ТОП-10 НОТАРІАЛЬНИХ ПОДІЙ 2021
Нотаріат України № 3-4 (42-43)
1. Законопроект 5644 – реформа нотаріату
10 червня 2021 року в парламенті був зареєстрований законопроект № 5644 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання нотаріальної діяльності».
Законопроект № 5644 є консолідованим баченням реформування нотаріату НПУ, Мін’юсту, народних депутатів, міжнародних партнерів.
Заплановано суттєві зміни: перехід нотаріальної професії із самоврядування на саморегулювання; поступовий перехід до єдиного нотаріату; запровадження Е-нотаріату; розширення повноважень нотаріусів.
Мета змін – посилення інституту нотаріату як гарантії захисту прав фізичних та юридичних осіб, підвищення якості та забезпечення доступності нотаріальних дій, створення нових антирейдерських інструментів тощо, реформування нотаріату за європейськими стандартами.
Комітет ВР з питань правової політики рекомендував прийняти законопроект за основу.
2. Нотаріат та ринок землі
1 липня 2021 року в Україні відкрито ринок земель сільськогосподарського призначення. Нотаріат – у центрі земельної реформи, адже від нотаріусів залежить і рівень первинних консультацій, і супровід угод, і правозастосовча практика.
Спільними зусиллями НПУ, Мінагро, Мін’юсту, ДЗК та інших сторін зроблено великий масив роботи. Продовжується вдосконалення процедур укладення та нотаріального посвідчення правочинів із с/г землею.
У перший день відкриття ринку землі НПУ провела для нотаріусів безкоштовний всеукраїнський інформаційний марафон «Відкриття ринку землі: організаційні питання роботи нотаріату». Протягом усього часу представники НПУ працюють в проекті «Громадська антирейдерська платформа», Земельному штабі, створеному при Мінагро.
Нотаріуси відповідально працюють на ринку землі та вкотре довели, що нотаріат завжди стоїть на захисті права власності. Аби віддячити та мотивувати нотаріусів, Мінагро розробило і надіслало усім нотаріусам спеціальні таблички, на яких вказано: «Нотаріус сприяє у здійсненні прав та захисті законних інтересів на ринку землі».
3. З’їзд нотаріусів України
17 червня 2021 року відбувся Черговий З’їзд нотаріусів України. З’їздом заслухано та затверджено звіти президента НПУ, Ревізійної комісії НПУ, Комісії НПУ з питань професійної етики нотаріусів. Президентом НПУ обрано Володимира Марченка, Першим віце-президентом НПУ – Олену Кирилюк, віце-президентом НПУ – Інну Бернацьку.
4. Закон про медіацію
Верховна Рада 16 листопада 2021 року прийняла Закон України «Про медіацію», який визначає правові засади та порядок проведення медіації як позасудової процедури врегулювання конфлікту, принципи медіації, статус медіатора, вимоги до його підготовки та інші питання, пов’язані з цією процедурою. НПУ активно брала участь у розробці відповідного законопроекту № 3504.
Вносяться зміни до Закону «Про нотаріат» – встановлюється, що нотаріуси можуть проводити медіацію у порядку, визначеному законом, за умови проходження ними базової підготовки медіатора.
Також встановлено, що Нотаріальна палата України здійснює підготовку нотаріусів у сфері медіації, веде та оприлюднює реєстри нотаріусів, які пройшли підготовку у сфері медіації.
НПУ організовано навчальну програму «Медіація: базові навички для нотаріуса», у 2021 році відбулося два курси, нотаріуси отримали сертифікати відповідно до вимог нового Закону. Навчання триватиме й надалі, зважаючи на активну зацікавленість нотаріусів.
5. Нові нотаріальні округи
Наказом Міністерства юстиції України від 07.06.2021 № 2040/5 затверджено Перелік нотаріальних округів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Таким чином нормативно-правові акти, які регулюють діяльність нотаріусів, привели у відповідність із постановою ВР «Про утворення та ліквідацію районів».
Нотаріусам визначено спрощену процедуру: подати заяву (в паперовому чи електронному форматі) до відповідного міжрегіонального управління Мін’юсту, отримати реєстраційне посвідчення про зміну округу, знищити печатку і виготовити нову. Детально про це йдеться у наказі від 31.05.2021 № 1911/5 «Про внесення змін до деяких наказів Міністерства юстиції України (щодо врегулювання питання реєстрації приватної нотаріальної діяльності нотаріуса при зміні адміністративно-територіального поділу України)» (набув чинності 05 червня 2021 року).
6. Новації держреєстрації
В 2021 році відбулася низка змін у сфері державної реєстрації.
25 травня набрали чинності певні норми постанови КМУ від 28 квітня 2021 року № 509 «Про запровадження експериментального проекту щодо отримання державним реєстратором прав на нерухоме майно за допомогою Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, що перебувають у розпорядженні комунальних підприємств бюро технічної інвентаризації на паперових носіях, та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України».
11 липня 2021 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 19.03.2021 № 163, яким затверджено Положення про форму та зміст структури власності. Встановлено правила подання державному реєстратору / нотаріусу документів щодо КБВ. Втім, згодом строк подання відомостей перенесли на 2022 рік.
Постановою КМУ від 24 листопада 2021 року № 1224 (набула чинності 25 листопада) внесено зміни до Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Усі законодавчі новації у сфері нотаріальної діяльності аналізуються та публікуються на «Нотаріальній платформі» у розділі «Єдина нотаріальна практика».
7. Зміни в діловодстві
У 2021 році двічі вносилися зміни до Правил ведення нотаріального діловодства – наказами Мін’юсту № 638/5 від 18.02.2021 та № 2241/5 від 22.06.2021.
На першому етапі було уточнено порядок дій у разі втрати документів нотаріального діловодства, скасовано низку реєстрів та книг, змінено порядок надсилання вихідних документів, зазнала змін номенклатура справ нотаріуса тощо. Друга частина змін стосується відповідальності за організацію діловодства та архіву; порядку приймання-передавання документів; складання та оформлення нотаріальних, організаційно-розпорядчих документів; порядку ведення та заповнення реєстрів для реєстрації нотаріальних дій; приймання і реєстрації кореспонденції; формування справ (нарядів); особливостей формування спадкових справ; оформлення справ для архівного зберігання; вимог щодо складання описів справ (нарядів) тощо.
8. Доступ до Єдиного держдемреєстру
Верховна Рада 17 листопада 2021 року прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення порядку доступу нотаріусів до Єдиного державного демографічного реєстру». Закон покращує можливості щодо ідентифікації особи при вчиненні нотаріальних дій.
Представники НПУ активно брали участь в роботі над відповідним законопроектом № 3989, спільно напрацьовуючи механізм підключення нотаріусів доЄдиного держдемреєстру.
9. Правила етики
Наказом Міністерства юстиції України від 07.06.2021 № 2039/5 затверджено Правила професійної етики нотаріусів України. Документ визначає основні принципи та вимоги до професійної етики нотаріуса, морально-етичні стандарти поведінки, якими нотаріус повинен керуватися у відносинах з державними органами, фізичними та юридичними особами, іншими нотаріусами, Нотаріальною палатою України при здійсненні ним своїх професійних обов’язків. Правила є обов’язковими для нотаріусів, а також поширюються на їх помічників, консультантів державних нотаріальних контор та нотаріальних архівів.
10. Оцінка та фінмоніторинг
Влітку 2021 року введено в експлуатацію Єдину базу даних звітів про оцінку з модулем електронного визначення оціночної вартості, сервісом послуги електронного визначення оціночної вартості та автоматичного формування електронних довідок про оціночну вартість об’єкта нерухомості. Під час посвідчення правочинів з продажу (обміну) об’єктів нерухомості нотаріус перевіряє зміст електронної довідки, дату реєстрації звіту про оцінку в Єдиній базі та наявність присвоєного йому унікального реєстраційного номера, а також звіряє інформацію про суб’єкта оціночної діяльності (оцінювача) та ринкову вартість об’єкта нерухомості, які містяться у звіті про оцінку, з даними Єдиної бази.
Наказом Мін’юсту від 10 вересня 2021 року № 3201/5 затверджено Положення про здійснення фінансового моніторингу суб’єктами первинного фінансового моніторингу, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство юстиції України. Врегульовано порядок проведення нотаріусами як СПФМ заходів належної перевірки, в тому числі визначено перелік інформації, яку повинна містити Анкета, сформована за результатами здійснення належної перевірки клієнта.