НА СВІТЛІЙ СТОРОНІ
Нотаріуси України продемонстрували єдність та силу в боротьбі за збереження професії
Нотаріат України № 4 (31) 2018
Юлія Шешуряк, прес-служба Нотаріальної палати України
«Хай буде з тобою сила!» — ця популярна фраза із культової саги «Зоряні війни» відома не лише її фанатам. Існують дві філософії використання цієї сили — світла і темна сторони. Світла сторона підтримується джедаями — лицарями-миротворцями, та відображена в їх кодексі честі.
Справжніми джедаями стали цього року нотаріуси, які продемонстрували сміливість, силу духу, мудрість та єдність у захисті професії, та довели усім, що нотаріат України знаходиться на світлій стороні — стороні захисту прав.
Коли Міністерство юстиції України ще на початку лютого оголосило 2018-й «роком нотаріату» — це стало визначною подією у стосунках нотаріальної спільноти та регулятора. На перший погляд, здавалося, що нотаріат очікують якісні реформи — зокрема, реалізація Концепції розвитку, запропонованої Нотаріальною палатою України ще влітку 2017 року (запровадження Е-нотаріату), усунення законодавчих колізій та інші справді позитивні зміни.
У квітні на черговому З’їзді нотаріусів України представники Міністерства висловлювали свою прихильність до нотаріату та сподівання на конструктивну співпрацю. Влітку відбулась важлива подія — спільний круглий стіл НПУ та Мін’юсту, присвячений вирішенню проблемних питань у сфері державної реєстрації. Відповіді на ці питання були зафіксовані у листі Міністерства — для використання нотаріусами у роботі.
«У особі Міністерства юстиції і в моїй особі ви завжди матимете надійного партнера, адже сильний український нотаріат — це сильна правова система, це сильна Україна», — зізнавався у любові до нотаріату Міністр Павло Петренко, виступаючи на міжнародній конференції з нагоди 25-річчя Закону України «Про нотаріат». А потім, як кажуть, щось пішло не так…
Епізод I: Атака клонів
1 жовтня у Верховній Раді України було зареєстровано законопроект № 9140 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення передумов для захисту економічних та спадкових прав громадян в сільській місцевості». Ініціаторами вказали народних депутатів (Андрій Іванчук, Ірина Луценко та кілька інших), але законопроект почало активно просувати Міністерство юстиції України.
Враження нотаріальної та усієї правничої спільноти від 9140 можна було охарактеризувати банальним «і смішно, і грішно»: законопроект пропонував створити таких собі «клонів» нотаріусів, «уповноважених осіб юстиції», яким надається право вчиняти практично всі нотаріальні дії та здійснювати державну реєстрацію прав на майно і бізнес. Згодом у соціальних мережах з’явилося багато жартівливих зображень на тему некомпетентності «уповноважених», які із «мобільними валізками» поїдуть на село.
Цього ж дня, 1 жовтня, Нотаріальна палата України оприлюднила експрес-експертизу законопроекту 9140, зазначивши, що запропоновані зміни руйнують основи децентралізації в Україні, призведуть до значних корупційних ризиків та зловживань, відкривають великі можливості для рейдерських захоплень, ставлять під сумнів безспірність вчинення нотаріальних дій та їх якість, суперечать принципам діяльності Міжнародного союзу латинського нотаріату, Угоді про асоціацію України з ЄС.
МСЛН, а також нотаріальні палати Литви та Німеччини у своїх зверненнях до НПУ розкритикували зміни, запропоновані законопроектом 9140, особливо акцентуючи на неприпустимості допуску в професію некомпетентних осіб та створення «квазінотаріату».
Народним депутатам, Міністерству юстиції, Президенту України НПУ направила листи, в яких детально роз’яснила усі небезпеки, приховані в законопроекті 9140.
Рада НПУ провела позачергове засідання, на якому визначила офіційну позицію: прийняття законопроекту 9140 є категорично неможливим.
Таку ж позицію висловила Асоціація правників України, закликавши депутатів не допускати створення в державі «квазінотаріату» та не приймати 9140, оскільки цей проект зовсім не вирішує питання захисту економічних та спадкових прав сільського населення. Коаліція громадських організацій «Реанімаційний Пакет Реформ» (РПР) також звернулась до депутатів з вимогою негайно відкликати законопроект як такий, що містить численні загрози корупції та порушень прав власності в Україні. До речі, свій підпис під законопроектом відкликав один із народних депутатів, який був вказаний серед ініціаторів, — Віктор Бондар.
Проти 9140 активно висловлювались народні депутати, різноманітні громадські організації, виник значний інтерес ЗМІ — про законопроект писали статті, НПУ надавала коментарі, інтерв’ю, відбувалися виступи на телебаченні та радіо.
Для кращого інформування громадськості та парламентарів НПУ підготувала низку інфографік щодо загроз законопроекту, навівши реальні факти проти маніпуляцій Мін’юсту. Львівським та Рівненським університетами проведено науково-правові експертизи законопроекту.
Антикорупційна експертиза, проведена «Інститутом законодавчих ідей», виявила низку корупціогенних факторів у законопроекті 9140.
Вирувала боротьба і у соціальних мережах — нотаріуси ставили тематичні написи («стоп 9140», «ні рейдерству» тощо) на свої фото, розміщували дописи із поясненнями небезпечності запровадження «квазінотаріату». Президент НПУ Володимир Марченко розпочав челендж #стоп9140, в рамках якого найкомпетентніші фахівці записували відеозвернення. До челенджу, зокрема, приєдналися президент Литовської нотаріальної палати, член Комісії з міжнародного нотаріального співробітництва Міжнародного союзу нотаріату Марюс Страчкайтіс, професор, адвокат Данило Гетманцев, член правління Асоціації правників України Юліан Хорунжий, провідний юрист у галузі нерухомості Владислав Кисіль.
Що робило в цей час Міністерство юстиції? Розміщувало дезінформацію щодо діяльності нотаріусів, акцентувало на безлічі вакансій у держнотконторах (замовчуючи про те, що за останні два роки по всій Україні було ліквідовано більше 40 ДНК), приводило дані з невідомих джерел про «122 райони без нотаріусів» (за статистикою НПУ — 1 район на всю країну) та продовжувало наполягати на тому, що мета 9140 — порятунок селян, які зазнають нестерпних страждань без присутності нотаріуса за два кроки від кожної хати.
Управління юстиції, зловживаючи владними повноваженнями, здійснювали шалений тиск на державних нотаріусів, примушуючи їх проводити «інформаційні та правороз’яснювальні заходи, направлені на інформування населення щодо переваг законопроекту». НПУ з цього приводу звернулась з відкритим листом до Міністра юстиції, закликавши провести спільну робочу зустріч, розробити альтернативний законопроект, разом працювати задля покращення доступу селян. Але знову — жодної реакції з боку Міністерства.
Зате не забарилась реакція свідомих нардепів — у Верховній Раді було зареєстровано аж чотири альтернативні законопроекти, якими пропонуються різні варіанти розвитку державного нотаріату та поліпшення доступу громадян до нотаріальних дій.
Черговим кроком Мін’юсту стало оголошення про проведення опитування жителів сільської місцевості щодо доступу до нотаріальних послуг. Обов’язок здійснити опитування сільського населення чомусь було покладено на державні нотаріальні контори — із використанням адмінресурсу окремими територіальними управліннями юстиції. У відкритому листі до Міністра юстиції НПУ вимагала припинити здійснення тиску на державних нотаріусів та використання їх з метою просування законопроекту № 9140.
Щоб показати, що насправді думають люди, НПУ організувала експрес-опитування селян, яке продемонструвало — вони не хочуть довіряти свою власність некомпетентним, залежним чиновникам, та кажуть #стоп9140. Відповідне відео, як і окремі відеоролики від імені селянина, підприємця та вчительки, отримали значний резонанс в соцмережі Facebook.
Важливим етапом донесення до суспільства об’єктивної інформації про 9140 стали сюжети на телеканалі «1+1» — випуск спецпроекту «Гроші» та «ТСН.Тиждень». Блискуча журналістська аналітика та компетентні думки експертів остаточно нівелювали можливості прийняття законопроекту.
Нотаріальна палата України не лише виступала «проти», а й вирішила діяти задля реальної допомоги селянам. Успішно стартував проект НПУ «Нотаріат обличчям до села», в рамках якого усі обласні відділення НПУ організовують безкоштовні виїзні консультації нотаріусів для громадян, що проживають у сільських населених пунктах. Втім, варто зазначити, що такі виїзди та консультування здійснювались нотаріусами вже давно.
Окрім того, НПУ почала публікувати анімаційні ролики, у яких на конкретних прикладах розповідається про найпоширеніші нотаріальні дії. Таким чином НПУ здійснює просвітницьку місію та інформує громадян про їх права, способи захисту законних інтересів, особливості вчинення правочинів, можливості та переваги нотаріату, який гарантує безспірність нотаріальних дій.
Епізод II: Імперія завдає удару
Законопроект 9140 вийшов справді провальним та отримав величезний спротив з боку нотаріальної спільноти, правників, народних депутатів, громадських організацій тощо. Але можливість зняття мораторію на продаж сільськогосподарської землі ставала все реальнішою, тому незабаром Міністерство юстиції завдало нового удару.
31 жовтня стало відомо, що на засіданні Кабінету Міністрів обговорювалась необхідність відміни Указу Президента України від 10 липня 1998 року № 762 «про 1%». Того ж дня Петро Порошенко на напівзакритій зустрічі з представниками бізнесу висловився щодо якнайшвидшого внесення змін до законів, що регулюють нотаріальну діяльність, а Павло Петренко повідомив, що найближчим часом буде готовий законопроект «Антирейдерський №3».
НПУ звернулась з відкритими листами до Президента України Петра Порошенка та Міністра юстиції України Павла Петренка, закликаючи залучити представників Нотаріальної палати України до робочої групи, яка готує дані зміни до законодавства. У своєму відеозверненні президент НПУ зазначив: «Ми закликаємо владу до відкритого діалогу та залучення Нотаріальної палати України, міжнародних експертів до розробки проекту змін до Закону України «Про нотаріат», який має базуватися на європейських стандартах латинського нотаріату».
Але вже 19 листопада «Антирейдерський-3» було презентовано на прес-конференції в уряді. Виступи Павла Петренка, Олени Сукманової та Ірини Луценко нотаріуси, як то кажуть, розбирали на цитати. Неприємно вразило те, що Міністерство юстиції позиціонує нотаріат як сферу послуг, сервіс. Розробники заявили, що хочуть створити для нотаріусів конкуренцію, вочевидь, не знаючи, що це суперечить природі нотаріату і нотаріус не може працювати за правилами ринку.
Свої зауваження щодо чергових «антирейдерських змін» Нотаріальна палата України висловила під час прес-конференції 20 листопада. Законопроект передбачає безліч серйозних змін у регулюванні нотаріальної діяльності, і незважаючи на те, що нотаріальна спільнота є одним зі стейкхолдерів такої реформи, представників НПУ не було включено до робочої групи. Основні зміни, передбачені законопроектом, та їх загрози прокоментували президент НПУ Володимир Марченко, віце-президент НПУ Олена Кирилюк, члени Ради НПУ Наталія Козаєва та Дмитро Кирилюк, а також співзасновник ГО «Бізнес-Варта» Тетяна Козаченко.
Кому вигідне реформування нотаріату без нотаріусів? — таке питання закономірно виникло у громадськості.
Законопроект № 9311 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення гарантій захисту державою права власності» було зареєстровано 21 листопада, його ініціаторами виступили, знову ж таки, Андрій Іванчук та Ірина Луценко. А 23 листопада під час «години уряду» в парламенті проект презентував Павло Петренко, який знову говорив про міфічні «122 райони», озвучив неправдиву інформацію щодо відсутності нотаріусів у певних населених пунктах кількох областей (при тому, що достеменно відомо — нотаріуси там працюють). Чому Міністру надали для виступу неправдиву інформацію? Можливо, хтось хотів його підставити? Питання залишається відкритим.
Але зважаючи на те, що дана інформація підриває довіру до нотаріату України і шкодить діяльності усіх нотаріусів, та була спрямована на дезінформацію громадськості, міністрів, народних депутатів України щодо прийняття законопроекту 9311, Нотаріальна палата України звернулася до Міністерства юстиції України із немайновим позовом про захист ділової репутації.
НПУ просить суд визнати неправдивою певну інформацію, розповсюджену Мін’юстом на прес-конференції, засіданнях Верховної Ради та Кабміну. Вимога немайнового позову — зобов’язати Мін’юст спростувати недостовірну інформацію шляхом публічного виступу.
Також НПУ підготувала детальний експертний аналіз законопроекту та оприлюднила свою офіційну позицію, згідно якої закликає народних депутатів передати законопроект 9311 на доопрацювання та залучити до подальшої роботи над ним представників НПУ і міжнародних експертів — задля ґрунтовного, об’єктивного дослідження та удосконалення положень, що стосуються сфер нотаріату і державної реєстрації, з метою прийняття найбільш ефективних рішень для захисту права власності в Україні.
Додали резонансу темі публікації у ЗМІ, а особливо стаття президента НПУ Володимира Марченка в газеті «Дзеркало тижня» та інтерв’ю у парламентському виданні «Голос України».
«Інститут законодавчих ідей» провів антикорупційну експертизу законопроекту 9311 та виявив низку корупціогенних факторів.
Не забарилась і реакція Міжнародного союзу латинського нотаріату — президент МСЛН Хосе Маркеньо де Йано висловив застереження щодо положень законопроекту 9311 у листі до Президента, Прем’єр-міністра, голови Верховної Ради та Міністра юстиції України. Зокрема, МСЛН зазначає, що певні положення законопроекту можуть вплинути на юридичну визначеність угод — через відсутність спеціалізації та кваліфікації осіб, які вчинятимуть нотаріальні дії. «Ці положення є проблематичними з огляду на міжнародні стандарти нотаріату, представленого МСЛН, а також з урахуванням європейських директив та нормативних актів», — акцентує Хосе Маркеньо де Йано. МСЛН повідомляє, що разом із НПУ готовий обмінюватися досвідом та допомагати у якісному вдосконаленні законодавства, орієнтуючись на стандарти латинського нотаріату.
Одним із напрямків діяльності команди НПУ стало донесення об’єктивної та правдивої інформації про загрози законопроекту 9311 до народних депутатів — як осіб, які безпосередньо можуть вирішити долю одіозних змін.
Незабаром у парламенті було зареєстровано п’ять альтернативних законопроектів, якими пропонуються справді антирейдерські механізми захисту власності.
Розуміючи, що істинна мета законопроекту 9311 вже зрозуміла громадськості та шанси на його прийняття нікчемні, лобісти небезпечних змін вирішили «протягнути» новації шляхом правок з голосу під час голосування за «земельний» законопроект 8121 (який був прийнятий у першому читанні за основу ще у липні та саме готувався до розгляду в другому).
Команда НПУ почала діяти, як тільки стало відомо про новий план внесення законодавчих змін. Було підготовлено безліч листів та звернень до народних депутатів, різноманітних інформаційних матеріалів. Нотаріальну спільноту підтримали депутати, бізнес-асоціації, аграрії.
Розгляд законопроекту 8121 відбувся 20 грудня та супроводжувався бурхливим обговоренням на ранковому засіданні Верховної Ради. Завдяки резонансу, створеному НПУ, загрозливі правки не було ухвалено.
Епізод III: Пробудження сили
Згідно філософії «Зоряних воєн», темна сторона є абсолютною протилежністю світлій. Темна сторона підживлюється емоціями гніву та страху, егоїзмом та жадобою влади. Особливо помітними такі тенденції в Україні стають перед виборами.
Втім, вічне питання боротьби добра і зла завжди підкріплюється вірою в те, що добро переможе. Якщо уявити нотаріусів у світі «Зоряних воєн» — можна стовідсотково стверджувати, що вони є джедаями, які захищають світлу сторону, зберігають спокій та мир, використовують свої знання для захисту, прагнуть до самовдосконалення.
Події, пов’язані із законопроектами 9140, 9311 та 8121, показали, що нотаріальна спільнота в критичні моменти здатна оперативно об’єднатися та показати справжню єдність і креативність в боротьбі за збереження професії та захист приватної власності громадян.
Залишаймося на світлій стороні сили!