РОБОЧЕ МІСЦЕ НОТАРІУСА. НАТАЛІЯ САУТЕНКО
Журнал «Нотаріат України» в межах спецпроекту «Робоче місце нотаріуса» продовжує розповідати про нотаріальні офіси та їх працівників. Навесні редакція завітала у Харків, столицю науки, культури, технологій та студентства, що вражає шедевральною архітектурою, красивими парками та комфортною інфраструктурою.
НАТАЛІЯ САУТЕНКО:
НОТАРІАТ — ЦЕ МОЖЛИВІСТЬ РЕАЛІЗУВАТИ СЕБЕ НА КОРИСТЬ СУСПІЛЬСТВУ
— Що потрібно для створення у офісі нотаріуса комфортної атмосфери?
— Передусім, важливий клімат всередині колективу, здатність зрозуміти один одного та людей, які звернулися до нотаріуса. Важливо створити атмосферу довіри, а для цього потрібно мати щире бажання почути, правильно зрозуміти, поділитися досвідом, знаннями, бути готовим вирішити проблемні питання. Нотаріус, помічник та інші працівники завжди повинні мати в пріоритеті пошук рішення «як зробити, щоб допомогти», а не «чому допомогти ми не можемо».
— Як вважаєте, чи клієнти звертають увагу на дизайн приміщення, обстановку, а чи їм головне вчинення нотаріальної дії?
— Звісно, жоден дизайн та вигляд офісу не може гарантувати людині законність вирішення тієї ситуації, з якою вона звернулася до нотаріуса. Але обстановка у робочому приміщенні повинна налаштувати відвідувача на розуміння того, нотаріус має бажання та компетенцію допомогти. Вигляд офісу — це бажання сказати відвідувачу: «Для нас важливо, як ви себе почуваєте у нас». Комфорт та затишок є важливим для всіх: співробітників, нотаріуса та відвідувачів. Тому кожен із нас, нотаріусів, намагається створювати саме таку обстановку.
— З яким настроєм Ви розпочинаєте робочий день?
— Із розумінням, що мене чекають цікаві зустрічі, нові завдання та пошук варіантів їх вирішення.
— Як організовуєте роботу з помічниками та іншими працівниками?
— Я прийшла до нотаріату в 17 років та як особистість формувалась вже фактично серед тих людей, які посправжньому захоплені професією. Тому мені здається, що наші помічники мають бути такими ж: цікавитися людьми, законодавством, навколишніми процесами, бути ініціативними. Важливим для працівника нотаріальної контори є поєднання таких якостей, як відкритість новому та безумовна чесність, емпатія, бажання допомогти та зрозуміти всі тонкощі життєвої ситуації людини, яка завітала до нотаріуса. Безумовно, має значення і внутрішня відповідальність перед кожним із співробітників в колективі, і дисципліна, і організованість. Але людина (відвідувач) відчуває дещо інше… Чи є бажання допомогти? На мій погляд, це запитання постає у кожного відвідувача. І відповідь на нього буде критерієм того, чи залишиться людина з нами, чи завітає при потребі знову.
— Як часто у Вас змінюються помічники/консультанти? За яким критерієм обираєте їх?
— Не часто. Двоє із чотирьох співробітників, що працюють зараз, разом зі мною практично із найпершого дня моєї приватної нотаріальної діяльності, тобто майже 25 років. Ще дві колеги поряд сім років та вже близько чотирьох років. Була ситуація, коли один мій помічник залишив не лише мій офіс, а в цілому юридичну професію, адже ця дівчина вирішила реалізувати себе в творчій сфері. Троє з моїх помічників (це за весь час моє роботи) успішно здали іспит на право займатися нотаріальною діяльністю. Тепер працюють нотаріусами самостійно, і це висококваліфіковані та доброчесні нотаріуси.
— Що більш притаманно нотаріусу — аналізувати чи імпровізувати?
— Мені здається, в основі — аналіз, а імпровізація — для нестандартних ситуацій. Але таких ситуацій в нотаріальній практиці трапляється дуже багато, адже законодавець сприяє імпровізації.
— Чи вважаєте Ваше членство у ВККН особливою місією? Наскільки морально складно приймати рішення про позбавлення нотаріуса свідоцтва?
— Складно. Дуже. Бо за цим стоїть або доля нотаріуса (а отже, і його сім’ї), або й навіть долі багатьох людей, яким дії цього нотаріуса можуть нашкодити. Для мене особисто рішення про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю — це не санкція за результати діяльності нотаріуса, це важіль впливу на ситуацію. Головне — знайти відповідь на запитання: якщо такий нотаріус буде працювати далі, чи може трапитися так, що його дії зашкодять людям?
— Про що варто не забувати, реформуючи нотаріат?
— Врахувати цінності, історичні надбання нотаріату, та водночас бути відкритим новому.
— Ви часто виступаєте доповідачем на заходах з підвищення професійного рівня нотаріусів. Що особисто для себе отримуєте від такого формату спілкування з колегами?
— Безумовно, такі зустрічі є цікавими та корисними для мене, адже це зворотний зв’язок, спілкування, обмін думками. Це дуже збагачує мене. Сподіваюся, слухачі також отримують користь.
— Чи можна говорити про існування особливої «харківської нотаріальної школи»?
— Так, наше місто здавна славиться своїми науковцями, зокрема тими, хто зростав в стінах Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Коли змінювалось законодавство та ми вивчали нові кодекси, важливо було спиратися на наукові підходи до новел. І в цьому Харкову пощастило.
— Чим для Вас є нотаріат?
— Буду відвертою, нотаріат — це чудова можливість реалізувати себе на користь суспільству та жити цікавим і насиченим життям.
5 складових робочого дня нотаріуса
(за версією Наталії Саутенко)1. Радість від зустрічі з новим: людьми, завданнями, викликами.
2. Інтерес до новин нотаріату, змін у законодавстві.
3. Успішне врегулювання ситуацій, коли усі відвідувачі прийшли одночасно, незважаючи на попередні домовленості, і «червоніє» телефон від кількості дзвінків.
4. Безліч «щиро дякую» від відвідувачів.
5. Приємна втома після виконаної роботи.
________________________________________________
Бесіду вела Юлія Шешуряк
Фотографував Павло Паригін