В УМОВАХ КАРАНТИНУ
Нотаріат України, № 1-2 (36-37) 2020
Щоранку ми робимо вибір – радіти новому дню чи страждати від чергових проблем. Щоранку ми отримуємо шанс змінитися на краще. Щоранку ми не можемо знати, чого очікувати сьогодні, але можемо вирішити: приймати все, що б не сталося, без страху та претензій.
Пандемія COVID-19 та запровадження на території України карантину шокувало багатьох, але нотаріат швидко отямився та організувався. Нотаріуси володіють не просто аналітичним чи логічним, а й гнучким мисленням, що допомагає стрімко адаптуватися до змін, генерувати нестандартні ідеї, зберігати професійну мотивацію та бути позитивним прикладом для суспільства.
Нова реальність
Згадаймо загальновідомий ефект bullet time – візитну картку фільму «Матриця», коли у кадрі час немовби зупиняється, але камера продовжує рухатися. Під час карантину здавалося: тимчасово все наче завмерло, але при цьому життя триває.
«Жодна нотаріальна дія не варта того, щоб ризикувати життям!» – таке гасло стало лейтмотивом роботи нотаріату в умовах карантину. Нова реальність вчинення нотаріальних дій передбачала, перш за все, дотримання профілактичних заходів для запобігання поширенню коронавірусу.
Нотаріальна палата України розробила низку рекомендацій для нотаріусів та громадян. Зокрема, нотаріусам було рекомендовано вчиняти лише невідкладні нотаріальні дії, пов’язані із пропуском передбачених законодавством строків; приймати громадян за попереднім записом; консультувати телефоном та онлайн; працювати в масках та рукавичках; дезінфікувати приміщення та здійснювати інші профілактичні заходи; в державних нотаріальних конторах було запроваджено чергування тощо.
Така умова карантину, як заборона проводити масові заходи, спричинила скасування низки заходів НПУ. Довелося перенести дату проведення чергового З’їзду нотаріусів України, раніше призначеного на 28 квітня 2020 року. У червні Рада НПУ провела дистанційне засідання та визначила нову дату З’їзду – 18 вересня 2020 року.
Адаптація
Одним із нагальних питань, з якими громадянам потрібно терміново звертатися до нотаріуса і під час карантину, є прийняття (відмова від) спадщини, адже законодавством встановлено строк 6 місяців з часу відкриття спадщини, тобто з дня смерті спадкодавця. НПУ в рамках проекту «Нотаріат обличчям до людей» підготувала пам’ятку для громадян, як не пропустити строк прийняття (відмови від) спадщини. Також НПУ було оприлюднено детальну інформацію щодо порядку посвідчення заповітів посадовими особами закладів охорони здоров’я.
Оперативно реагуючи на «карантинні» новації законодавства, НПУ підготувала для нотаріусів пам’ятку щодо тимчасового звільнення самозайнятих осіб від сплати ЄСВ, передбаченого у зв’язку із пандемією COVID-19.
Відділ методичного забезпечення та інформаційно-аналітичної роботи НПУ підготував для нотаріусів актуальні інформаційні листи «Щодо сплати нотаріусами (конторами) орендних платежів у період дії карантину на території України» , «Щодо деяких аспектів роботи банків України (зокрема виконання кредитних зобов’язань) у період дії карантину на території України».
Крім турботи про власну нотаріальну практику, нотаріуси об’єднали зусилля задля допомоги медичній галузі у ці скрутні часи. НПУ оголосила благодійну акцію «Нотаріуси допомагають лікарям». В результаті спільними зусиллями на зібрані кошти було придбано концентрат дезінфікуючого розчину та зволожувачі повітря для потреб військового госпіталю Маріуполя.
І, звісно, варто згадати про низку безкоштовних вебінарів, організованих НПУ для нотаріусів з метою підвищення професійного рівня. Кожен вебінар став справжнім хітом в нотаріальній спільноті, адже тематика була різноманітною, а доповідачами виступали досвідчені експерти. (Детально про цей проект читайте на сторінці 22 у статті «Вебінари НПУ: сезон весна-літо 2020»)
Перезавантаження
Поступове послаблення карантину дозволило нотаріусам повертатися до стандартного ритму роботи, із поправкою на необхідність дотримання заходів безпеки на робочих місцях та обмеження особистого прийому громадян.
На відміну від багатьох інших сфер, нотаріат як чітко соціально орієнтований інститут продовжував працювати і під час карантину, тому особливих труднощів із «поверненням до життя» не виникало. Лікарі, нотаріуси та священики потрібні людям в будь-який час.
Але й нотаріусам вдалося віднайти позитивні моменти перебування на карантині. Наприклад, провести більше часу з рідними – цього завжди так не вистачає нотаріусам та їх сім’ям! Також вдалося доробити давно заплановані побутові справи, знайти час на художню літературу, спорт, саморозвиток, підвищити професійний рівень. Безумовно, це поліпшило психологічний стан, незважаючи навіть на високий рівень тривожності у зв’язку із пандемією.
Карантин дозволив перезавантажити свідомість, задуматися про справжні життєві цінності, вийти з режиму автопілоту та стати більш чутливими емоційно, толерантнішими, добрішими, стійкішими до змін. І що б не сталося в майбутньому («друга хвиля» пандемії, повернення обмежень, нові правила) – нотаріуси залишаються в авангарді соціально-економічного розвитку держави.
Нотаріат України в умовах карантину вкотре підтвердив, що завжди стоїть на захисті прав та законних інтересів громадян і бізнесу, працює якісно та етично, обличчям до людей.
Юлія Шешуряк, керівник прес-служби НПУ, головний редактор журналу «Нотаріат України»