ТОП-20 НОТАРІАЛЬНИХ ПОДІЙ 2019 РОКУ
Нотаріат України, № 4 (35) 2019
1. АКЦІЯ ПРОТЕСТУ НОТАРІУСІВ
25 лютого нотаріуси України вперше в історії вийшли на мирне зібрання. Акція протесту «Нотаріат проти корупційних та рейдерських схем» відбулася у Києві, під стінами Кабінету Міністрів України. Одночасно у всіх регіонах України нотаріуси, які не змогли приїхати до столиці, приєдналися до акції іншим способом – не вчиняли цього дня нотаріальні дії. Нотаріальна спільнота виступила проти тотальної корупції в сфері контролю за державною реєстрацією, що є основною причиною рейдерства в Україні. Нотаріуси організували акцію протесту для того, щоб захистити свої професійні права, а також щоб зупинити свавільні дії з боку органів влади, спрямовані на свідоме захоплення власності громадян та бізнесу. Акція протесту стала справжнім першим «нотаріальним віче», в якому взяли участь президент, віцепрезиденти, члени Ради НПУ, нотаріуси з усіх областей України. На підтримку нотаріальної спільноти виступили народні депутати України більшості парламентських фракцій, представники професійних правничих та інших громадських організацій.
2. СТАРТ РЕФОРМИ НОТАРІАТУ
28 листопада Міністр юстиції України Денис Малюська озвучив «To do list» запланованих змін. Зокрема, у сфері нотаріату: запровадження Е-нотаріату та електронного документообігу, розширення повноважень нотаріусів (реєстрація шлюбів та розлучень, засвідчення web-сторінок тощо), перехід нотаріату на саморегулювання. 17 грудня було підписано Меморандум між Мін’юстом та НПУ про співпрацю щодо створення електронної системи нотаріату.
3. МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ: ОРІЄНТАЦІЯ НА СТАНДАРТИ ЄС
10 грудня відбулася міжнародна конференція на тему «Реформування нотаріату за стандартами ЄС: саморегулювання, Е-нотаріат», організована НПУ. Під час заходу були обговорені перспективи проведення актуальних реформ в нотаріаті України та визначені напрямки співпраці НПУ, Мін’юсту та міжнародних партнерів.
4. ПЕРЕМОГИ В СУДАХ – СКАСУВАННЯ НЕЗАКОННОГО ТЕСТУВАННЯ
29 липня Шостим апеляційним адміністративним судом було винесено постанову про забезпечення адміністративного позову Нотаріальної палати України – зупинено дію абзацу 6 пункту 2 наказу Мін’юсту від 29.12.2018 № 4146/5 щодо включення нотаріусів до суб’єктів, що мають проходити тестування для відновлення доступу до реєстрів. Це дозволило нотаріусам не здавати тести та автоматично відновити доступ до реєстрів. 18 вересня колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду винесла постанову, якою задовольнила позовні вимоги нотаріальної спільноти та скасувала абзац 6 пункт 2 наказу Мін’юсту № 4146/5. Таким чином, незаконну переекзаменацію скасовано.
5. АНТИРЕЙДЕРСЬКИЙ ПЛАН НПУ
26 червня в Києві відбувся організований НПУ круглий стіл «Справжній антирейд», під час якого Нотаріальна палата України презентувала свої напрацювання щодо антирейдерських механізмів у сферах реєстрації нерухомості, землі, корпоративних прав: аналітичний матеріал щодо усіх видів рейдерства в держреєстрах, Стратегічний план припинення рейдерства у сфері державної реєстрації нерухомості та бізнесу, а також відповідний законопроект. У заході взяли участь представники НПУ, Міністерства юстиції, Олексій Гончарук (на той час Глава Офісу Президента України, а нині Прем’єр-міністр України), народні депутати та інші експерти. Президент України Володимир Зеленський підтримав пропозиції, передбачені Антирейдерським планом НПУ: Указом від 22 липня № 542/2019 Президент зобов’язав уряд розробити законопроект, спрямований на протидію рейдерству, який надалі було прийнято парламентом (Закон №159-IX).
6. ЗАКОН ПРО ЗАХИСТ ПРАВА ВЛАСНОСТІ
3 жовтня був прийнятий, а 2 листопада набув чинності Закон України № 159-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності». У розробці відповідного законопроекту брала участь НПУ. На жаль, не всі антирейдерські пропозиції НПУ ввійшли до остаточного тексту Закону, але він містить низку позитивних новацій: припинення діяльності реєстраторів – акредитованих суб’єктів; відміна незаконного додаткового іспиту для нотаріусів; запровадження багатофакторної автентифікації для входу в Державного реєстру прав на нерухомість; обов’язковість нотаріального посвідчення акту приймання-передачі частки у ТОВ тощо. Комісія НПУ з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності підготувала експресаналіз Закону (розміщений на «Нотаріальній платформі»).
7. ПРИЗНАЧЕННЯ ОЛЬГИ ОНІЩУК ДО МІН’ЮСТУ
18 вересня Першого віце-президента НПУ Ольгу Оніщук було призначено на посаду заступника Міністра юстиції України з питань державної реєстрації. «На цю посаду мене привела любов до професії та до людей. Маю безліч корисних для суспільства ідей та планів, які прагну реалізувати», — зазначила Ольга Оніщук у одному з інтерв’ю.
8. БАГАТОФАКТОРНА АВТЕНТИФІКАЦІЯ
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності» передбачено, що доступ державного реєстратора до ДРРП та ЄДР здійснюється шляхом багатофакторної автентифікації. Дану новацію вже багато років закликала запровадити НПУ. Мета – посилити рівень безпеки даних завдяки зменшенню можливості несанкціонованого доступу до робочого місця нотаріуса (реєстратора). На виконання законодавчих норм ДП «НАІС» 14 листопада запропонувало додаткові методи ідентифікації користувача при виконанні реєстраційних дій: Google-ідентифікацію (з використанням одноразового паролю) та Mobile ID (КЕП зберігається на спеціальній SIM-карті).
9. СПОРТИВНІ ДОСЯГНЕННЯ
2019 рік радував перемогами нотаріусів на спортивних аренах. Зокрема, 23-26 травня в Польщі відбулась ХVII Міжнародна нотаріальна олімпіада, у якій взяла участь команда Нотаріальної палати України та виборола командне «золото». 5-6 вересня у м. Дніпро вперше було організовано яскраву спортивну подію – Ukrainian Notary Games, мультидисциплінарні міжнародні змагання нотаріусів. В UNG взяли участь команди нотаріусів із областей України, а також із Туреччини, Білорусі, Польщі та Румунії. Окрім змагань у 15 спортивних дисциплінах, відбувся забіг Race Nation
10. БЛАГОДІЙНІ ІНІЦІАТИВИ НПУ
У 2019 році підвищилась благодійна активність нотаріальної спільноти. 22 – 26 квітня відбулася акція «Здаємо кров – рятуємо життя дітям!», в рамках якої нотаріуси здавали кров (зокрема, відділення НПУ м. Києва та Київської області, а також працівники апарату НПУ здали кров у Центрі служби крові НДСЛ «ОХМАТДИТ»). 17 липня у дитячій лікарні «ОХМАТДИТ» (м. Київ) відбулося вручення обладнання для діагностики епілепсії вартістю 200 000 грн, придбаного за кошти, зібрані нотаріальною спільнотою в рамках благодійної акції «Нотаріуси допомагають дітям». Також нотаріуси допомагали захисникам України: зокрема, придбали мультимедіа-проектор для 13 окремого мотопіхотного батальйону 58 окремої мотопіхотної бригади.
11. НОВІ КРИТЕРІЇ МОНІТОРИНГУ ТА ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ САНКЦІЙ
4 грудня урядом прийнято зміни до Порядку контролю в сфері державної реєстрації. Встановлено нові критерії моніторингу та чітку диференціацію санкцій за порушення в сфері державної реєстрації: за грубе або неодноразове порушення закону – анулювання доступу до державних реєстрів довічно; за незначні порушення – блокування доступу на 14-90 днів. Таким чином, нівелюється можливість маніпулювання санкціями з боку чиновників. Тестування передбачене тільки для осіб, які вперше планують розпочати роботу в державних реєстрах. Дані вимоги висувалися нотаріусами у Резолюції акції протесту від 25 лютого.
12. СКАСУВАННЯ «УКАЗУ ПРО 1%»
20 червня Президент України скасував Указ № 762 «Про впорядкування справляння плати за вчинення нотаріальних дій», а 26 червня Наказом Міністерства юстиції України відповідні зміни внесено і до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. 2 липня Рада НПУ ухвалила рішення «Щодо фінансової складової витрат приватних нотаріусів як забезпечення безспірності вчинення нотаріальних дій», згідно якого до прийняття рішення З’їздом нотаріусів України приватні нотаріуси повинні справляти плату за вчинення нотаріальних дій з урахуванням вимог чинної статті 31 Закону України «Про нотаріат» та положень Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» (тобто, плата визначається за домовленістю з громадянином або юридичною особою).
13. ПІДВИЩЕННЯ ОКЛАДІВ ДЕРЖАВНИМ НОТАРІУСАМ
З 1 липня підвищено посадові оклади працівників державних нотаріальних контор та архівів (відповідно до урядової постанови). Встановлено наступні розміри місячних посадових окладів: у завідувача державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву — 5600 грн (було 4000 грн); у заступника завідувача державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву — 5500 грн (було 3900 грн); у державного нотаріуса — 4900 грн (було 3200 грн); у консультанта — 3810 грн (було 2649 грн); в оператора комп’ютерного набору I категорії, діловода — 3590 грн (було 2049 грн); в оператора комп’ютерного набору II категорії, архіваріуса — 3490 грн (було 1895 грн). Втім, навіть після підвищення посадові оклади державних нотаріусів залишаються дуже низькими, тому НПУ наполягає на наступних розмірах: державний нотаріус – 3 розміри мінімальної заробітної плати; заступник завідувача ДНК, державного нотаріального архіву – 3,2 розмірів мінімальної зарплати; завідувач ДНК, державного нотаріального архіву – 3,5 розмірів мінімальної зарплати.
14. КВАЛІФІКАЦІЙНИЙ ІСПИТ
29 липня – 1З серпня було проведено черговий і єдиний у 2019 році кваліфікаційний іспит для осіб, які бажали отримати свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю. В іспиті взяло участь більше ніж 500 кандидатів, у результаті свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю отримало понад 200 осіб. Зразки екзаменаційних завдань були розміщені на сайті Мін’юсту. Проведення кваліфікаційного іспиту забезпечує Вища кваліфікаційна комісія з питань нотаріату, до складу якої входять 7 представників від Мін’юсту і 7 від НПУ.
15. ЗМІНИ ДО ПРАВИЛ ДІЛОВОДСТВА
Наказом Міністерства юстиції України від 15 серпня № 2567/5 затверджено зміни до Правил ведення нотаріального діловодства. Врегульовано, зокрема, деякі аспекти викладення тексту нотаріальних документів, надані рекомендації щодо використання шрифтів, визначено особливості заповнення певних граф Реєстру для реєстрації нотаріальних дій, уточнено порядок закриття спадкових справ тощо. НПУ підготувала для нотаріусів Експрес-аналіз змін (розміщено на «Нотаріальній платформі»).
16. ВЕРИФІКАЦІЯ НОТАРІУСІВ
16 вересня – 11 жовтня тривала верифікація (перевірка документів) усіх нотаріусів України (згідно із наказом Міністерства юстиції України, який передбачав перевірку всіх державних реєстраторів). ДП «НАІС» здійснило верифікацію та оновило паролі доступу в реєстри. Зазначимо, що Нотаріальна палата України наполягала на проведенні верифікації реєстраторів, адже це єдиний і оперативний спосіб виявити «фантомних реєстраторів», скасувати доступ до реєстрів комунальним підприємствам, яких насправді навіть не існує. Нотаріуси підпали під верифікацію лише тому, що також є суб’єктами вчинення реєстраційних дій. Верифікація дала змогу нотаріусам підтвердити й продемонструвати прозорість та відкритість своєї роботи.
17. НОТАРІАТ ОБЛИЧЧЯМ ДО ЛЮДЕЙ
НПУ в 2019 році продовжила реалізацію проекту «Нотаріат обличчям до людей». Зокрема, підготувала та продовжить надалі розробляти низку інфографік щодо нотаріальних дій. Такі листівки мають практичне значення – інформують громадян про про їх права, способи захисту законних інтересів, особливості вчинення правочинів, можливості та переваги нотаріату, який гарантує безспірність нотаріальних дій. Усі інфографіки в хорошій якості можна завантажити на сайті НПУ (розділ «Нотаріат для людей» npu.org.ua/ people) та роздрукувати листівки для розміщення у нотаріальних конторах. Нотаріат України завжди на захисті прав та інтересів громадян
18. ПІДВИЩЕННЯ ПРОФЕСІЙНОГО РІВНЯ
Нотаріуси протягом 2019 року мали можливість підвищувати професійний рівень завдяки організацією НПУ безкоштовних заходів в різних містах України. Окрім доповідачів-нотаріусів, спікерами таких заходів виступали адвокати, експерти у сфері державної реєстрації, науковці тощо. Учасники заходів отримують знання та сертифікати. Заходи з підвищення професійного рівня від НПУ – це завжди якісна та актуальна інформація, конструктивне обговорення та інтерактивне спілкування.
19. УЧАСТЬ У 29-МУ МІЖНАРОДНОМУ КОНГРЕСІ НОТАРІАТУ
27-30 листопада представники Нотаріальної палати України, зокрема голова Комісії НПУ з міжнародного співробітництва Олександр Бєднов, взяли участь у 29-му Міжнародному конгресі нотаріату, який відбувся у Індонезії. На Конгресі були заслухані і обговорені доповіді національних доповідачів з країн-членів МСЛН на теми «Значимість нотаріальних засад у ХХІ столітті» та «Нотаріус і фізична особа». Окрім того, було обране нове керівництво МСЛН. Зокрема, президентом вперше стала жінка — Крістіна Армель з Аргентини.
20. ЗМІНИ В СКЛАДІ РАДИ НПУ
У 2019 році відбулися оновлення у складі Ради НПУ. 20 березня на загальних зборах відділення НПУ в м. Києві головою відділення обрано Наталію Козаєву, а членом Ради НПУ – Юрія Бадахова. Окрім того, у звязку із призначенням до Мін’юсту зі складу Ради вибула Ольга Оніщук – 1 жовтня Рада прийняла її заяву про зупинення виконання обов’язків Першого віце-президента НПУ.
ПІДСУМКИ ТА ПЛАНИ
Чим запам’ятався нотаріальній спільноті 2019 рік та які сподівання на 2020-й — розмірковують президент, віце-президент та голови комісій Нотаріальної палати України
Володимир Марченко, президент НПУ: «Пишаюся перемогами нотаріальної спільноти!»
2019 рік ознаменувався продовженням активної боротьби за незалежність професії, потужного руху нотаріусів проти корупції та рейдерства в державі, а 2020-й обіцяє стати ще більш успішним та конструктивним.
Пишаюся перемогами нотаріальної спільноти! Ми змогли показати приклад командної роботи, довести нотаріусам, що НПУ – це могутня сила, та продемонструвати громадянам України, що нотаріат завжди непохитно стоїть на захисті їх прав та законних інтересів.
Виконані практично всі вимоги Резолюції мирної акції протесту нотаріусів, яка відбулася 25 лютого: розпочалося реформування нотаріату в Україні на основі системи нотаріату латинського типу та створення Е-нотаріату за безпосередньої участі НПУ; запроваджено конкретні критерії для здійснення моніторингу реєстраційних дій та диференціація санкцій; скасовано незаконну переекзаменацію для нотаріусів, поновлено доступ до державних реєстрів; ліквідовано КП.
Коли чесно працюєш, поважаєш закон і маєш сильне самоврядування – можливо бути лише найкращими. Отже, з оптимізмом рухаємося вперед, творимо новітню історію нотаріату України!
Олена Кирилюк, віце-президент НПУ: «Працюємо над реформуванням нотаріату»
На порозі змін кожен нотаріус приймає для себе важливе рішення – або існувати своїм відмежованим від нотаріальної спільноти життям і самостійно протистояти викликам системи, подекуди недолугим змінам законодавства, або ж приєднуватися до колег і спільними зусиллями намагатися зробити світ навколо себе кращим!
2019 рік розпочався із безпрецедентного мітингу нотаріусів під стінами Будинку уряду – і зараз ми можемо констатувати, що вимоги Резолюції мітингу виконано. Це наша спільна перемога, і особлива подяка активу НПУ – людям, які невтомно працюють, аби вивести нотаріат на ще вищий рівень, підвищити імідж професії, захистити власність громадян та бізнесу.
Хочу особливо акцентувати на внесенні змін до Порядку контролю в сфері державної реєстрації. Відповідною урядовою постановою нарешті встановлено нові критерії моніторингу та чітку диференціацію санкцій за порушення в сфері державної реєстрації. Як результат, очікуємо зниження рівня корупції та неможливість маніпуляцій стосовно нотаріусів. Разом із скасуванням незаконного додаткового іспиту для нотаріусів це відновлює справедливість у сфері контролю.
В майбутнє дивимося з оптимізмом, працюємо над реформуванням нотаріату в бік саморегулювання та створення Е-нотаріату на базі НПУ.
Інна Бернацька, голова Комісії НПУ з аналітичнометодичного забезпечення нотаріальної діяльності, голова відділення НПУ в Рівненській області, член Ради НПУ: «Наше завдання — спонукати нотарів думати, аналізувати, самостійно і обґрунтовано приймати рішення»
2019 рік для нотаріусів, які працюють у Комісії з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності, відзначився великим навантаженням через запровадження значної кількості змін до законодавства. Доводиться констатувати, що більшість прийнятих законодавчих та підзаконних нормативно-правових актів продукують складнощі у їх застосуванні на практиці, зокрема через суперечливість норм, колізійність, системне неузгодження з іншими актами, відсутність перехідних періодів, які б мали виконати цю функцію.
Збільшення кількості звернень та питань від нотаріусів до НПУ свідчить про зростання довіри та оцінки наших напрацювань. Це очікувано, оскільки за останні півтора року проведена значна робота по налагодженню процесів формування єдиної практики між регіонами. Переконана, що містечкова індивідуальна практика має відійти у минуле. Адже не може бути правильним вирішення того чи іншого питання з різними підходами та результатами. Приємно відзначити те, що нашими напрацюваннями користуються реєстратори, їх вивчають і в судах, і в інших державних установах, щоб зрозуміти специфіку роботи нотаріату та володіти останньою обґрунтованою інформацією.
Ми вивчаємо нотаріальну практику регіонів, постійно проводимо моніторинг законопроектів, прийнятого законодавства, реагуємо на гострі проблемні питання та гармонійно випрацьовуємо виважені підходи для того чи іншого питання. Наше завдання – не просто випустити матеріал для застосування, а спонукати нотарів думати, аналізувати, самостійно і обґрунтовано приймати рішення, надати інформацію та переконливі аргументи. Важливим бачимо у цьому напрямку налагодження взаємодії Мін’юсту та НПУ, що формуватимуть узгоджені чіткі роз’яснення.
Хочу подякувати за цілодобовий доступ та якісну роботу членам Комісії: Кучеренко Тетяні, Котляр Анні, Лучніковій Юлії, Чуєвій Олені, Ариванюк Тетяні, Бєлінській Катерині, Самощенко Олені, Орзіх Вікторії, Шевченко Валерії, Ковальчук Людмилі, Зеніковій Марині, Величко Оксані, Кирилюку Дмитру, Дячук Ользі, Сабіній Лейлі, Мородовій Вікторії, Саутенко Наталії, Шапченко Марії, а також усім активним колегам, що допомагали щодня приймати якийсь виклик.
Шлях непростий, однак хороші результати роботи мотивують, надихають розвиватися та бути надійною підтримкою нотарям щодня.
Дмитро Кирилюк, голова Комісії НПУ з питань зовнішнього представництва, член Ради НПУ: «Нотаріат – важливий елемент механізму держави»
Нотаріальна палата України постійно зміцнює свої позиції як серед членівнотаріусів, так і в зовнішньому світі. Голос нотаріальної спільноти має вагу, і 2019 рік довів це якнайкраще.
Представники нотаріальної спільноти протягом року брали участь в різноманітних робочих групах, спільно із владою та громадськими організаціями розробляли законодавчі зміни, боролися проти рейдерства та корупції, захищали власність та персональні дані. НПУ була представлена на засіданнях комітетів Верховної Ради України, на численних зустрічах в Кабінеті міністрів, Міністерстві юстиції, ДП «НАІС» та інших державних органах. Нотаріуси – бажані спікери на професійних конференціях та семінарах, ми залюбки обмінювалися досвідом із колегами-правниками, а також ріелторами, виконавцями, оцінювачами, аграріями тощо.
У 2020 році очікуємо багато новацій, тому бажаю нотаріусам налаштуватися на синергію задля їх ефективної реалізації. Вважаю, що нотаріуси мають всі підстави пишатися тим, що наша професійна організація дієва, потужна, сильна та авторитетна. Нотаріат – це важливий елемент механізму Держави!
Наталія Козаєва, голова Комісії НПУ з питань запобігання та протидії кіберзлочинності, голова відділення НПУ в м. Києві, член Ради НПУ: «Нотаріуса, в діяльність якого втрутився хакер, важливо правильно позиціонувати в соціумі – як постраждалого»
Кібергігієна робочого місця нотаріуса – запорука безпеки та спокою. На цьому постійно наголошує Комісія НПУ з питань запобігання та протидії кіберзлочинності. Наша Комісія протягом 2019 року активно та своєчасно інформувала нотаріусів щодо зловмисних розсилок хакерами листів, які загрожували збереженню інформації на персональних комп’ютерах. Комісія також проводила неодноразові роз’яснення щодо кібергігієни робочого місця нотаріусів. Члени Комісії брали активну участь як доповідачі у численних форумах, конференціях, семінарах та інших заходах, повязаних з кібергігієною, кібербезпекою, спрямованих на захист персональних даних в Україні та захист державних реєстрів.
Завдяки наполегливій роз’яснювальній роботі нам вдалось в декілька разів зменшити кількість нотаріусів, постраждалих від дій хакерів. Відпрацьовано алгоритм дій нотаріуса у разі втручання хакера в його діяльність, неодноразово надана допомога в спілкуванні з правоохоронними органами, постраждалими власниками майна. До речі, ми надаємо правову допомогу вже не лише постраждалим нотаріусам, а й громадянам – власникам майна.
Ще з самого початку своєї діяльності Комісія наголошувала, що єдиний найефективніший засіб кібергігієни – це офіційне ліцензійне програмне забезпечення ПК нотаріуса та можливість додаткової автентифікації входу до реєстрів. Нарешті, за підтримки нового Мін’юсту, разом з НАІС нам вдалося впровадити нові засоби автентифікації — Googleідентифікацію та Mobile ID. Комісія активно спілкується із правоохоронними органами, зокрема Кіберполіцією та СБУ, щодо пошуків ефективних рішень захисту роботи держреєстрів та нотаріусів.
Особливо хочу наголосити: нотаріуса, в діяльність якого втрутився хакер, важливо правильно позиціонувати в соціумі – саме як постраждалого! Тому під час публічних заходів ми завжди пояснюємо, що нотаріус у таких ситуаціях є постраждалим, а не зловмисником, і детально розповідаємо, чому так сталося.
У 2020 році плануємо продовжити та ще більш активізувати діяльність Комісії за всіма вищевказаними напрямками, враховуючи перспективи діджиталізації нотаріату в Україні.
Анатолій Поліщук, голова Комісії НПУ з розвитку фізичної культури, спорту, творчості та мистецтва: «Спорт об’єднує, вчить долати труднощі, впевнено йти до мети»
Ти лікар і цілитель, Спорт!
Де ти, там недуги безсилі,
Межа можливого – рекорд,
А шо під ним – нам все по силі!
Під таким гаслом у 2019 році нотаріуси-спортсмени змагалися, здобували перемоги, отримувати спортивний та комунікативний досвід.
І нам є, чим пишатися, адже 23-26 травня збірна команда нотаріусів України брала участь в нотаріальній Олімпіаді в Польщі і зайняла I загальнокомандне місце. Також багато нагород нотаріуси привезли із нотаріальної Спартакіади, яка відбулася 31 травня – 2 червня у Республіці Білорусь. 11-15 червня команда нотаріусів Ukrainian Notary Team брала участь в чемпіонаті світу з футболу в Португалії і зайняла IV місце. Визначною подією стало проведення 5-6 вересня Ukrainian Notary Games в м. Дніпро. Ukrainian Notary Team також здобула III місце в турнірі з мініфутболу «Юридична співдружність», який проходив у жовтні в м. Чернігові, а у листопаді команда взяла участь в схожому турнірі у м. Дніпро і зайняла IV місце. Початок грудня ознаменувався участю в міжнародному турнірі серед юридичних професій з футболу «Sicily Footbaii Lawyers Cup» в Італії, результат – II місце!
У планах на 2020 рік — участь у олімпіаді в Польщі, спартакіаді в Білорусі, футбольному чемпіонаті в Марокко та інших турнірах. Також плануємо вдруге провести Ukrainian Notary Games. Спорт об’єднує людей незалежно від їх віку, національності й політичних переконань. Він вчить долати труднощі, впевнено йти до своєї мети та досягати поставлених цілей, робить нас сильнішими, красивішими та здоровішими. Бажаю кожному бадьорості духу, незламності віри і мирного неба, в якому б якомога частіше лунав гімн України та піднімався синьо-жовтий стяг на честь наших спільних перемог!
Запрошую залучатися до нашого спортивного руху та відчути дух єднання саме на спортивному майданчику. Слава Україні! Слава українському нотаріату!
Олександр Бєднов, голова Комісії НПУ з міжнародного співробітництва: «Необхідно зміцнювати в Україні нотаріальну систему латинського типу»
У 2019 році діяльність Комісії НПУ з міжнародного співробітництва була спрямована традиційно на поглиблення співпраці з Міжнародним союзом нотаріату. Керівництво МСЛН регулярно інформувалось щодо стану українського нотаріату та актуальних проблем його діяльності у зв’язку з окремими законодавчими ініціативами, що зачіпають інтереси нотаріусів. З цією метою використовувались особисті зустрічі з президентом МСЛН та віце-президентом МСЛН з країн Європи під час проведення заходів Союзу. За результатами звернень НПУ та розгляду керівництвом Союзу вказаних законопроектів президентом МСЛН від імені Союзу були надіслані відповідні листи на адресу перших осіб України, в яких висловлено підтримку позиції НПУ з цього питання. Делеговані члени нашої Комісії взяли активну участь у роботі структурних органів МСЛН та Асамблеї нотаріатів-членів, 29-му Конгресі МСЛН в м. Джакарта Індонезія 26-30 листопада 2019 року.
В рамках дослідницької діяльності робочих груп МСЛН та Комісії з європейських справ МСЛН протягом звітного періоду організовано опрацювання запитальників «Умови, що необхідні для юридичної сили нотаріальних довіреностей», «Компанії/ підприємства», «Майнові режими подружніх пар та Зареєстровані партнерства», «Роль нотаріату у розвитку цифрової економіки», які у визначені терміни були надіслані на адресу секретаріату МСЛН. Також активізовано співробітництво з нотаріальними палатами Німеччини, Білорусі, Грузії, Литви, Естонії, Латвії. Окрім того, спільно з Комісією НПУ з розвитку спорту організовано виїзди української делегації на міжнародні спортивні змагання та проведення нотаріальної спартакіади в м. Дніпро з участю міжнародних колег.
З метою подальшого зміцнення в Україні нотаріальної системи латинського типу, розвитку транскордонного співробітництва в інтересах поглиблення інтеграції між Україною та ЄС, на 2020 рік заплановано співпраця з керівниками Ради нотаріатів Європейського Союзу щодо надання НПУ статусу спостерігача в цій організації та допомоги в реформуванні нотаріату України.
Андрій Спірідович, голова Комісії НПУ з питань професійної етики нотаріусів: «Найкраще в роботі нотаріуса – займатися улюбленою справою»
Більшість людей на початку року планують, мріють, підсумовують. На початку 2019 року я теж мав плани, мрії, надії, але не так все склалася, як гадалося! Завжди в наші плани життя вносить свої корективи – і, мабуть, це і є та сила, яка нами рухає, стимулює знову і знову досягати нових вершин, опинятися на початку і рухатися далі.
2019 рік для нотаріату України був дуже складним. Багато подій, які сталися у 2019 році, не відбувалися ніколи за весь час існування українського нотаріату. Нотаріуси, які за своїм характером дуже толерантні, стримані, аполітичні та незалежні від суспільної думки, влаштували страйк. Для українських реалій страйк – чергова подія, яких у столиці відбувається тисячі щомісяця, та нотаріальний страйк був іншим. Стоячи під Будинком уряду, важко було не помітити здивовані обличчя у вікнах. Усі добре розуміли, що зібралися професіонали, яким дійсно накипіло. Справжньою несподіванкою для урядовців стала кількість нотарів, які, незважаючи на погрози та тиск, все ж таки приїхали та підтримали професію. Бажанням, силою волі, розумінням – ми витримали! Витримали красиво, без брудного піару та технологій, без адмінресурсу, які опоненти нотаріату України не соромилися використовувати. «Чого ми сидимо, нотаріуси ж змогли!», – такі фрази все частіше можна почути з вуст представників інших напрямків юридичної професії. Згуртовані, перевірені «в бою», нотаріуси працюють далі. На часі електронний нотаріат, додаткові повноваження, зміни в нормативному регулюванні діяльності та багато іншого, але вже пліч-о-пліч з Міністерством та керівництвом країни.
Робота в Комісії НПУ з питань професійної етики нотаріусів – раніше не відома мені сфера, безцінний досвід, який мені пощастило отримати. Стабільно, наполегливо, стримано – так можна охарактеризувати роботу Комісії у 2019 році. Дати оцінку роботі зможе черговий з’їзд нотаріусів. А ми продовжуємо працювати.
Що найкраще в роботі нотаріуса? Займатися улюбленою справою. Особисто мені як нотаріусу 2019 рік надав можливість реалізувати плани, які раніше були недосяжними. Це зміна приміщення, прийняття на роботу помічника, нові знайомства та спілкування із досвідченими колегами. Нотаріальні дії з роками змінюються, початкове бажання кількості стає стриманим вибором якості. З роками і досвідом приходить розуміння того, що на сторінках нотаріального реєстру – записи з життя. Хочу подякувати 2019-му за його життєві уроки. Підсумую цей рік однією фразою: боріться і поборете!