ПРАВИЛА ЖИТТЯ ВОЛОДИМИРА КОВАЛЕНКА
Нотаріат України № 1 (32) 2019
В рамках проекту «Правила життя» своїми поглядами на значимість професії нотаріуса, власними життєвими принципами та роздумами ділиться Володимир Коваленко — голова відділення Нотаріальної палати України в Чернігівській області, приватний нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу, член Комісії НПУ з розвитку фізичної культури, спорту, творчості та мистецтва, активний учасник спортивних змагань нотаріусів.
Успішний нотаріус — це нотаріус, який вкладає в свою працю душу, натомість отримуючи задоволення — як моральне, так і матеріальне. Тільки займаючись улюбленою справою, перебуваючи на своєму місці, можна стати успішним.
Основна місія нотаріуса — упереджувальна, тобто запобігання спорам. Багато проблем можна уникнути, супроводжуючи нотаріально юридичні дії та підтверджуючи факти.
Коли юрист вирішує стати нотаріусом, він повинен зрозуміти професію, вміти поєднувати багато якостей. Нотаріус — це юрист і психолог, теоретик і практик, аналітик і організатор. А український нотаріус може бути ще й спортсменом, співаком, педагогом та письменником!
Заради нотаріату я би міг відмовитися від деяких власних амбіцій, можливо. Але, на щастя, професія нотаріуса дуже гармонійно та органічно співвідноситься з моїми власними поглядами й принципами. Тож такий вибір переді мною не стоїть.
Якби б я не став нотаріусом, я міг би стати суддею. Ці обидві професії для мене споріднені. Нотаріус запобігає порушенню прав, а суддя встановлює справедливість. Права людини в суспільстві — річ гарантована і недоторкана. Захист прав та свобод людини — моє професійне покликання.
Починати кожен день потрібно з посмішки! Позитивний настрій для себе і оточуючих гарантовано. Як наслідок — вдалий день. Посміхаймося!
Спорт в моєму житті присутній з початкової школи й по теперішній час, можна сказати, це невід’ємна його частина. Я займався багатьма видами спорту, але на любительському рівні, не професійно. Для будь-якої людини спорт — це, насамперед, здоров’я. А спорт в нотаріальній спільноті — це ще й спілкування з колегами, єдність, підтримка. Дуже важливий і необхідний фактор в нотаріаті. Дякую долі, що серед колег багато прихильників спорту.
У довгу подорож я би взяв із собою книгу про подорожі. Може, звучить парадоксально, але мені цікаво пізнавати навколишній світ як з теоретичної, так і з практичної точки зору.
Моє улюблене місце в Україні — це земля, де я народився та провів дитячі роки. Це Сіверщина, рідний, чудовий край, місце сили, з яким пов’язані найсвітліші спогади. Приїжджаючи туди, я відчуваю приплив енергії та легкість, як в дитинстві.
Найкращий спогад з дитинства — час, проведений з родиною на відпочинку, канікулах. Яскраві спогади про участь у шкільних олімпіадах та спортивних змаганнях. Важко відокремити якийсь один. Дитинство — безтурботна весела пора, всі події мають свій смак!
Бути сильною людиною значить бути вільним від слабкостей, що заважають повноцінному життю, таких як заздрість та жадібність. Ці чинники гальмують в людині здатність розвиватися та приносити користь іншим, створюють перепони, спрямовують на невірний шлях. Вважаю, що сильна людина — це духовно вільна людина, чесна перед собою та іншими, спроможна визнавати свої помилки та висловлювати своє бачення.
Мій особистий реєстр — це реєстр досягнень. Самовдосконалення, самореалізація — це процес, який триває все життя. Для мене мої особисті досягнення є результатом праці над собою, моїми власними перемогами.
Імідж професії нотаріуса — насамперед, інтелект, кваліфікованість, надійність, захист. Такі асоціації повинні виникати в думках, коли мова йде про нотаріуса.
В сучасному нотаріаті України мені найбільше не подобається, що останнім часом деякі «спеціалісти» починають «вигадувати велосипед», перекручувати норми законів, додавати безліч бездумних нормативів, порядків, періодично вносити до них зміни та доповнення, утворюючи хаос, в той же час видаючи це за свої здобутки. І це відбувається в ситуації, коли необхідно просто виконувати закон. Не можна допускати подвійних стандартів, не треба вигадувати підстав для дискримінації нашої професії та використовувати прогалини в законодавстві для зловживань. Чіткий закон і неухильне його виконання — ось запорука успіху професії.
Страшний сон нотаріуса — поява в державі «псевдонотаріусів». М’яко кажучи, це не дуже органічно співвідноситься із загальною нотаріальною практикою.
У кожного нотаріуса повинно бути почуття відповідальності. Безвідповідальність, однозначно, не має бути присутня в характері нотаріуса, інакше треба обирати інший життєвий шлях.
Коли я вчинив свою першу нотаріальну дію, відчув задоволення від попередньо зробленої роботи. Кропітка підготовка, практика, здача іспиту… — все, що робилося задля здійснення мрії, нарешті почало реалізовуватися. Момент, коли перший клієнт з посмішкою сказав «дякую», залишиться в пам’яті назавжди, адже приємно реалізовувати свої знання. Я теж завжди дякую відвідувачам за довіру до мене.
Ідеальний день нотаріуса — день, коли із задоволенням вранці вирушаєш на роботу, повноцінно працюєш, відчуваєш результат своєї праці, а по закінченню робочого дня з радістю повертаєшся додому, в коло рідних людей.
В кабінеті нотаріуса обов’язково повинна бути тепла, дружня атмосфера! Чекали, що згадаю про атрибутику? Статуетки, дипломи, лозунги, символіка… Це все, на мою думку, додаткові опції, які можуть бути, але не обов’язково. Ніякий солідний або вишуканий антураж не дасть людині спокою та впевненості, коли немає душі, розуміння та щирості у нотаріуса. Дуже часто люди приходять із сумнівами, підозрами, невпевненістю в своїх діях. Що ж, як не щира підтримка, бесіда, повноцінна консультація нотаріуса розвіє страхи, позбавить тяжких думок, надасть впевненості в прийнятті рішень?!
Найбільше я пишаюся своєю родиною. Батьки, діти — це те, що з’єднує людину з минулим та дає надію на майбутнє. Безмежно вдячний своїй матері та батьку за їхню підтримку, мудрість та життєві настанови, з роками я все більше ціную їх любов та кожну мить, проведену з ними. Сенс життя та мотивація — мої діти: нове покоління неймовірно цікаве та модернізоване, обмін думками з дітьми, відношенням до життя взаємозбагачує та відкриває нові горизонти мого дорослого мислення.
Мої друзі могли би сказати про мене: «З тобою завжди весело, цікаво та надійно». Принаймні, мені б хотілося, щоб вони так відчували. В дружбі намагаюся бути щирим, ціную довіру, чесність, вміння радіти разом та підтримувати один одного.
Я не вмію… Звичайно, є багато таких речей, немає сенсу перераховувати. Але невміння — це, передусім, небажання. Не вмію те, що або не подобається, або протирічить моїй сутності.
Головну роль у кінофільмі про мене міг би зіграти видатний французький актор минулих років Жан-Поль Бельмондо. Чому саме він? Тому що, по-перше, творчість цього актора мені самому завжди дуже подобалась, а по-друге, його герої часто мають риси мого характеру, тому він міг би легко справитися з цим завданням!
Своєю тотемною твариною я би міг назвати кішку. Мені імпонує її м’якість, загадковість, поєднана з прихованим хижим потенціалом. Ця тварина незалежна, має на все свою думку, володіє витримкою та непередбачувана.
Щоб змінити світ на краще, потрібно не забувати, що ми є люди. Все банально: треба цінувати та берегти себе, ближнього, навколишній світ, часткою якого ми є, пам’ятати, що наші дії та вчинки спричиняють наслідки. Але й не так просто: потрібно прикладати багато зусиль, щоб бути справжньою Людиною, а не просто частиною соціуму. Це означає бути відповідальним за кожен свій крок, думати, а потім діяти, а не навпаки, як часто буває. Божі заповіді ніхто не відміняв, вони вічні і саме їх сповідування дасть можливість виправити помилки минулих поколінь і дати шанс на кращу долю прийдешнім.
Майбутні покоління нотаріусів — це нотаріуси нового часу, які діятимуть в новому правовому полі, працюватимуть з новітніми технологіями. Наше покоління стоїть якраз на порозі змін, перетерпає (іноді болісно) новації та на своєму досвіді випробовує хороші та невдалі функції, що пропонують нам законодавці. Сподіваюсь, нам вистачить сил та мудрості вдосконалити нотаріальну систему. А нащадкам-колегам передамо свій досвід, принципи роботи нотаріуса, які мають бути непохитними, незалежно від епохи.
Очолювати нотаріальну громаду Чернігівщини для мене велика честь і велика відповідальність. Дуже вдячний за підтримку і єдність моїм колегам. Тільки разом ми зможемо подолати труднощі та протистояти негараздам і свавіллю. Впевнений, що кращі часи в нотаріаті вже не за горами, й дуже скоро нотаріальна діяльність буде захищеною від посягань. Нотаріус — це гідна професія, й вона вимагає до себе поваги, передусім, від держави.
Мистецтво нотаріату — це мистецтво балансу, рівноваги, толерантності, поваги, виваженості, тактовності, самовдосконалення.
Нотаріус — благородна професія, тому що нотаріальні дії благородні по своїй суті, несуть в собі піклування про людей, сприяють впорядкуванню як документації, так і думок та планів. Після відвідування нотаріуса людина має бути задоволена, впевнена в майбутньому та позбавлена сумнівів та остраху. Професійні можливості нотаріуса повинні забезпечити безспірність, однозначність та непорушність прав людини. Ресурси держави, які надаються нотаріусам для виконання їх функцій, мають бути стовідсотковою гарантією захищеності від недобросовісних посягань та злочинних втручань.
Три основні правила життя українського нотаріуса:
- Поважати закон.
- Мати честь та гідність.
- Любити людей.