ТОП-10 НОТАРІАЛЬНИХ ПОДІЙ 2020 РОКУ
1. В умовах пандемії
Пандемія коронавірусу та запровадження карантину суттєво вплинули на роботу нотаріату. Нова реальність вчинення нотаріальних дій передбачала, перш за все, дотримання профілактичних заходів, тому НПУ розробила низку рекомендацій для нотаріусів та громадян, інфографіки в рамках проекту «Нотаріат обличчям до людей» (зокрема, щодо спадщини). Для нотаріусів НПУ підготувала пам’ятку щодо тимчасового звільнення від ЄСВ, інформаційні листи тощо.
Заборона проводити масові заходи спричинила скасування низки запланованих заходів НПУ, перенесено проведення чергового З’їзду нотаріусів України. Але налагоджено проведення заходів онлайн, зокрема з метою підвищення професійного рівня нотаріусів, а також міжнародних.
Нотаріуси об’єднали зусилля задля допомоги медичній галузі – НПУ провела благодійну акцію «Нотаріуси допомагають лікарям», в результаті спільними зусиллями на зібрані кошти надана допомога військовому госпіталю.
«Жодна нотаріальна дія не варта того, щоб ризикувати життям!» – таке гасло стало лейтмотивом роботи нотаріусів під час пандемії. Нотаріат України в умовах карантину вкотре підтвердив, що завжди стоїть на захисті прав громадян і бізнесу, а НПУ працює для нотаріусів!
2. Антирейдерський Закон
16 січня набув чинності Закон України № 340-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству». Закон передбачає зміни у нотаріальному посвідчення договорів щодо земельних ділянок, сервітутів, оренди, стосується роботи Державного земельного кадастру, державної реєстрації речових прав на землю тощо.
Комісія НПУ з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності підготувала експрес-аналіз Закону, який розміщено на «Нотаріальній платформі» (is.npu.in.ua) у розділі «Єдина нотаріальна практика» – «Інформаційні листи НПУ».
3. Апостиль: нові повноваження
Нотаріуси отримали повноваження з прийняття та видачі документів для проставлення апостиля на офіційних документах, що оформляються нотаріусами України, а також на документах, що видаються органами юстиції та судами. Залучення нотаріусів до участі у процедурах проставлення апостиля значно спрощує вказану послугу та робить її більш зручною для громадян.
Відповідний наказ Міністерства юстиції України № 702/5 «Про внесення змін до Порядку проставлення апостиля на офіційних документах, що видаються органами юстиції та судами, а також на документах, що оформляються нотаріусами України» набрав чинності 7 березня.
Комісія НПУ з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності підготувала Інформаційний лист «Щодо надання нотаріусам повноважень з прийому-видачі документів для проставлення апостилів», який розміщено на «Нотаріальній платформі» (is.npu.in.ua) у розділі «Єдина нотаріальна практика» – «Інформаційні листи НПУ».
4. Оновлення ВККН
Нотаріальна спільнота України вперше в історії отримала переважну більшість у складі Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату. Очолила ВККН Інна Бернацька, член Ради Нотаріальної палати України, голова відділення НПУ в Рівненській області. «Перезавантаження» ВККН відбулося в межах реформи нотаріату та поступового переходу до саморегулювання нотаріальної діяльності.
До нового складу ВККН (наказ Міністерства юстиції України від 02.11.2020 № 3811/5) увійшли 11 нотаріусів (Інна Бернацька, Тетяна Балик, Лариса Ворошина, Тамара Крючкова, Тетяна Кучеренко, Оксана Кіцула, Юрій Пилипенко, Галина Твердохліб, Наталія Саутенко, Оксана Чорна, Андрій Юр-Капінос) та 3 представники Мін’юсту (Віра Бондаренко, Еліна Журба, Ольга Кирилюк).
5. Зміни до Закону про нотаріат
Закон України від 14 липня 2020 року № 775-IX «Про внесення змін до Закону України «Про нотаріат» щодо усунення законодавчих колізій та прогалин» (чинний із 08 серпня 2020 року) передбачає: конкретизацію прав нотаріусів витребовувати відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальних дій; особливості звітності, сертифікації, заміщення, зупинення нотаріальної діяльності; нотаріусам надається право видавати свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя на підставі спільної заяви або в разі смерті одного з подружжя; оновлено перелік документів, тексти яких викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів; встановлено єдиний строк для вчинення виконавчого напису – 3 роки з дня виникнення права вимоги, а строк пред’явлення виконавчого напису до примусового виконання змінено з 1року на 3 роки; перелік видів оплачуваної роботи, якою може займатись нотаріус, доповнено «діяльністю у професійному самоврядуванні нотаріусів»; та інші зміни.
Комісією НПУ з аналітично методичного забезпечення нотаріальної діяльності проведено правовий аналіз Закону – розміщено на «Нотаріальній платформі» (is.npu.in.ua) у розділі «Єдина нотаріальна практика» – «Інформаційні листи НПУ».
6. EDU.NPU.UA
2020 рік став роком пріоритетного переходу нотаріусів на дистанційне підвищення професійного рівня. НПУ в зв’язку із карантинними обмеженнями навесні та влітку організувала серію безкоштовних вебінарів (відеозаписи розміщені на «Нотаріальній платформі» is.npu.in.ua у розділі «Вебінар»), а згодом створила спеціальний портал для підвищення професійного рівня.
Edu.npu.ua – поглиблення професійних знань нотаріусів онлайн, безкоштовно, з будь-якого місця, у зручний час! Видаються сертифікати – електронні, іменні, з QR-кодом для підтвердження достовірності.
7. Курс на медіацію
НПУ створено Центр медіації – з метою об’єднання нотаріусів, які практикують у сфері медіації, захисту їх прав та професійних інтересів; впровадження та розвитку альтернативних способів вирішення спорів; проведення навчання з медіації; створення єдиної практики медіації в нотаріаті тощо.
Окрім того, оголошено набір учасників навчальної програми «Медіація: базові навички для нотаріуса», яка розроблена спеціально із врахуванням особливостей нотаріату. Зареєструватися можна на сайті npu.ua (розділ «Події»). За результатами навчання нотаріуси отримують сертифікат відповідно до вимог майбутнього Закону України «Про медіацію».
8. Стоп «акредитації»
У відповідь на звернення НПУ Національний банк України попередив банки про незаконність поширеної практики щодо так званої «акредитації» нотаріусів як обов’язкової умови для можливості вчинення ними нотаріальних дій. Така практика грубо порушує чинне законодавство, нівелює незалежність та неупередженість нотаріуса. Нотаріус вчиняє нотаріальні дії як особа, уповноважена державою, а не надає нотаріальні послуги, тому жодна змагальність або «конкурсні умови» у сфері нотаріату є недопустимими. Нотаріусу забороняється використовувати свої повноваження з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки чи пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб. НПУ сподівається на досягнення порозуміння та подальшу співпрацю між нотаріальною та банківською спільнотами.
9. Новації у сфері оцінки
Фонд державного майна України задля ліквідації корупційної схеми в сфері реєстрації інформації з 1 лютого 2020 року впровадив безкоштовний сервіс внесення інформації до Єдиної бази звітів про оцінку (valuation.spfu.gov.ua). НПУ розробила для нотаріусів алгоритм перевірки звітів (npu.ua/news/algorytm).
Сервіс вдосконалювався із врахуванням пропозицій нотаріусів, НПУ зверталась до ФДМУ із пропозиціями щодо налагодження роботи Єдиної бази даних звітів про оцінку.
1 липня 2020 року набули чинності законодавчі зміни щодо автоматичного формування електронних довідок про оціночну вартість об’єкта нерухомості. Комісія НПУ з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності підготувала для врахування в роботі нотаріусів Інформаційний лист «Щодо деяких змін у сфері реєстрації та перевірки інформації зі звітів про оцінку об’єктів нерухомості», який розміщено на «Нотаріальній платформі» (is.npu.in.ua) у розділі «Єдина нотаріальна практика» – «Інформаційні листи НПУ».
10. Успішна співпраця з Мін’юстом
Нотаріальна палата України налагодила конструктивну співвпрацю із регулятором професії – Міністерством юстиції України. НПУ та Мін’юст взаємодіють у сфері законопроектної роботи та підготовки інших нормативно-правових документів щодо нотаріальної діяльності й державної реєстрації, триває спільна робота щодо розробки законопроекту про реформу нотаріату. Поліпшилося надання нотаріусам методологічної допомоги, зокрема в контексті формування єдиної нотаріальної практики. Також варто відзначити суттєве покращення взаємодії нотаріату та управлінь юстиції.
«Наразі НПУ можна назвати зразковою організацією професійного самоврядування, і такій організації варто отримати ширші повноваження, адже це піде на користь не лише нотаріусам, а й громадянам України, права яких відповідально захищає нотаріат», – вважає Заступник Міністра юстиції Ольга Оніщук.
У січні 2020 року члена Ради НПУ Дмитра Кирилюка як переможця конкурсу призначено на посаду Директора департаменту нотаріату та державної реєстрації Міністерства юстиції України, а Віру Бондаренко, яка очолювала відділ методичного забезпечення та інформаційно-аналітичної роботи Апарату НПУ, як переможця конкурсу призначено на посаду заступника директора Департаменту, начальника Управління нотаріату та фінансового моніторингу.