ЮРІЙ ПИЛИПЕНКО: «НПУ ПОВИННА СТАТИ ПОТУЖНОЮ САМОВРЯДНОЮ ОРГАНІЗАЦІЄЮ З ВЕЛИКИМ АВТОРИТЕТОМ»
Нотаріат України № 3 (30) 2018
Нове покоління очільників регіональних нотаріальних громад України поступово зростає, а журнал «Нотаріат України» розповідає про цих молодих та завзятих нотаріусів, які не лише займаються улюбленою роботою, а й успішно розвивають професійне самоврядування. Відділення Нотаріальної палати України в Львівській області навесні2018 року очолив Юрій Пилипенко.
— Юрію, чи часто на вулицях Львова можна побачити вивіску «нотаріус»?
— Львів є доволі багатим містом на фахівців нашої галузі. На сьогодні у Львівському міському нотаріальному окрузі зареєстровано 218 приватних нотаріусів. Тому й не дивно, що вивіска зі словом «нотаріус» трапляється пересічному перехожому доволі часто.
— Ви очолили відділення НПУ у Львівській області не так давно. Чи встигли вже зробити перші кроки у новому статусі, чи змінили щось у організації роботи відділення?
— Очоливши відділення, я отримав команду професіоналів-нотаріусів, кожен з яких хоче і готовий відстоювати майбутнє українського нотаріату. Можливо, ми не завжди маємо однаковий погляд на певні ситуації, але, як казали ще в древньому Римі, «у спорі народжується істина». І ми завжди шукаємо цю істину.
— Від початку створення відділення у Львівській області його очолював Омелян Бояківський, досвідчений та шанований нотаріус. Чи хвилювалися Ви, переймаючи керівництво відділенням від такої людини?
— З лютого 2014 року мені неймовірно пощастило працювати в команді, яку очолив Омелян Васильович Бояківський. Не побоюсь цих слів, він— флагман українського нотаріату, мій добрий друг і наставник. Саме за його ініціативи та підтримки приймалося рішення про те, що мені слід спробувати балотуватись на чергових виборах. Звичайно, що я хвилювався, але моїй кандидатурі було заявлено кредит довіри нотаріальною спільнотою Львівщини, а Омелян Васильович залишився частиною нашої команди. Він не відмовився обійняти посаду заступника та надалі підтримувати правління відділення і весь нотаріат Львівщини мудрим словом, добрими порадами.
— Звісно ж, Ви вже маєте значний досвід розвитку самоврядування, адже входили у склад правління відділення. Наскільки злагодженою була і є командна робота, що змінюється?
— Робота нашого відділення і правління, зокрема, є доволі злагодженою і продуктивною. В 2018 році склад правління суттєво оновився та збільшився з 11 до 17 осіб. За цей короткий час ще рано говорити про великі результати та досягнення від роботи нового правління. Єдине, що можна сказати точно, так це те, що правління — команда, яка працює злагоджено і з великим ентузіазмом. Сподіваюсь, що гарні результати не забаряться.
— При Вашому відділенні працює методична рада, яка мета та результати її діяльності?
— Методична рада при відділені працює з 2014 року. Після виборів 2018 року її склад дещо оновився. Методична рада здійснює аналіз нововведень в законодавстві, дає рекомендації щодо застосування єдиної практики в регіоні, яка стосується як вчинення нотаріальних дій, так і державної реєстрації нерухомості та бізнесу. Вказана інформація публікується на сайті відділення і є доступною для кожного нотаріуса області.
—Нотаріальна громада Львівщини гуртується для спільного дозвілля, чи зустрічається лише на семінарах та інших офіційних заходах?
— Семінари та офіційні заходи не завжди сприяють достатньому спілкуванню між колегами, оскільки обмежені часовими рамками та сповнені тематичною інформацією. Відтак, ми намагаємось організовувати неформальні зустрічі, де можна поспілкуватись вільно, «без краваток», а також відпочити. Остання така зустріч була організована до Дня нотаріату, зібралося близько 60 нотаріусів з різних районів Львівщини.
— Чим особливі нотаріуси Львівської області?
— Можу впевнено сказати, що нотаріуси Львівської області — це єдина згуртована команда. Без сумніву, що якісь розбіжності між думками у нас виникають, однак в глобальному масштабі ми «один за всіх і всі за одного».
— З Вашого досвіду, які проблемні робочі питання виникають у нотаріальної спільноти Львівщини? Що турбує найбільше, яких змін хочеться?
— Думаю, що проблемні питання для кожної області є доволі схожими, а деякі і зовсім однакові, бо ж стосуються вони то непрацюючих реєстрів, то неможливості технічно зробити ту чи іншу реєстраційну дію у чіткій відповідності до Порядку тощо. Що турбує найбільше? Це тенденції до знищення нотаріату латинського типу, впровадження необґрунтованих «покращень», які швидше є популістськими рішеннями, аніж діями, спрямованими на реальне настання добрих наслідків… Зрештою, ми всі — нотаріальна спільнота, і кожен з нас розуміє, про що йдеться…
— Ви не єдиний нотаріус в родині. Часто за сімейною вечерею обговорюються робочі питання?
— Дійсно, свого часу я перейняв добру естафету від своєї мами, і в 2004 році мені пощастило стати нотаріусом Львівського міського нотаріального округу. Через п’ять років моя дружина теж стала мені колегою. З мамою доволі часто обговорюємо робочі питання по телефону. А от що стосується сімейних вечерь, намагаємося не переносити роботу додому. Втім, дружина любить приїхати до мого офісу, щоб поговорити про роботу, і з нею мені цікаво дискутувати. Але робочій дискусії місце на роботі, саме тому ми розділяємо роботу і дім.
— Кого Ви можете назвати Вашим особистим наставником у професії?
— Мені пощастило мати двох наставників: моя мама — Любов Іванівна Пилипенко, приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу, та мій добрий друг — Омелян Васильович Бояківський, завідувач Першої львівської державної нотаріальної контори.
— Якщо говорити про легендарних особистостей нотаріату, ким пишається Львівщина?
— Особисто для мене номер один — це вже неодноразово згадуваний Омелян Васильович Бояківський. Його знають і поважають у всіх куточках нашої України. Це професіонал своєї справи найвищого ґатунку, нотаріус, який вже понад 50 років розбудовує нотаріат, вболіває за його майбутнє. Він — жива легенда! Окрім того, здійснила неймовірно великий вклад та незліченну кількість добрих справ, а також згенерувала море блискучих ідей вже, на жаль, покійна Ганна Василівна Корпало. Незважаючи на її молодий вік, вона встигла зробити дуже багато для нотаріату в цілому. Її ідеї були доволі жорсткими, однак їх реалізація могла б швидко навести порядок з проблемою «відкатів», порушеннями законності та загальних етичних засад деякими нотаріусами, відсутністю відповідальності.
— Юрію, як Вам вдається успішно поєднувати нотаріальну практику та активну участь у розбудові професійного самоврядування?
— Якось так склалося, що це поєднання відбувається доволі органічно, хоча й займає дуже багато часу. Вдома я маю «особистого рецензента» та помічника — дружину. І якщо в певний момент я потребую майже усього часу доби, щоб поєднати і перше, і друге, — ніколи не чую докорів, а отримую лише допомогу. Ми — однодумці! Тому я щодня маю добрий стимул працювати заради майбутнього!
— Що Вам допомагає почуватися щасливим щодня?
— Усмішки моїх найдорожчих. Тоді я розумію, що усе роблю правильно.
— А що можете порадити керівництву інших відділень НПУ для поліпшення роботи?
— Один в полі не воїн. Тому потрібно максимально об‘єднувати добрих людей і сильних професіоналів довкола себе. Відтак, формувати потужну команду, яка може працювати на благо кожного, заради ідеї, заради майбутнього.
— На Вашу думку, як можна на майбутнє сформулювати основну мету діяльності Нотаріальної палати України?
— НПУ повинна стати потужною самоврядною організацією з великим авторитетом, переймаючи і реалізовуючи досвід тих країн, де нотаріат латинського типу є шанованим як державою, так і кожним громадянином.
— Український нотаріус нової генерації — який він?
— Це авторитетний сучасний юрист з дуже високим професійним та морально-етичним рівнем, який володіє усім необхідним комплексом знань, готовий вдосконалюватись і вчитись щодня, отримує достойну винагороду та не прийшов у професію заради заробітчанства, яке, на жаль, на сьогодні ще має місце серед деяких колег.
Бесіду вела Юлія Шешуряк