АЛІНА ФЕДОСЕНКО: «СТІЙКІСТЬ ТА НЕЗЛАМНІСТЬ НОТАРІУСІВ ЗАСЛУГОВУЄ НАЙВИЩОЇ ПОВАГИ»
Аліна Федосенко після початку повномасштабної війни виїхала із рідної Костянтинівки Донецької області, а на початку червня 2023 року зареєструвала приватну нотаріальну діяльність в Києві. Довелося розпочати все спочатку, у новому місті, але зі значним професійним досвідом та любов’ю до нотаріату.
— Коли Ви вирішили переїхати із Костянтинівки до Києва?
— З 2011 року я працювала приватним нотаріусом в місті Костянтинівка Краматорського району Донецької області. Це було непросте рішення — переїхати і почати діяльність на новому місті.
Знаходитись на території Костянтинівської територіальної громади Донецької області з 24 лютого 2022 року було вкрай небезпечно, як мати я повинна була забезпечити своїй молодшій доньці безпеку та впевненість. Ми виїхали з міста на початку повномасштабної війни, але припинити нотаріальну діяльність в Костянтинівці я не наважувалась більше року.
На рішення розпочати нотаріальну діяльність в Києві мене надихнув мій старший син. Його слова «Мамо, в тебе вийде, ти у мене незламна!» були найважливіші для мене і ключові.
— Яким чином подібна ситуація вирішилася у 2014 році?
— Коли я згадую 2014 рік, то в пам’яті спливають звуки сирен швидкої допомоги, колони військової техніки, чоловіки у військовому одязі з автоматами, навалені мішки з піском уздовж доріг… Немов картини із жахливих фантастичних військових фільмів. Але нотаріуси нашого міста працювали, Державні та Єдині реєстри були підключені, ми виконували свої обов’язки. Звісно, було страшно, важко усвідомлювалося, що це трапилось наяву, але ми всі були на своїх місцях.
— Після 24 лютого розглядали варіант взагалі змінити вид діяльності?
— Нотаріат для мене — це здійснена довгоочікувана мрія, бути фахівцем іншого напрямку я не хотіла ніколи, з моменту реєстрації своєї діяльності.
— За що Ви любите нотаріат?
— Нотаріат — це була мрія. Я знаю точно, що мрії здійснюються завдяки наполегливій праці, завзятості у досягненні цілей та вірі в себе.
Нотаріат — це не тільки посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності, це ще й бути чуйним до проблем і юридичної необізнаності тих, хто звертається за допомогою.
— Наскільки складно було зареєструвати нотаріальну діяльність у Києві?
— Реєстрація моєї приватної нотаріальної діяльності в Києві приємно здивувала відсутністю бюрократичних перепон. Професіоналізм та оперативність працівників відділу нотаріату Центрального міжрегіонального Управління Міністерства юстиції
(м. Київ) вразили мене, бажання допомогти спеціалістів Регіональної філії м. Києва та Київської області ДП «НАІС» також була дуже приємна. Ніяких зволікань, до яких я була готова, я не зустріла — і це було дуже зворушливо. Чітка та злагоджена робота спеціалістів надає впевненість і бажання продовжувати займатися улюбленою справою в новому для мене місті.
— Чим запам’яталися перші дні роботи нотаріусом в Києві?
— Приватну нотаріальну діяльність в Києві я зареєструвала 06 червня 2023 року. Перші робочі дні були для мене дуже зворушливо-хвилюючими.
По-перше, після місяців тимчасового зупинення моєї діяльності в м. Костянтинівка, я знову відкрила нотаріальний реєстр, складала нотаріальні документи та посвідчувала їх. Я відчувала себе на своєму місці, з людьми, яким потрібна моя кваліфікована консультація та нотаріальна обізнаність. Я продовжувала реалізувати свої знання, здібності, навички. Це була нагорода за довгі місяці очікування.
— Чи відрізняється робота нотаріуса в столиці?
— Робота нотаріуса як в Києві, так на моєму попередньому місті, потребує концентрації уваги, знань і постійного саморозвитку. Деякі пробіли у практичних навичках за період мого професійного простою я зараз надолужую, це надає мені впевненості та бажання бути класним спеціалістом своєї справи.
— Спільнота донецьких нотаріусів якимось чином підтримує зв’язок?
— Спільнота нотаріусів Донецької області була і залишається небайдужою до кожного з колег, за роки випробувань вона не тільки підтримує інформаційно та консультативно, але й фінансово. Колеги нашого регіону своєю єдністю та наполегливістю, тісною співпрацею з Нотаріальною палатою України досягли підключення нотаріусів до Державного реєстру речових прав та Єдиного державного реєстру, які були відключені з першого дня війни у Донецькій області, і це дає відчуття єдності, незламності та віри.
— Що Ви можете сказати колегам, які також змушені були виїхати з рідних міст та почати все спочатку, а також тим, які працюють у небезпечних районах?
— Один день 24 лютого 2022 року змінив наші погляди, знівечив мрії, зруйнував плани, забрав життя невинних людей. Війна змусила нас покинути домівки, офіси, школи, дитячі садки. Запакувавши у валізу все своє минуле життя, багато колег Донецької, Харківської, Запорізької, Херсонської, Миколаївської областей вимушені шукати собі нове місце для життя роботи. Це дуже непросто. З одного боку, ти чіпляєшся спогадами за минуле, якого вже не буде, з іншого, живеш сьогоденням, яке тобі диктує нові умови життя, де ти повинен просто не зламатися.
Мужність моїх колег, нотаріусів Донецької області, а також тих, хто працює в інших небезпечних районах, які залишились на своїх робочих місцях, заслуговує найвищої поваги.
Стійкість та незламність тих, хто розпочав своє життя та діяльність з нового старту в інших регіонах України, є прикладом для багатьох із нас.