ЯК ПЕРШОЧЕРГОВО ВАРТО РОЗШИРИТИ ПОВНОВАЖЕННЯ НПУ?
Нотаріат України № 2 (33) 2019
Рубрика «МАЮ ДУМКУ!» — міркування нотаріусів з приводу актуальних питань нотаріальної практики та розвитку професійного самоврядування
Олена Бунякіна, голова відділення НПУ в Дніпропетровській області, приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу
Розширення повноважень НПУ, по-перше, наразі має відбуватись в напрямку надання професійній самоврядній організації нормативної ініціативи, яка стосується організації роботи нотаріуса та процедурного порядку вчинення нотаріальних дій. Адже саме від осіб, які володіють достатнім рівнем знань та мають щоденну практику, має виходити ініціатива та бачення того, як впроваджувати в життя та в суспільний обіг норми права, що регулюють різноманітні життєві ситуації юридичних та фізичних осіб.
По-друге, це самоконтроль та самоочищення. Беззаперечно, нотаріуси в більшості своїй цінують та виборюють позитивний імідж професії та рівень компетентності. Як і в будь-якій іншій професії, в нашій також трапляються люди, які її не гідні, або які своїми діями завдають шкоди як особам, що до них звертались, так і професійній спільноті. НПУ має бути наділена дієвими та ефективними повноваженнями та інструментами задля належної реакції на подібні випадки та задля підтримання загального рівня кваліфікації і рівня довіри громадян до нотаріусів.
По-третє, це надання НПУ права узагальнення та уніфікації нотаріальної практики в залежності від певних правових задач, практики регіонів або типологічних проблемних питань. Саме методичні документи НПУ мають бути радником та консультантом для нотаріуса у ситуації, яка не є чітко нормативно врегульованою. Сприйняття таких методичних матеріалів судами та правоохоронними органами при розгляді спірних питань за участю нотаріусів має бути належним та поважним.
Олена Верповська, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу
На сьогодні Нотаріальна палата України, хоча й молода (в порівнянні з багатьма іншими державами, де працює нотаріат латинського типу), але досить потужна самоврядна організація.
Спілкування з колегами багатьох європейських країн на різноманітних міжнародних заходах дозволяє зрозуміти, наскільки ефективно здатні працювати органи самоврядування. Казахстан, країни Прибалтики та інші країни, де активно розвивається професійне самоврядування, досить далеко сягнули в цьому напрямку.
Говорячи про розширення повноважень НПУ, перш за все слід звернути увагу на функції контролю за діяльністю нотаріусів. Тільки нотаріуси, які щоденно працюють з документами колег, в змозі їх проаналізувати, дати оцінку рівню реєстраційних дій та їх правомірності. Саме нотаріуси можуть приймати об’єктивні рішення щодо професійного рівня та дотримання правил професійної етики. Робота наших колег у ВККН при Мін’юсті – яскраве тому підтвердження. Саме це, на мою думку, один з перших кроків подолання корупції, з якою бореться уся наша країна.
Встановлення чітких критеріїв перевірок, конкретних санкцій за певні порушення має бути затверджене на законодавчому рівні та використовуватися при передачі функцій контролю НПУ. Це ще один крок подолання корупції.
Мрію про той час, коли кожен колега зрозуміє важливість швидкого та ефективного розвитку професійного самоврядування. А ще більше мені хочеться, щоб усі нотаріуси усвідомили: навіть маленька підтримка розвитку Нотаріальної палати України – це захист та збереження нашої професії.