ПРАВИЛА ЖИТТЯ НАТАЛІЇ КОЗАЄВОЇ
Нотаріат України № 2 (29) 2018
Наталія Козаєва — член Ради Нотаріальної палати України, голова комісії НПУ з питань запобігання та протидії кіберзлочинності, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу, постійний доповідач на семінарах для нотаріусів, співорганізатор різноманітних заходів. Завжди крокує в ногу з часом, надзвичайно вимоглива до себе, життєві пріоритети — саморозвиток, здобуття нових знань та навичок, підвищення іміджу професії нотаріуса.
Нотаріат — мій свідомий вибір. У дитинстві я захоплювалася детективами, мені подобалося спостерігати, як слідчий викриває злочинців. Потім мої вподобання змінилися: мене підкорила професія прокурора, адже його завдання — довести факт. Досягнувши повноліття, я більше дізналася про функції нотаріуса в суспільстві та зрозуміла, що нотаріус стоїть на захисті інтересів громадян, є гарантом безспірності фактів. Професія нотаріуса об’єднує в собі багато якостей усіх правничих професій — адвоката, прокурора, слідчого, судді. Разом з тим, нотаріат — це окрема сфера юридичної діяльності.
Коли я прийняла рішення стати нотаріусом, це було свідомим вибором, адже правознавство — моя друга вища освіта. Наші мрії впливають на наш настрій, на цілі, які ми перед собою ставимо, на наше майбутнє. І якщо ще з дитинства ми мріємо змінити світ на краще, то завдяки наполегливості, працелюбності, таланту — наші мрії стають реальністю.
Нотаріус повинен відповідати високим очікуванням суспільства. Значну роль нотаріату та найважливіші функції окремих нотаріусів чудово відзначав ще Жак Ширак: «Своєю діяльністю нотаріус відповідає на одне з найбільш законних сподівань наших співгромадян — жити в суспільстві організованому, а не хаотичному, в суспільстві, керованому правом, а не силою! Договір є одним з головних способів досягнення цієї мети. Це найважливіший інструмент, яким користується суспільство, побудоване на принципах свободи і відповідальності».
Розширювати межі договірної свободи — не означає давати сторонам право вирі шувати все на власний розсуд, оскільки правда тоді буде на стороні найсильнішого. Договір може повністю відповідати своїм цілям лише в тому випадку, якщо він укладений в умовах, що дають можливість гарантувати дотримання інтересів усіх сторін. Посада нотаріуса не містить в собі будь-яких владних повноважень. Компетентність — це те, то чого чекають від нотаріуса.
Логічність — моє друге «я», тому першу освіту здобула на фізматі, за спеціальністю «математика-інформатика». Саме тому, мабуть, я очолюю комісію НПУ з кіберзлочинності. Після набуття досвіду роботи в нотаріаті я дійшла висновку, що нотаріусу необхідно мати логічне мислення, я б навіть сказала — математичне і схематичне. На жаль, часто юристи не володіють елементарними правилами логіки. Ніколи не сперечайтеся з такими юристами — це марно і безперспективно…
Успіх приходить до тих, хто працює. Працює багато, активно, розвиває свої знання та вміння, постійно вдосконалює і шліфує свій професіоналізм. До тих, хто приймає критику і вміє виконувати роботу над помилками. Успіх і удача — не синоніми. Успіх це результат колосальної особистої праці, він не приходить несподівано. Однак, я злукавлю, якщо скажу, що людина — єдиний гарант свого успіху. Найчастіше успіх безпосередньо залежить від командної роботи.
«Нудний» нотаріат позбавляє від «веселих» судилищ. Так, професію нотаріуса у суспільстві часто називають нудною, але ж усі намагаються вирішити рутинні життєві питання саме у нотаріусів, а не чекати «веселощів» у судах. На сьогоднішній день сформувалася настільки велика кількість юридичних документів і нюансів у законодавстві, що людині, не пов’язаній з цією діяльністю, постійно потрібна допомога фахівця. Крім цього, нотаріус є гарантом достовірності та правомірності певних дій, тому наша професія є значущою для суспільства, престижною, передбачає живе спілкування з людьми і несе «гуманітарну допомогу» суспільству.
Мій орієнтир у професійній діяльності — високий рівень юридичних знань. Нотаріус — це юрист, це інструмент, це потужна зброя. Звісно, маю на увазі нотаріусів, юристів, професіоналів з великої літери, які здатні не тільки вирішити будь-яке питання з точки зору закону, а ще й передбачити можливий результат «битви» і максимально знизити рівень взаємних домагань та принижень сторонами один одного у майбутньому. Нотаріус — юрист, який має досвід у всіх існуючих напрямах та сферах прав, а на додачу ще й у державній реєстрації. Якщо хтось скаже: «Мені потрібен остаточний документ! Фактичний. Справжній. Броня! Щоб ніякий «Швондер» навіть близько не міг підійти! …» — я відповім: «Запитайте у нотаріуса!».
Кожен нотаріус працює в команді. Успішна нотаріальна діяльність — це, в першу чергу, підтримка близьких, помічників в офісі, любов наших дітей. Саме ця команда дає можливість затриматися в разі потреби в офісі, зайнявшись формуванням нарядів, архіву, прийомом клієнтів, підготовкою і засвідченням складних договорів, завершенням реєстрації або проведенням фінансового моніторингу. Саме ця команда дає можливість виїхати в лікарню до тяжкого хворого в вихідний день і надати допомогу у виконанні його останньої волі. Відчуття команди, підтримки надходить і від наших дітей, близьких, які прощають нам нестачу спілкування, бо розуміють — справжній нотаріус цілком віддається своїй справі.
Мені складно знайти вільний час на розваги. Життя навчило мене визначати пріоритети. У моєму списку «на кожен день» давно не вистачає 24 годин на добу для реалізації всіх завдань. Виходячи зі своїх пріоритетів, для розваг часу практично не залишається. Вирішити це питання вдається злиттям улюблених занять з виконанням інших планів. Наприклад, я обожнюю читати, це мені приносить справжнє задоволення. За браком часу навчила себе читати не популярну літературу, як раніше, а те, що мені необхідно прочитати у зв’язку з нотаріальною роботою або роботою у НПУ. І це величезний обсяг літератури.
Очолювати комісію НПУ по кібербезпеці — це, перш за все, довіра колег. Це дорогого коштує. Серед майже 7000 нотаріусів саме мені випала ця честь і відповідальність. Особливо складно було перші півроку, так як багато в чому довелося навчитися розбиратися та пам’ятати, що це ніяк не пов’язано з нотаріальною діяльністю. Мені довелося згадати свої попередні знання з області математики та інформатики, і я рада, що моїй першій освіті вдалося знайти гідне застосування, таким чином в моєму житті нічого не зроблено без сенсу і марно. Тепер разом з колегами ми вчимося на семінарах будувати захист свого робочого місця від хакерів, розбираємося в технічних особливостях реєстрів, операційних системах та інших технічних питаннях. Разом із членами комісії ми розробили декілька методичних рекомендацій.
Насправді, межі нашої роботи давно вийшли за рамки кібербезпеки. Зараз більш за все наша комісія займається вирішенням питань, пов’язаних з типовими помилками при здійсненні державної реєстрації, проблемами практичної реалізації новел відповідного законодавства. Для цього члени комісій постійно працюють у робочих групах з НАІС та Міністерством юстиції. Очолювати комісію — це бути 24/7 на зв’язку з усіма нотаріусами України та знаходити відповіді на їх питання.
Нотаріус — завжди медіатор, адже як правник повинен розуміти природу, сутність конфлікту, його правові наслідки. Втім, важливо пам’ятати, що професійний медіатор має бути завжди в партнерській позиції та не ставитися до клієнта зверхньо, мовляв, «я краще знаю, як правильно». Медіація — це процес, в якому нейтральна третя сторона (в нашому випадку — нотаріус) допомагає вирішити конфлікт, сприяючи виробленню добровільної угоди між конфліктуючими сторонами. Нотаріус полегшує процес спілкування між сторонами, допомагає глибше зрозуміти їхні позиції та інтереси, шукає ефективні шляхи вирішення проблеми, надаючи можливість сторонам дійти власної згоди. Прості приклади — договір утримання дитини, договір про сплату аліментів, договір розподілу майна подружжя.
Правила професійної етики особливо важливі для нотаріусів, тому що нотаріуси повинні дотримуватись особистого етичного ставлення до здійснення своїх функцій, утримуючись від будь-якої поведінки, що може спричинити втрату довіри громадян до інституту нотаріату або суперечити гідності нотаріату. Етика пов’язана з внутрішніми цінностями, а вони, в свою чергу, є частиною корпоративної культури і впливають на прийняті рішення, визначають їх соціальну прийнятність в рамках зовнішнього середовища.
НПУ повинна відкрито і впевнено підтримувати норми етичної поведінки, виступати ініціаторами відновлення етичних цінностей нотаріату та людства загалом. Прихильність до етичних цінностей необхідно постійно декларувати під час виступів, у документах, внутрішніх комунікаціях окремих нотаріусів та НПУ.
Мої доповіді на семінарах НПУ базуються на кейсах. Виступи я будую по розробленому мною для нотаріусів кейс-методу: це опис конкретної ситуації або випадку в нотаріальній сфері діяльності і реєстрації права власності, яка будується на реальних фактах та містить певну проблему чи протиріччя. Відповідно, вирішити кейс — це значить проаналізувати запропоновану ситуацію і знайти оптимальне рішення. Зворотний зв’язок від колег, які відвідують семінари-практикуми, їх відгуки та коментарі є дуже важливими для мене. І вони свідчать — метод працює!
У чому переваги кейс-методу в порівнянні з традиційними методами навчання? Назву три найголовніших: практична спрямованість (метод дозволяє застосувати теоретичні знання для вирі- шення практичних завдань, такий підхід компенсує ви- ключно академічну освіту і дає більш широке уявлення про процеси); інтерактивність (метод забезпечує більш ефективне засвоєння матеріалу за рахунок високої емоційної залученості учасників, які занурюються в ситуацію «з головою», ставлять себе на місце головного героя кейсу та шукають рішення); конкретні навички (метод дозволяє удосконалювати soft skills, яким не вчать в університеті, але які виявляються вкрай необхідні в реальному робочому процесі щодня).
Спільний розбір життєвих ситуацій — універсальний спосіб навчання, тому аналоги такого методу можна знайти ще в античності. Спартанські юнаки розбирали зі своїми наставниками ситуації, що виникають на полі бою, а обговорення «випадків» зі своїми учнями було улюбленим методом Сократа.
Кожна людина заслуговує на повагу. Повага не купується, не знаходиться і не виробляється з досвідом і практикою, не виникає у зв’язку з посадою. Повагу треба завоювати або, кажучи точніше — заслужити. Щедрість, щирість, великодушність, терпіння, стриманість — всіма цими якостями людина заслуговує пошану і любов тих, хто її оточує.
Щодня я дивлюся на моїх дітей та думаю про те, ким вони стануть у житті. Кінцева мета виховання не в тому, щоб виростити слухняну і поступливу дитину. Більшість батьків, як і я, хочуть виховати високоморальних і відповідальних людей, які вносять вклад в життя суспільства, володіють достатньою силою, щоб робити свій власний вибір, використовують свої таланти, люблять життя, мають друзів, укладають вдалі шлюби і самі стають гарними батьками. Завжди потрібно пам’ятати, що дивлячись на наших дітей — судять і про нас, тому виховання моїх дітей для мене завжди не проста місія. Я вимоглива до себе — і, мабуть, це та причина, з якої я вимоглива і до своїх дітей.
Ідеальний відпочинок — це мої близькі поруч та захоплююча подорож. Для мене не має значення, куди їхати. Подорож це ліки від метушні. Море, шезлонг або багатокілометрова прогулянка вузькими вуличками маленьких міст, по узбережжю або у горах, — не важливо, я не вибаглива. З огляду на особливості моєї роботи, яка передбачає безперервне спілкування, розкішний відпочинок для мене — посидіти в тиші суботнього вечора на лавці в парку, спостерігаючи за своїми дітьми.
Коли я залишаюсь наодинці, то використовую цей час для малювання. Але остання моя картина була написана три роки тому — отже, я давно не відчувала самотності і не залишалася наодинці самазсобою. Втім, явважаю, що не потребувати постійного і активного спілкування з іншими людьми — це нормально. Особисто я можу вести повноцінний внутрішній діалог сама з собою. Перебуваючи наодинці, я можу розмірковувати, читати книги, займатися улюбленими справами, і мені буде цілком комфортно — у такі хвилини я відчуваю гармонію на душі. Часто самотність не покарання, а благодать, але всі ми потребуємо контактувати з людьми, адже людина — істота соціальна. Тому найкраще просто доповнювати спілкування з людьми спілкуванням з собою. Живіть повноцінним життям — шукайте собі відповідних співрозмовників і спілкуйтеся з ними!
Молоді, яка бажає працювати в нотаріаті, я би порадила подумати над цим вибором. Адже це важкий шлях, який включає в себе і здобуття освіти, і досвід роботи, і складання кваліфікаційного іспиту. Уявіть на хвилину: якщо після такого складного шляху до отримання права на зайняття нотаріальною діяльністю вам не сподобається ця робота? Бути хорошим юристом недостатньо, щоб стати хорошим нотаріусом. Необхідно мати логічне мислення і володіти правилами спілкування з людьми, вміти ставити під сумнів будь-яку дію, подію чи обставину, вільно орієнтуватися в законодавстві.
Знання і логіка — компас для нотаріуса в морі законодавства. Для поліпшення роботи цього компаса цікавтеся філософією — любов до мудрості розширить і поглибить ваше розуміння суспільства. Окрім того, я вважаю, що нотаріус повинен бути порядною людиною і дотримуватися певних корпоративних правил по відношенню до клієнта та колег. Крім того, необхідно розуміти високу ступінь відповідальності та можливість несприятливих наслідків безвідповідального ставлення до своєї професії. Потрібно усвідомлювати, що крім нотаріальних дій ви щодня виконуватимете функції керівника, роботу архіваріуса, податкового агента, агента по фінансовому моніторингу, державного реєстратора, психолога.
Бути нотаріусом — означає мати надзвичайно високий рівень внутрішньої відповідальності.