ОЛЕНА САМОЩЕНКО: «МИ СТАЛИ БІЛЬШ ЄДИНИМИ»
Нотаріат України, № 1-2 (36-37) 2020
Наші мрії — це шляхи до щастя, стимул дізнатися, на що ми здатні. Так вважає Олена Самощенко, член Ради Нотаріальної палати України, голова відділення НПУ в Харківській області, член Комісії НПУ з аналітичнометодичного забезпечення нотаріальної діяльності, приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу. Більше двадцяти років в нотаріаті, і як результат — величезний практичний та науковий досвід, заслужена повага колег та клієнтів, професійні нагороди, вміння адаптуватися до постійних змін та дипломатичні навички. Олена Самощенко знає багато способів бути щасливою — улюблена робота, родинне тепло, громадська діяльність, цікаве дозвілля — та розповіла про це в інтерв’ю журналу «Нотаріат України».
— Олено Анатоліївно, вже майже два роки Ви очолюєте відділення НПУ в Харківській області. Який досвід отримали за цей час? Чи відчуваєте підтримку правління відділення, працюєте злагодженою командою?
— Так, без командної роботи важко чогось досягти. Члени правління відділення НПУ в Харківській області — досвідчені нотаріуси, енергійні, мотивовані та дуже різні, саме тому нам разом вдалось реалізувати багато проектів. Вдячна колегам за спільну ефективну роботу. Основне, чому навчилась за ці два роки, — дипломатія. Як голові відділення доводиться багато спілкуватися: із нотаріусами, громадянами, керівниками Міністерства юстиції та територіального управління, начальниками департаментів, головам районних державних адміністрації, сільськими головами тощо. Це дуже позитивний досвід. Вміння слухати притаманне всім нотаріусам, а от організовувати зустрічі, домовлятися, вирішувати конфліктні ситуації — довелося вчитися.
— Як Вам вдається поєднувати керівництво відділенням та нотаріальну практику? Часу на особисте життя, родину, хобі вистачає?
— Дійсно, з розвитком нашого самоврядування обов’язків у голови відділення стає все більше, а часу на власне нотаріальну діяльність — все менше. І це цілком очікувано. Мені пощастило, що в нотаріальній конторі працюю разом із дочкою, яка мене завжди «підстраховує». А ще необхідно знайти час на написання статей, інформаційних листів, підготовку лекцій, бо це також частина моєї роботи. І чому в добі лише 24 години?.. Насправді, чоловік уже навіть не сердиться, коли я прихожу додому після роботи пізно ввечері. Тому вихідні намагаюсь присвятити родині: поспілкуватися з родичами, онуками, друзями. А от на хобі, на жаль, часу майже не залишається. Дала собі слово, що в цьому році обов’язково отримаю сертифікат дайвера, але часу поки що не знайшла.
— Ваша дочка сама прийняла рішення стати юристом, чи у родині правників іншої долі годі було сподіватися? Як вам працюється разом у одній нотаріальній конторі?
— Звісно дочку ніхто не примушував вступати саме на юридичний факультет. Але якщо батьки на ніч іноді замість казки читають лекції по праву, готуючись до екзаменів або на роботу, то інтерес до професії буде змалечку. Закінчивши юридичну академію, Олександра мала вибір: піти працювати в систему Міністерства закордонних справ або Міністерства юстиції. Вона обрала нотаріат, почала працювати консультантом в державній нотаріальній конторі. Десять останніх років ми працюємо разом. Мені це подобається. Завжди можна порадитись, обговорити проблеми, які виникають в нотаріальній практиці. Мені — зручно. А ось як працюється зі мною Олександрі Ігорівні, треба питати її.
— Скільки нотаріусів зараз у Харкові та області? Чи можна сказати, що місцева професійна спільнота є згуртованою та єдиною?
— На сьогодні у відділені НПУ в Харківській області 521 нотаріус. І кожен — особистість.
Мені здається, що за останні роки ми стали більш єдиними. Наочно це було продемонстровано, зокрема, у 2018 році, коли відбувалась відома ситуація із нестачею бланків для вчинення нотаріальних дій. Нотаріуси дзвонили мені, пропонуючи бланки для колег, ділилися бланками один з одним, допомагали з клієнтами. Ще одна показова ситуація — коли 25 лютого 2019 року близько сотні нотаріусів Харківщини взяли участь у мирному мітингу в Києві. На місцях більшість нотаріусів в цей день не працювали, підтримуючи страйк. Згодом на загальних зборах, які відбулися 1 березня 2019 року, нотаріуси одноголосно підтримали Резолюцію акції мирного протесту нотаріусів «Нотаріат проти корупційних та рейдерських схем». Я пишаюсь своїми колегами! Зрозуміло, що проблем ще багато. Але ми намагаємося їх вирішувати.
— Чи складно було організувати нотаріусів для участі в проекті НПУ «Нотаріат обличчям до села»?
— Коли ми почали впроваджувати програму «Нотаріат обличчям до села», спершу правлінням була організована виїзна консультація для мешканців села Олександрівка Великобурлуцького району Харківської області. Після спілкування з мешканцями села стало зрозуміло, що просто провести консультацію для окремих громадян це замало. Необхідно підвищувати професійний рівень осіб, які мають право вчиняти нотаріальні дії на селі. Тому правлінням була розроблена програма семінарів для голів та секретарів сільських рад і старост округів, до якої були включені питання як практичні, так і теоретичні: про правові підстави для вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, визначення кола спадкоємців та обсягу спадкового майна, порядок посвідчення заповіту, довіреностей, заяв тощо. За 2019 рік було проведено п’ять семінарів в різних районах області. Активно до цієї роботи долучились саме районні нотаріуси. Бо саме їм, в першу чергу, доводиться стикатися з документами, оформленими посадовими особами. Плануємо й далі працювати в цьому напрямку.
— Ваше відділення часто проводить різноманітні заходи, круглі столи для нотаріусів. Звідки берете натхнення та сили?
— Не можу сказати, що це тільки мої ідеї. Можливість додаткових заходів з питань підвищення професійного рівня нотаріусів неодноразово обговорювалась на засіданнях правління відділення. Існують «вузькі» питання, які цікавлять не всіх нотаріусів, або питання застосування конкретних норм права. Так і з’явилися «круглі столи», ціль яких — обговорення та вирішення проблем питань. Теми для цих заходів підказують нотаріуси. В 2019 році ми розпочали співпрацю з Харківською регіональною філією ДП «Національні інформаційні системи», в результаті проведено вже три заходи за участю фахівців НАІС. Ми провели анкетування серед нотаріусів — усі респонденти підтримали проведення таких заходів та просили урізноманітнити їх. Зараз я захопилася ідеєю проводити для нотаріусів екскурсії по Харківській області, щось на кшталт «туру вихідного дня», або хоча б у самому Харкові. Думаю, це сприятиме єднанню нашої спільноти.
— Щодня люди проходять вулицями наших міст та бачать вивіски із написом «Нотаріус». Як Ви вважаєте, які думки в ідеалі повинні виникати у людей в цей момент?
— «Як добре, що є така професія — нотаріус!».
— За що громадяни вже зараз повинні цінувати нотаріусів?
— За професіоналізм, чесність, гідність.
— Чи може вплинути на імідж професії кожен окремий нотаріус? І чи морально зобов’язаний він це робити?
— Безумовно, дуже часто впливає. Дії окремих нотаріусів завдали шкоди іміджу всьому нотаріату України. Тому і дотримання професійної етики нотаріуса є необхідністю для кожного з нас.
— Які етичні обов’язки нотаріуса Ви вважаєте основними?
— Етичні обов’язки нотаріусів встановлені Правилами професійної етики нотаріусів та Кодексом правил професійної етики нотаріусів України. Неможливо сказати, які з них є основними. Нотаріус повинен не допускати їх порушення. Нещодавно правління нашого відділення звернулося до нотаріусів із відкритим листом, в якому зазначено, що є порушенням етики і які наслідки це може мати. Для мене особисто найбільш ганебним є пропонування «комісійних» (відкатів), знижок за вчинення нотаріальних дій та «перехоплення» клієнтів у інших нотаріусів.
— Питання професійної етики надзвичайно чутливе. Як особисто Ви як голова відділення НПУ реагуєте, коли отримуєте інформацію про можливість певного порушення нотаріусом етичних норм?
— Засмучуюсь… Якщо це письмова скарга, нотаріус обов’язково викликається на засідання правління. До засідання прошу нотаріуса надати пояснення по суті скарги, а якщо є можливість — копії документів, які разом зі скаргою вивчаються членами правління. На сьогодні жодна скарга не була визнана обґрунтованою. Коли виникають непорозуміння між колегами, вислуховую обидві сторони, намагаюсь поспілкуватися особисто, а не по телефону. Але таких ситуацій, на щастя, дуже мало.
— Нотаріуси часто звертаються до Вас за допомогою у вирішенні професійних, а може й особистих питань?
— Так. І я рада цьому, бо це значить, що колеги мені довіряють і як нотаріусу, і як людині. Навіть жартівливу подяку вручили в номінації «Алло, я на зв’язку».
— Чи підтримує відділення НПУ Харківської області спортивний рух нотаріусів?
— Наша футбольна команда «Слобожанські нотаріуси» вже відома не тільки в Харківській області, брала участь в турнірах «Металіст Ліга», «Кубок юридичної ліги м. Харкова». Також нотаріуси активно беруть участь у міських спортивних заходах, наприклад, в марафонах «Kharkiv airport», «Kharkiv Half Marathon». Команда відділення була учасником Ukrainian Notary Games 2019.
— Звісно, кожен нотаріус любить свій фах… Але що для Вас у роботі найбільш неприємне?
— Коли через колізії норм права не можу допомогти людям.
— А за що Ви найбільше любите нотаріат?
— На диво складне запитання… Одним словом і не скажеш. Люблю за можливість допомагати людям своїми професійними знаннями і досвідом, вирішувати складні ситуації, за спілкування з цікавими людьми, за те що в нотаріаті не засумуєш, кожного дня свіжі новини. Нотаріат — це моє життя.
— Ви глибоко займаєтеся темою оподаткування та звітності. Які зараз в цій сфері найбільші проблемні питання для нотаріусів та що потрібно законодавчо змінити, на Вашу думку?
— На тему оподаткування я можу розмовляти довго. Проблем багато. Необхідно вносити зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Податкового кодексу України: зрівняти в правах нотаріусів та приватних підприємців. Врегулювати питання витрат, необхідних для провадження приватної нотаріальної діяльності, які зараховуються до витратної частини нотаріуса. Визначити порядок розрахунку ЄСВ. Скасувати обов’язок нотаріуса сплачувати ЄСВ під час тимчасового зупинення нотаріальної діяльності. НПУ подавала свої зауваження та пропозиції до законопроекту № 2166, яким пропонувалися зміни до Закону про ЄСВ щодо усунення дискримінації за колом платників. На жаль, була прийнята лише одна пропозиція: з 1 січня 2021 року нотаріуси звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
— Єдина нотаріальна практика — реальність? Як цього досягти?
— Безумовно, реальність. І на сьогодні Нотаріальна палата України докладає багато зусиль для цього. Дуже плідно працює Комісія з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності НПУ. Інформаційні листи та роз’яснення Комісії обов’язково доводжу до відома нотаріусів відділення. Цьому також сприяють семінари та конференції, лекторами на яких виступають нотаріуси з різних областей України. На сьогодні вже скасовані методично-аналітичні ради при управліннях юстиції — отже, не буде «містечкової» практики. З усіх проблемних питань будуть робитися узагальнення НПУ та Міністерством юстиції і застосовуватися всіма нотаріусами України.
— Як вважаєте, чи варто запровадити практику проведення засідань Ради НПУ не лише в Києві, а щоразу в різних областях України?
— Була така пропозиція від голови відділення НПУ в Закарпатській області Олександра Парамонова — і вона мені дуже подобається. Особисто я із задоволенням поїду до інших міст і запрошу колег до Харкова. Сподіваюсь, ця ідея все ж таки реалізується.
— Вас захоплюють подорожі? Які країни мрієте відвідати?
— Так, подорожі дуже люблю. Намагаюсь хоча б один раз на рік помандрувати Україною. Звісно, цікавлять і закордонні поїздки. Завжди ретельно готуюсь: вивчаю, що цікавого є в країні, яку планую відвідати, які звичаї, навіть народні казки читаю. Мрію відвідати всі країни, де ще не була!
— Вам більше подобається кіно чи література?
— Література. Найулюбленіша книга дитинства — «Два капітани» Каверіна. «Боротися і шукати, знайти і не здаватися». Завжди перечитувала цю книгу, коли необхідно було отримати відповіді на запитання до себе. Також любила і люблю детективи — всі, від іронічних до трилерів. І тепер, коли хочу «переключитися», читаю кни
ги цього жанру. Зараз читаю Ешлі Уівер. Із книг, які вразили останнім часом, можу назвати дилогію «Танатонавти» Бернара Вербера.
— Уявімо фільм про життя та роботу українського нотаріуса — яким би міг бути головний герой, у якому жанрі фільм?
— Доречним був би документальний фільм. Бо професія нотаріуса дуже складна і відповідальна — це не тільки безпосереднє вчинення нотаріальної дії, а й підготовка проектів документів, перевірка по всіх реєстрах, здійснення фінансового моніторингу, постійне вивчення законодавства, яке в Україні таке мінливе, і багато всього іншого, чого не бачать наші клієнти. Нотаріус сьогодні повинен бути і юристом, і айтішником, і психологом, і ще багато ким ще. А в ролі головного героя — будь-який звичайний нотаріус.
— Ідеальний нотаріус — який він?
— Фахівець, який сумлінно ставиться до своєї професії, об’єктивно оцінює ситуацію в законодавстві, має велике бажання розвиватися і весь час удосконалюватися, відповідальний, з повагою ставиться до клієнтів та своїх колег.
— Вам більше до душі класичний чи «цифровий» нотаріат?
— Мені — змішаний. Безумовно, у вік розвитку цифрових технологій не користуватися всіма можливостям, які вони дають, просто нерозумно. І нотаріат повинен розвиватися саме в цьому напрямку. Але, враховуючи українські реалії, відмовлятися від класичного нотаріату ще зарано.
— Чи можете спрогнозувати розвиток професії нотаріуса в найближчі 5 років?
— Є такий вислів — «Щоб ти жив у часи змін!». Останні 10-15 років — це постійні зміни в законодавстві, нові функції нотаріуса, зневага до нотаріату зі сторони контролюючих органів. Оскільки я оптиміст, то сподіваюсь, що вказане прокляття більше не буде тяжіти над нотаріатом, і протягом наступних 5 років нотаріат стане справжнім латинським: незалежним, стабільним та цифровим.
— Найкращий день нашого життя — це завжди сьогодні. Чи згодні Ви з таким висловом?
— Згодна, але частково. Радіючи сьогоденню, не можна забувати, що наші мрії про майбутнє — це шляхи та доріжки до щастя. Якщо ми не будемо дивитися в бік мрії, то й не дізнаємося, на що ми здатні.
Спілкувалася Юлія Шешуряк