УЧАСТЬ НОТАРІУСА У КРИМІНАЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНИХ ПРАВОВІДНОСИНАХ
Володимир Бірюков,
юрисконсульт Нотаріальної палати України,
к.ю.н., доцент

Навіть за умови чіткого дотримання положень чинного законодавства нотаріус не може гарантувати, що він не стане суб’єктом кримінального провадження.
Предметом нотаріальних дій часто є нерухомість чи інші об’єкти, які мають велику цінність, — а це, у свою чергу, призводить до ризиків здійснення злочинних дій щодо відповідного майна. Зокрема, досить поширеними є випадки підробки документів, справжність яких нотаріус не може перевірити.
З огляду на це, нотаріусам варто знати свої права та обов’язки у ситуаціях, коли їх залучають до кримінально-процесуальних дій.
У цьому аспекті важливим є законодавче положення, згідно з яким нотаріуси як учасники кримінальних процесуальних правовідносин мають особливий правовий статус і Кримінальним процесуальним кодексом передбачаються гарантії їх участі у кримінальному провадженні.
Відповідно до ст. 65 КПК нотаріуси не можуть бути допитані як свідки про відомості, які становлять нотаріальну таємницю. Тобто у випадку, коли нотаріус виступає в якості свідка у кримінальному провадженні, він має свідоцький імунітет, який за своїм видом відноситься до спеціального імунітету свідка.
Загальну інформацію про алгоритми поведінки нотаріусів у кримінально-процесуальних відносинах, серед іншого, можна отримати із спеціалізованих видань. Зокрема, Нотаріальною палатою України було підготовлено посібник «Доступ до нотаріальних документів, проведення обшуку приміщення нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса. Допит нотаріуса (аналіз законодавства)» (розміщено на «Нотаріальній платформі»). Серед останніх видань у зазначеній сфері також слід виділити книгу «Енциклопедія захисту нотаріальної діяльності» (автор — відомий адвокат Олег Поповченко), в якій аналізуються можливі випадки дій зі сторони «компетентних» органів.
Співпраця із адвокатами є важливою складовою надійного захисту професійних прав нотаріуса, адже адвокати значно краще обізнані з кримінальним провадженням у порівнянні із нотаріусами, діяльність яких пов’язана із приватноправовими відносинами. Тому кожному нотаріусу доцільно мати контакти адвоката на випадок необхідності отримати консультацію чи допомогу у захисті.
Варто акцентувати увагу на тому аспекті, що у абсолютній більшості випадків нотаріус стає суб’єктом кримінального провадження не через свої дії, а з огляду на злочинні дії інших осіб. Таким чином нотаріус стикається із питанням як захисту власних професійних інтересів, так і обов’язком захисту прав учасників нотаріального провадження, зокрема шляхом збереження нотаріальної таємниці.
У ст. 5 Закону України «Про нотаріат» визначено обов’язок нотаріуса зберігати в таємниці відомості, одержані ним у зв’язку з вчиненням нотаріальних дій, а у ст. 6 закріплено обов’язок нотаріуса зберігати професійну таємницю. Виходячи з цього, у нотаріусів, часто виникає дилема щодо дотримання зазначеного обов’язку, виконання приписів правоохоронних органів та суду і захисту прав учасників нотаріального провадження та своїх прав. Вказані проблеми часто виникають з огляду на недосконалість та неузгодженість чинного законодавства, а також невідповідну правозастосовчу практику.
З метою приведення у відповідність до положень чинного законодавства України наявної практики діяльності правоохоронних органів і суду Нотаріальна палата України неодноразово зверталась до відповідних керівних органів. Такі звернення, зокрема, стосувались припинення практики звернення до нотаріусів з вимогами вилучити (провести виїмку) реєстрів для реєстрації нотаріальних дій та/або документів переданих на зберігання нотаріусу, печатки нотаріуса, вимагання надання доступу до документів із невизначеним предметом, наприклад щодо всіх нотаріальних дій за певний період тощо.
З метою узгодження практики правозастосування 26 листопада 2020 року був проведений круглий стіл на тему «Нотаріальна таємниця, тимчасовий доступ до речей і документів, обшук та виїмка. Нотаріус в кримінальному процесі». В заході взяли участь представники нотаріальної спільноти м. Києва, члени Ради НПУ, відділу правового забезпечення НПУ, управління нотаріату Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції, представники Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національної поліції України, Державної фіскальної служби, прокуратури та адвокатури. Зрозуміло, що в рамках однієї зустрічі важко узгодити усі «гострі кути», проте це суттєво сприяє виробленню узгодженої практики щодо проблемних практичних питань. Зокрема, спільною виявилась позиція щодо неможливості вилучення реєстрів для реєстрації нотаріальних дій та/або документів переданих на зберігання нотаріусу та печатки нотаріуса, хоча на практиці зустрічаються спроби вчинення таких дій.
Разом з тим, не можна погодитись із підходом представників правоохоронних органів, що чинний КПК дозволяє слідчим чи прокурорам проводити невідкладний обшук на робочому місці нотаріуса (нотаріальній конторі). Відповідно до ч. 3 ст. 233 КПК слідчий, дізнавач, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення.
Обшук приміщення, де знаходиться робоче місце нотаріуса, з метою вилучення документів та речей, важко віднести до ситуацій, визначених у вказаній нормі. З аналізу вимог ст. 233 КПК та законодавства України жодним чином не випливає, що проникнення до житла чи іншого володіння особи може мати місце з метою проведення в цих приміщеннях обшуку, навіть у випадках, передбачених у ч. 3 ст.233 КПК.
Серед інших дискусійних питань можна виділити питання правого статусу нотаріуса у кримінальному провадженні, яке стосується виключно реєстраційних, а не нотаріальних дій. З метою поширення на реєстраційні дії, які вчиняються нотаріусами, положень про нотаріальну таємницю, необхідно чітко визначити це у ст. 8 Закону «Про нотаріат», адже чинна редакція цієї норми дозволяє у даному аспекті тлумачити її у різний спосіб.
Сподіваємось, що усі питання участі нотаріусів у кримінальному процесі, які не мають чіткого регламентування чи однозначної практики, будуть узгоджені, що сприятиме захисту прав як самих нотаріусів, так і фізичних та юридичних осіб, а також дотриманню процесуального законодавства.
Підвищіть професійний рівень на тему Захист нотаріальної діяльності – безкоштовно, видається сертифікат.