ОЛЕНА БУНЯКІНА: «НПУ ЗАРАЗ РУХАЄТЬСЯ В ПРАВИЛЬНОМУ НАПРЯМКУ»
Нотаріат України № 2 (29) 2018
Наприкінці весни 2018 року головою відділення Нотаріальної палати України у Дніпропетровській області обрано Олену Бунякіну, приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу. Олена Бунякіна прагне «розворушити» нотаріальну спільноту Дніпропетровщини, підвищити активність нотаріусів у напрямку професійного розвитку, підтримуючи престиж професії та посилюючи рівень довіри громадян до нотаріуса. І ми віримо – такій компетентній та цілеспрямованій голові відділення це вдасться!
— Олено, для початку нашої розмови досить традиційне питання — чому Ви обрали фах юриста, коли саме відчули потяг до юриспруденції?
— Вiдповідь на це питання дуже проста. Нічого особливого я не відчула, оскільки в сім’ї дев’ять юристів, близьке оточення батьків на час вибору професії — також юристи, тому було б дивно, якби я обрала іншу професію, аніж юридичну.
— А як доля привела Вас саме у нотаріат?
— А от тут дійсно доля. В 17 років я була вже офіційно працевлаштована. У 18 років працювала співробітником обласного управління юстиції, розпочала з канцелярії, мала намір будувати кар’єру на державній службі. Згодом стала наймолодшим головним спеціалістом відділу державної виконавчої служби Україні. Дуже поважала свого безпосереднього шефа, вважаю, що саме під його керівництвом набула того досвіду, який став фундаментом для будь-якого напрямку подальшого розвитку. Але державній службі притаманні різкі та несподівані зміни, тому одного дня для мене як члена колективу та команди постало питання: щось в своєму житті змінити чи залишити як є.
І тоді у мене з’явився новий вчитель нової професії — нотаріус, у якого я вчилась нотаріальній практиці та організації роботи. І навчилась так, що вирішила втілити всі набуті знання на практиці, тому подала документи для складання кваліфікаційного іспиту, який з другої спроби успішно склала.
— Вас не лякало, що професія нотаріуса часто вважається досить одноманітною? і який Ваш погляд зараз, зсередини — чи справді це так?
— Завжди вважала та згодом не змінила власної думки, що професія нотаріуса — найкраща з юридичних професій для жінки. Мінімум пересувань у будь-які погодні умови, максимум можливостей для застосування знань у будь-якій сфері права, середній рівень конфліктних ризиків та комфортні умови роботи, які ти створюєш собі сам і де все залежить від тебе.
Одноманітність або ні — кожен обирає сам для себе. Якщо тобі достатньо досягти досконалості у посвідченні довіреностей та заповітів — то це той рівень, який ти обираєш сам. Якщо тобі цікаві договори купівлі-продажу та спадкові справи — ти робиш ще один крок далі. А от якщо в своїй практиці ти працював і з векселями, і з виконавичими написами, і з депозитом нотаріуса — то це вже ніяка не одноманітність, це вже природна жага дізнаватись щось нове, бажання ставити собі нові задачі та не обирати легких шляхів.
Іноді, дійсно, я відчуваю певну рутину в щоденній праці, але сприймаю це як час для підготовки до чогось нового та складного, до чергової юридичної задачі, яку тобі випаде нагода вирішити. Буває, що я ловлю себе на тому, що деякий час живу в такому очікуванні, і тим солодшим виходить результат роботи.
— Втім, Вас не задовольнила лише нотаріальна практика, адже Ви активно задіяні у професійному самоврядуванні. З чого все почалось?
— В якийсь період часу, коли власна нотаріальна практика досягла певного рівня налагодження, я відчула, що маю час та бажання бути корисною професійній нотаріальній спільноті. Спочатку я написала декілька професійних статей, потім увійшла до складу правління відділення НПУ в Дніпропетровській області, потім до складу методично-консультативної ради з питань нотаріату при головному територіальному управлінні юстиції області, потім до складу Громадської ради при ДФС області.
Ну а цього року виходило так, що наша велика та складна область могла залишитись без голови відділення, оскільки у попереднього голови закінчились повноваження, і я вирішила, що оскільки дещо знайома з цією роботою зсередини, то з мого боку буде логічним та доцільним балотуватись на цю виборну посаду.
— Бути головою відділення НПУ в Дніпропетровській області — що для Вас означає цей статус?
— Це для мене не є якимось особливим статусом. Це дещо більше організаційної роботи, дещо більше спілкування з колегам, дещо менше вільного часу. «Користь» цього статусу для себе я вбачаю у можливості спілкування із колегами з інших юридичних професій — адвокатами та суддями. Я впевнена, що всі ми, нотаріуси, адвокати та судді, є ланками одного ланцюга, який створений задля захисту прав громадян. Але непоодинокими є випадки, коли одні не розуміють інших, коли треті мають виправляти помилки перших і других, коли нотаріуси як державні реєстратори повинні виконувати рішення суддів та іноді мають із цим певні складнощі.
Впевнена, що більшість проблем непорозуміння, різночитання та недосконалості законодавства можна вирішити саме за допомогою спільного обговорення. І в можливостях такого спільного обговорення, спільних нарад та круглих столів я вбачаю додатковий плюс — як для себе особисто, так і для спільноти в цілому, адже вирішивши на одному конкретному прикладі одну задачу, в подальшому такий результат можна буде застосовувати і в іших випадках , розповсюджуючи позитивну практику від обласного центру по всій території області.
— А що для Вас найприємніше та найважче у роботі нотаріуса?
— Найприємніше — це слова «дякую, ви мені допомогли», які чуєш від людини, що звертається до тебе за консультацією або вчиненням нотаріальної дії. Найважче — відсутність роботи, коли періодично відчуваєш спад, пов’язаний із загальним спадом економіки. Я завжди важко сприймаю, коли мало роботи, одразу починаю лінитися в усьому. Казати про те, що важким є недосконалість законодавства, скарги або перевірки — не буду, оскільки це є нормальною складовою будь-якої професії, і я відношусь до цього як до робочого процесу.
— Коли є можливість відпочити від роботи, як проводите дозвілля?
— Найчастіше свою відпустку я планую під час загальнодержавних свят, коли знаю, що мало кому необхідний нотаріус — всі вихідні. Люблю подорожувати, побувала у понад п’ятнадцяти країнах світу та не хочу на цьому зупинятись. Колись поставила собі на меті кожного разу відвідувати нову країну, але визначилась, що найкращим відпочинком для мене є морське узбережжя, тому намагаюсь обирати саме «морські місця».
Дуже допомагає переключитись моє хобі — інтелектуальна гра «Мафія». Не можу сказати, що граю в неї професійно, оскільки не маю мети отимувати якісь призові місця в чемпіонатах, проте точно знаю, що після важкого робочого дня саме під час гри я позбавляюсь наслідків стресу та починаю думати не нормами законів, а за законами логіки та поведінки людей.
— Олено, Ви — одна з наймолодших голів обласних відділень НПУ. Чи вважаєте Ви, що в нотаріаті України зараз достатньо молоді?
— Мені не звикати бути наймолодшою у професійній сфері. На сьогодні в професії багато молодих людей, які професійні, самодостатні та достойні. Це приємно!
Взагалі, вважаю, що у будь-якій професії має бути присутній баланс між людьми молодими та досвіченими, оскільки яким би розумним ти не був, а мудрість, в тому числі професійна, приходить з роками та з півмільйонним реєстровим номером вчинених за життя нотаріальних дій. Наразі трохи зупинилось поповнення рядів нотаріусів молодими людьми, оскільки давно не проводився кваліфікаційний іспит, проте впевнена, що найближчим часом ми будемо знайомитись з новими молодими колегами, які пройшли важкий шлях від помічника до нотаріуса.
— Чи є якісь особистості українського нотаріату, на досвід який Ви як професіонал та очільник відділення спираєтеся, до чиєї думки дослухаєтесь та які є вашими гуру в нотаріаті?
— Мабуть, гуру в нотаріаті для мене — це Олена Чуєва. Її дописи в професійній групі на Facebook та публікації в професійних виданнях я ніколи не пропускаю. Вважаю її спеціалістом, який не просто виконує функції нотаріуса в момент звернення особи до неї, а фахівцем, здатним передбачити наслідки дій, відстояти, якщо є на те потреба, в суді свою точку зору, а також ще й навчити колег тому, що вміє сама.
— Як Ви вважаєте, яка основна роль нотаріального самоврядування на місцях, тобто, головна функція та місія відділень НПУ?
— Втілювати в життя напрацювання активу нотаріусів України, які працюють в робочих групах та комісіях НПУ, генерувати нові ідеї, вживати заходів щодо підвищення престижу професії серед громадян.
— Які із принципів та засад роботи вашого відділення Ви залишите, а що плануєте нового привнести?
— Головні принципи — гласність, прозорість та єдність. Це все є і в цьому нічого не потрібно змінювати. Одним з головних підходів в роботі вважаю підтримання належного професійного рівня нотаріусів та престижу нашої професії, підвищення рівня довіри громадян до нотаріуса.
В цьому напрямку дуже добре зараз працює головний офіс Нотаріальної палати України, тому задача відділення втілювати в життя наявні напрацювання та сприяти на регіональному рівні. На мій погляд, НПУ зараз рухається в правильному напрямку та пришвидшує темп зростання авторитету, тому це було одним із аргументів для мене при вирішенні питання особистої участі у професійному самоврядуванні.
— А чого, на Вашу думку, зараз не вистачає нотаріальній громаді Дніпропетровщини?
— Нотаріальна громада Дніпропетровщини відзначається деякою пасивністю у питаннях самоврядування. Дуже мало колег, які дійсно мають бажання бути задіяними в організації заходів, в популяризації професії та підвищенні її престижу, в бажанні ділитись досвідом. При цьому, професійний рівень нотаріусів Дніпропетровської області дуже високий: серед нас є кандидати юридичних наук, нотаріуси із стажем роботи понад 20 років, викладачі вищих навчальних закладів, молоді завідувачі держнотконтор, особи із особистими організаційними талантами. Сподіваюсь, що найближчим часом Дніпропетровщина займе більш активну позицію в питаннях нотаріального самоврядування.
— Чи можете відзначити особливості нотаріальної практики у Дніпропетровській області — яких дії найпопулярніші?
— Певних особливостей не знаходжу, життя області поєднує в собі і промисловість, і сільське господарство, і великий бізнес, і звичний уклад життя. Люди продають та купують житло, їдуть на відпочинок, засновують господарські товариства, вирощують врожай, беруть кредити… І це все — за допомогою нотаріусів Дніпропетровщини!
— У червні Ви вперше із правом голосу взяли участь у засіданні Ради НПУ, але досвід роботи в Раді вже маєте чималий. олено, які Ваші враження від такого спілкування з колегами?
— Співпраця та спілкування завжди були конструктивними та професійними. Втім, на мою думку, ефективність роботи Ради під час засідань можна підвищити шляхом попереднього обговорення питань порядку денного та своєчасного висунення пропозицій і зауважень до них. А загальне враження дуже приємне ще й від того, що в одному місці у певний час збираються найдосвіченіші, небайдужі, активні фахівці, які об’єднані одними зусиллями та задачами. В той проміжок часу, поки триває нарада, особливо відчуваєш гордість за професію.
— Чи маєте амбіції щодо того, щоб у майбутньому стати президентом НПУ?
— Ні, тому що я реаліст, і розумію, що президент НПУ має базуватись у Києві, має готувати себе до ціє посади і бути більше політиком, ніж нотаріусом. Мій дім, моя родина, мої близькі, моє життя зосереджені у Дніпрі, це місце, яке виховало мене та в якому я знаю все. Залишити його — для мене надскладне питання, яке, я сподіваюсь, мені ніколи не доведеться вирішувати. Тому тут питання амбіцій програє питанню комфорту.
— Яких законодавчих змін не вистачає українському нотаріату дляякісного реформування?
— Я завжди підтримувала шлях розвитку нотаріату через розширення повноважень нотаріуса. Законодавчі ініціативи щодо надання нотаріусам прав державних реєстраторів показали, що нотаріуси не просто здатні виконувати ці функції, а виконують їх професійно і, в комплексі із вчиненням нотаіальних дій, сприяють громадянам у захисті та реалізації їх прав.
Надання функцій реєстрації деяких актів цивільного стану також не буде проблемою і це можливо реалізувати із безпосередніми, притаманними історично функціями нотаріуса. Медіація — взагалі те, що мають робити спільно і нотаріуси, і адвокати. Нотаріат — мирна альтернатива правосуддю. Цей вислів необхідно втілити у життя у всіх його сферах та проявах.
Нотаріальні офіси доступні, комфортні, технічно оснащені. Нотаріуси — це юристи, що відрізняються високим рівнем професіналізму і досвіду спілкування з людьми. Це база, на яку законодавчо можна покласти багато функцій держави, заощаджуючи при цьому державні кошти та наближуючи корупційні ризики до нуля.
Сподіваюсь, законодавчі ініціативи і надалі будуть скеровані саме на таке реформування. Бо реформувати нотаріат по-іншому не потрібно, він як сталий організм здатний розвиватись та удосконалюватись самостійно, головне не втручатись в нього і не заважати.
Бесіду вела Юлія Шешуряк