РЕФОРМУВАННЯ НОТАРІАТУ: РІВЕНЬ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ВЛАДИ
Нотаріат України, № 1-2 (36-37) 2020
Нотаріат України стоїть на порозі масштабних реформ. Певні зміни до законів та підзаконних актів вже прийняті та діють. Сподівання на якісні реформи дає той факт, що у законодавчій та виконавчій владі наразі працюють представники нотаріату – професіонали, які турбуються як про захист прав людей, так і про розвиток нотаріальної діяльності.
Ольга Оніщук, заступник Міністра юстиції України з питань державної реєстрації: «Разом ми зможемо все»
“Зміни на краще відбуваються не просто так, не за помахом чарівної палички, не випадково. За кожною якісною зміною завжди стоїть робота багатьох людей, мрії та сподівання, очікування та бажання змінити світ на краще. Тому зміни у сфері нотаріату та державної реєстрації, які відбулися, відбуваються та заплановані на майбутнє – виплекані роками праці, зокрема, активного осередку самоврядування нотаріусів.
Мені дуже приємно усвідомлювати свою причетність до нотаріальної спільноти України, а також надзвичайно відповідально зараз працювати в Міністерстві юстиції.
Це наші спільні перемоги, спільні недоспані ночі, сотні проектів, документів, обговорень. Це слова та задуми, які реалізуються в конкретні справи, забезпечують захист прав громадян і бізнесу, полегшують професійну діяльність нотаріусів.
Нотаріуси не боялися голосно заявляти про гостру проблему рейдерства в Україні, завжди стояли на стороні законності, незалежності, професійності. І ось тепер, зокрема і завдяки вам, дорогі колеги, ми можемо сказати: системне рейдерство в державних реєстрах як явище остаточно подолане. Завдяки низці законодавчих, кадрових та організаційних ініціатив новій команді Мін’юсту вдалося за короткий проміжок часу мінімізувати можливості для реалізації рейдерських схем. Створено Офіс протидії рейдерству, змінено практику розгляду скарг на дії державних реєстраторів, ліквідовано корупційні схеми в системі контролю за діяльністю державних реєстраторів, скасовано незаконне тестування нотаріусів, поборено явище КП, анульовано доступ до державних реєстрів сотням недобросовісних реєстраторів, а також анульовано свідоцтва нотаріусам, які провертали наймасштабніші нотаріальні афери в Україні протягом останніх років. Команда Мін‘юсту – справді високопрофесійна, спрямована на реальні зміни.
У сфері нотаріату незабаром очікується масштабна реформа, над якою ми активно працюємо з Нотаріальною палатою України. Зокрема, плануємо нарешті перейти до єдиного нотаріату, розпочати впровадження Е-нотаріату. Головне при цьому – збалансувати інтереси нотаріусів та громадян, виробити графік поступової, «ненасильницької» адаптації змін, щоб усім вони були лише на користь. Особисто я завжди готова сприймати пропозиції кожного нотаріуса, врахувати усі побажання та критику.
Нотаріат – моя душа, моя любов та моє життя. Дякую вам, колеги, за ту неймовірну підтримку, яку я отримую весь час протягом роботи в Міністерстві. Завдяки вам я маю енергію та натхнення для подальшої роботи. Завдяки вам я розумію, що зробила правильний вибір, і що разом ми зможемо все”
Ігор Фріс, народний депутат України: «Бажання якісних змін для професії відображається у моїй законотворчій діяльності»
“До моменту, коли громада 84 округу обрала мене своїм представником у Верховній Раді, я 20 років займався нотаріатом. І, звісно, тепер, будучи частиною законодавчої гілки влади, не можу не відчувати відповідальності за реформування сфери нотаріату.
Разом з тим активно веду законотворчу діяльність і щодо захисту права власності. Адже переконаний, що відновити довіру до парламентаризму неможливо без створення ефективних, якісних законів, які позитивно впливатимуть на життя українців. Бажання якісних змін у професії безпосередньо відображається у моїй законотворчій діяльності. Адже для того, аби нотаріуси змогли ефективно захищати права фізичних та юридичних осіб, вони повинні мати всі необхідні, забезпечені законодавством, інструменти для цього. Мова йде, зокрема, про законопроект № 1220 про внесення змін до Закону України «Про нотаріат» (щодо усунення законодавчих колізій та прогалин). Даний законопроект я вніс на розгляд парламенту 2 вересня 2019 року. Справа в тому, що у Законі України «Про нотаріат», крім термінологічних неузгодженостей (використання термінів «угода», «доручення», «громадянин»), існують ще й внутрішні суперечності. Тож метою проекту є поліпшення рівня законодавчої техніки, уніфікація термінології, врегулювання вже усталених відносин через заміну застарілих назв та термінів, передбачення механізмів реалізації окремих повноважень та вчинення нотаріальних дій. Наразі цей законопроект очікує розгляду в другому читанні.
Щодо захисту права власності – я став співавтором так званого антирейдерського законопроекту № 1056-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності», який вже став чинним законом та покликаний знизити кількість рейдерських захоплень нерухомого майна та корпоративних прав, а також зменшити витрати у власників майна на захист своїх прав. Цей закон запроваджує обов’язковість нотаріального посвідчення договорів про відчуження корпоративних прав та впроваджує принцип одночасності вчинення нотаріальної дії та державної реєстрації прав. Такі положення покликані зупинити обіг підроблених документів на майно.
Бажаю нотаріальній спільноті завжди приймати виважені та обдумані рішення. Пам’ятайте, що від нотаріусів залежить не лише реалізація громадянами своїх прав, а й виконання їхніх обов’язків. Базуйте свою діяльність на основі безспірності – щоб жодна дія не мала можливості бути оскаржена в суді, або, якщо таке й трапилося, була витримана будь-яким судовим рішенням. Пам’ятайте, що архіви не горять!”
Дмитро Кирилюк, директор Департаменту нотаріату та державної реєстрації Міністерства юстиції України: «Відчуваю гордість за нотаріусів»
“Поєднання гордості та відповідальності – саме такими словами я можу коротко описати свої відчуття від перебування на посаді Директора департаменту нотаріату та державної реєстрації.
Не буду складати оди про високу мету нотаріату в українському суспільстві, це і так зрозуміло. Зупинюся на людях, які представляють нотаріат. Я гордий, що в абсолютній своїй більшості вони наділені високими професійними і людськими якостями, а їх праця є вагомим внеском у розбудову правової держави в Україні.
Відчуваю гордість за нотаріусів перед своїми колегами, які працюють в Міністерстві юстиції. Особливо ілюстративним є той факт, що нотаріуси відчувають велику відповідальність за юридичну долю вчинених ними нотаріальних і реєстраційних дій, що відображається у відношенні нотаріусів до засідань Колегії з питань реєстрації. Мені приємно спостерігати, як нотаріуси викладають свою правову позицію, яку підкріплюють доказовою базою. Я не втрачаю можливості радісно звернути на це увагу інших членів Колегії, на противагу тому, що державні реєстратори (не нотаріуси) не досить часто переймаються юридичною долею вчинених ними реєстраційних дій.
За час своєї роботи мені вдалося вже зробити певні висновки. Також змінився і мій погляд на проблеми нотаріату. Під час роботи нотаріусом я бачив проблематику, так сказати, «зі своєї дзвіниці». З позицій працівника державного органу, що здійснює свої повноваження, зокрема, у сфері нотаріату, проблематика сприймається по-іншому.
Маємо визнати, що існує проблема рівномірного розподілу нотаріусів на території України. На жаль, не в усіх куточках України повністю задовольняється попит населення на можливість звернення до нотаріусів. Державний нотаріат має радикально різний рівень фінансування на всій території України. В одних місцевостях державні нотаріуси отримують достойну заробітну плату, а в інших балансують на межі мінімалки. Так не має бути.
Я ще раз впевнився в тому, що для того, щоб здійснювати нормативне забезпечення нотаріату, необхідно на глибинному рівні розуміти суть нотаріату та його генезу. А таке розуміння приходить тільки тоді, коли працюєш в «живому» нотаріаті. Без досвіду роботи нотаріат не зрозуміти. Не може людина, яка ніколи не прошивала нотаріальний наряд, скажімо, прописувати правила нотаріального діловодства. Це все одно, якби чиновник Міністерства охорони здоров’я, який ніколи не тримав в руках скальпель, намагався би прописати алгоритм дій лікарів при проведенні хірургічної операції, або якби правила пілотування літака прописувала би людина, які ніколи за штурвалом не сиділа. Так само і з нотаріатом. Він не менш важливий за хірургію чи за пілотування літака. Маю надію, що такий підхід буде змінений.
Щодо відповідальності за нотаріат… Я розумію, що ми отримали зараз унікальний шанс щось змінити в нотаріаті на краще. І нам важливо цей шанс не втратити. Нотаріат має показати себе з найкращої сторони. Нотаріат має довести, що він є взірцем для нових юридичних професій. У мене особливо загострилося почуття недоброзичливого ставлення до колег, які своїми діями можуть дискримінувати нашу професію. Тому, користуючись нагодою, я б хотів закликати колег бути особливо пильними у вчиненні нотаріальних та реєстраційних дій. І пам’ятати правило: нотаріат там, де є безспірність і немає сумніву.
І знову про приємне. Мені приємно, що рівню самоврядування нотаріусів заздрять інші юридичні професії. Нотаріат довів, що професійне самоврядування – не пусті слова, не просто клуб шанувальників своєї професії, а реально працюючий інструмент політичного впливу”