КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ НОТАРІУСА. МИКОЛА БІЛЛЕР
Нотаріат України № 1 (32) 2019
Читач: Микола Біллер, приватний нотаріус Кам’янець-Подільського міського нотаріального округу
Книга: «Мистецтво війни», Сунь-Дзи
«Трактат великого китайського генерала, написаний ще у 960 році н.е., актуальний у всі часи, і не лише в умовах війни. Тези Сунь-Дзи допомагають перемагати і в цивільному житті, на побутовому рівні, щодня досягати переваги у різних ситуаціях. Нам не треба вигадувати Америку, все вже написано і проаналізовано до нас, багато тисяч років тому. Це книга справді практичних порад, перечитувати її можна безліч разів. Філософські принципи великого мислителя легко застосувати і в житті, і в роботі, особливо якщо навколо створюється вороже середовище.
«Той, хто знає ворога і знає себе, ніколи не програє війни. Той хто не знає ворога, але знає себе, інколи виграє, а інколи програє. Той, хто не знає ні себе, ні ворога, – програє без сумніву»
«Успішна армія вступає в бій тільки після того, як забезпечить собі умови для тріумфу»
«Хаосу протиставляй лад. На заваді неспокою й галасу виставляй спокій. Це – шлях керувати психологією людей»
«Є дороги, якими не треба пересуватись, є ворожі армії, на які не треба нападати, є міста, що їх не варто брати, є місця, за які не слід змагатися, є накази, яких не належить виконувати»
«Бачиш переваги – рухайся, не бачиш – зупинися. Гнів може перетворитися на щастя, лють – на радість, але спустошеній країні годі відновитися, і мертвих не повернеш до життя. Отже, мудрий імператор обережний у справах війни, а здібний генерал обережний у битві. Це шлях безпеки країни та збереження війська»
Для багатьох крупних підприємців та бізнесменів на Сході та в Європі «Мистецтво війни» – настільна книга. У Голівуді до неї теж ставляться з особливим інтересом. До прикладу, в фільмі «Уолл-стріт» 1987 року головний герой стрічки Гордон Гекко (Майкл Дуглас) цитує Сунь-Дзи: «Кожна битва виграна ще до того, як вона розпочалася». Принципи цього трактату зараз успішно використовують у своїх власних стратегіях такі успішні і відомі бізнес імперії як Apple, Toyota, LEXUS та інші.
Які висновки потрібно зробити з цього? Вправний командир, менеджер, лідер в своїй галузі просто зобов’язаний перемогти, він має повністю створити свої правила гри та контролю над ситуацією. Це цілком можливо транслювати на сучасні стратегії бізнесу, життєвих ситуацій з клієнтами, а саме – встановлення власних стандартів та правил поведінки.
Принципи концентрації та зосередженості важливі і під час війни, і під час мирного життя. «Кидай своїх воїнів у небезпечну місцевість – і вони виживуть. Розмісти їх у місцевості смерті – і вони житимуть. Скеруй підлеглих у небезпеку – і вони обернуть можливу поразку на реальну перемогу». Тобто, мета будь якого виживання визначається над зусиллями усіх, єдиною стратегією, коли кожен з команди задля досягнення спільної мети має напружитись, а іноді і перенапружитись.
«Мистецтво використовувати силу війська наступне: не сподіватися, що ворог не прийде, а покладатися на власну готовність, чекаючи щомиті на зустріч з ним. Не треба сподіватися, що на вас не нападуть, – належить зробити себе непереможним». Актуальні думки і для нашого часу. Як тут не згадати вислів часів Римської імперії: хочеш миру – готуйся до війни.
Сподіваюсь, мій суб’єктивний огляд Сунь-Цзи та його вічного твору викличе бажання у колег-нотарусів хоча б раз перечитати цю книгу, адже сила та єдність нам зараз потрібна, як ніколи».
Прочитали цікаву художню книгу? Надсилайте свої відгуки на адресу press@npu.org.ua