшкодованою учасником нотаріальної дії.
Нотаріус зобов’язаний оплачувати членський внесок щомісяця, до 20 числа місяця, наступного за звітним. У разі порушення терміну, якщо нотаріус протягом 5 календарних днів не забезпечить виплату членського внеску, рішенням правління нотаріус позбавляється права доступу до електронного реєстру нотаріальних дій — до покриття заборгованості в повному обсязі. Зазначений механізм дозволяє уникнути накопичення боргів.
— Нотаріальна палата Грузії самостійно здійснює атестацію нотаріусів, підвищення кваліфікації? Як організований цей процес?
— Правління Палати забезпечує підвищення кваліфікації нотаріусів та з цією метою організовує діяльність навчального центру. Обов’язкова безперервна правова освіта нотаріусів передбачає навчання не рідше ніж двічі на рік, по 8 годин. Центр проводить семінари та робочі зустрічі для виконуючих обов’язки нотаріусів, працівників Палати і нотаріальних бюро.
— Ви пишаєтеся рівнем розвитку нотаріального самоврядування в Грузії?
— Так, але грузинський нотаріат не зупиняється на досягнутих результатах і постійно прагне до саморозвитку, йде в ногу з технічним прогресом і орієнтований та ще більші досягнення.
— Нотаріат Грузії вже майже десять років застосовує сучасні цифрові технології, в той час як в Україні тільки обережно мріють про Е-нотаріат. Що нам допоможе — еволюція чи революція?
— Фундаментальна реформа в грузинському нотаріаті розпочалася ще з 2009 року. Основою для реформи стало впровадження електронного управління. З 2009 року нотаріат перейшов на електронне діловодство, за 3-4 місяці була створена єдина електронна база нотаріальних дій. Це було фактично революцією, і тільки після цього стала можливою значна еволюція галузі.
— Як ви оцінюєте поточну ситуацію в нотаріаті України?
— Думаю, український нотаріат повинен максимально наблизитися до принципів латинського нотаріату, що дасть можливість для подальшого розвитку.
— Який досвід нотаріату Грузії насамперед корисно адаптувати в Україні?
— Впровадження електронного урядування спростить як діяльність нотаріусів, так і процес вчинення нотаріальних дій для громадян, і буде сприяти безпеці цивільного обороту.
Питання ставила Юлія Шешуряк