ПРАВИЛА ЖИТТЯ ТЕТЯНИ БАЛИК
Нотаріат України № 2 (33) 2019
Нотаріат робить світ кращим, переконана Тетяна Миколаївна Балик, голова відділення Нотаріальної палати України у Кіровоградській області, приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу. Свій професійний шлях Тетяна Миколаївна розпочинала в державному нотаріаті, працювала державним нотаріусом Першої кіровоградської ДНК, завідуючою Другою кіровоградською ДНК, а з квітня 1996 року розпочала приватну нотаріальну практику. Активна участь у професійному самоврядуванні, численні відзнаки та нагороди – результат небайдужого ставлення Тетяни Миколаївни до розвитку нотаріату України. В рамках проекту «Правила життя» Тетяна Балик ділиться своїми поглядами на професію нотаріуса та власними життєвими принципами.
Нотаріат – це професія, яка захоплює, надихає та змушує не зупинятись на досягнутому. Кожен день, кожну годину нотаріус складає іспит на знання цивільного законодавства, допомагаючи фізичним та юридичним особам захищати свої права. Нотаріус не тільки знавець законодавства. Він є юридичним радником.
Нотаріат робить світ кращим, адже наша професія допомагає громадянам та юридичним особам приймати правильні рішення з різних правових питань, зокрема пов’язаних з управлінням та розпорядженням будь-яким майном.
Основний принцип діяльності нотаріату – безспірність. Нотаріус вчиняє ту чи іншу нотаріальну дію після досягнення домовленості між її учасниками. Вчиненню нотаріальної дії передує велика правороз’яснювальна робота. Роз’яснюючи норми права, нотаріус спонукає осіб, які до нього звертаються, діяти в рамках чинного законодавства, не порушуючи свої права та права інших осіб. Саме такими діями нотаріус заслуговує повагу та довіру, формує позитивний імідж нотаріату в цілому.
Імідж нотаріуса формується завдяки стилю спілкування з відвідувачами та якісній організації вчинення нотаріальних дій. Нотаріат – сучасний інститут, який активно розвивається та впроваджує нові електронні технології. Кожен нотаріус постійно підвищує свій професійний рівень. Тому нотаріат сьогодні пропонує юридичним та фізичним особам зручність та якість. Вже з порогу нотаріального офісу відвідувач повинен відчувати комфорт та впевненість.
Очолювати відділення НПУ означає бути Нотаріусом з великої літери, тобто показувати приклад у вчиненні нотаріальних дій, у спілкуванні з колегами, представниками інших нотаріальних органів. І, звичайно, розвивати нотаріат.
Необхідно розвивати нотаріат латинського типу, де з метою скорочення чисельності справ, що розглядаються судами, визнається особлива важливість письмових доказів, в яких фіксуються юридичні умови укладення різних правочинів. При цьому мається на увазі, що вирішення виниклих у подальшому конфліктів за допомогою судових органів має бути винятком, оскільки при укладенні правочину створюються всі умови для його подальшої реалізації згідно із законом та інтересами сторін.
Головний урок, який мені дав нотаріат, – це усвідомлення значення ролі людини в суспільстві, наявності у неї великого потенціалу для розвитку та самовдосконалення.
Нотаріуси можуть все або майже все, і розвиток українського нотаріату це доводить. Прийшовши в нотаріат, я починала працювати на друкарській машинці, потім опановувала разом з колегами комп’ютери. Наступне випробування – робота з реєстрами. Спершу були Єдиний реєстр довіреностей, Реєстр нотаріальних бланків, Спадковий реєстр, Державний реєстр обтяжень рухомого майна. Далі Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та Державний реєстр юридичних осіб. І це крім вчинення нотаріальних дій! А ще нотаріус контролює сплату збору на обов’язкове пенсійне страхування, прибуткового податку та військового збору, здійснює фінансовий моніторинг.
Спілкування з людьми – головне в роботі нотаріуса. Після наявності фундаментальних знань законодавства, друге місце займає уміння спілкуватися з людьми. Нотаріус має бути готовий до різного стану, настрою громадян, їх обізнаності. У будь якому випадку після консультації нотаріуса громадянин має знати, що йому треба зробити – яку дію вчинити, до кого звернутись за документами.
Успішний нотаріус – це той нотаріус, який завжди активно мислить, постійно працює над вдосконаленням своїх знань, вміє організувати свою роботу так, щоб не було нарікань юридичних та фізичних осіб і, звичайно, органів, які здійснюють контроль за діяльністю нотаріату.
Одне моє крило це улюблена робота, а інше – моя родина. Саме чоловік, діти та онуки надихають мене працювати. Працювати, розуміючи проблеми кожного громадянина. Працювати так, щоб не було підстав для скарг чи звернень до судових органів.
Якщо відчуваєте втому від роботи, найкращий вихід – відпочинок. Я відпочиваю, доглядаючи за квітами, вирощуючи овочі, фрукти. Квіткові клумби та зимовий сад – моя гордість.
Нотаріат змінюється, і це добре, тому що без розвитку і відповідності реаліям часу немає майбутнього. Суспільство змінюється. З’являються нові професії, зникають інші. Людина змінює цілі сфери виробництва, впроваджуються нові технології . Для того, щоб жити, потрібно змінюватись!
Найважливіше правило етики для нотаріуса – поважай себе, колег та всіх громадян, які до тебе звертаються.
Нотаріальна палата України повинна стояти на захисті прав та інтересів нотаріусів, допомагати їм ефективно захищати конституційні права та свободи громадян.
Бажаючим працювати в нотаріаті я завжди раджу не боятись ставити перед собою високі, але реальні цілі. Бути нотаріусом – дуже відповідально і цікаво.