ЮРІЙ БАДАХОВ: «УЧАСТЬ У САМОВРЯДУВАННІ ДОЗВОЛЯЄ РОБИТИ НАБАГАТО БІЛЬШЕ ДЛЯ РОЗВИТКУ ПРОФЕСІЇ»
Нотаріат України № 2 (33) 2019
Навесні цього року відбулося оновлення складу Ради Нотаріальної палати України – представником відділення НПУ в м. Києві обрано Юрія Бадахова, молодого та активного нотаріуса Київського міського нотаріального округу. В нотаріаті Юрій з 2009 року, з 2014 року бере участь в розвитку професійного самоврядування. Член комісій НПУ з питань співробітництва з органами державної влади та з питань протидії кіберзлочинності. Працював у робочих групах щодо питань нотаріату та державної реєстрації. Бере участь у підготовці та лобіюванні проектів нормативних актів, спрямованих на незалежність та стабільність нотаріату, один із розробників концепції реформування нотаріату. Юрій Бадахов переконаний, що разом набагато легше досягати поставленої мети.
– Юрію, Ви вже давно є активістом нотаріального самоврядування, тому обрання до Ради НПУ цілком закономірне. Новий статус допоможе Вам розвивати нотаріат?
– Безперечно, адже я ніколи не приховував, що участь у самоврядуванні дозволяє мені робити набагато більше для розвитку професії, а отже, і для власного розвитку. В цьому сенсі посада члена Ради є тим щаблем, що дозволить більш ефективно витрачати сили для досягнення мети. Цією метою, безумовно, є закріплення в суспільстві думки про нотаріуса як спеціаліста дуже високого рівня з бездоганною репутацією.
– У травні Ви вперше взяли участь у засіданні Ради Нотаріальної палати України в якості новообраного члена Ради. Які враження?
– Не скажу, що було щось таке, чого я не очікував, чи про що не знав. Вражень небагато – звичайні збори керівного органу. Хоча, треба зробити поправку на те, що це були перші мої збори в якості члена Ради і я розумію, що найцікавіше попереду.
– Чи можна визначити певні риси характеру, які відрізняють членів Ради НПУ від інших нотаріусів?
– Кожен член Ради НПУ готовий витрачати значну частину власних сил та часу на вирішення проблем спільноти. Цей життєвий принцип визначає риси характеру моїх колег по Раді: здатність приймати рішення, організовувати людей, реалізовувати проекти тощо. Крім цього, не можна забувати, що більшість членів Ради є головами обласних відділень НПУ, що ще більше характеризує їх.
– До Ради НПУ Вас обрали по квоті від нотаріальної громади Києва. Разом із іншими киянами у Раді (Ольгою Оніщук, Оленою Кирилюк, Наталією Козаєвою, Дмитром Кирилюком) будете працювати єдиною командою?
– Так, звичайно. Я, взагалі, є відвертим противником будь-яких конфліктів всередині команди – вважаю, що разом набагато легше досягати поставленої мети, а отже, треба вміти знаходити компроміси, а в деяких випадках також вміти поступатись.
– Потрібні якісь зміни в організації роботи Ради НПУ?
– Враховуючи філософію побудови НПУ, Рада має працювати саме як колективний орган, що здійснює керівництво Палатою в період між з’їздами. Що стосується нюансів організації, можливо, щось і можна змінити (як і в будь-якому механізмі), але необхідності в якихось суттєвих змінах поки немає.
– Чи можна очікувати, що наступний з’їзд нотаріусів прийме радикальні зміни до Статуту НПУ щодо повноважень Ради НПУ?
– Поки що я не бачу передумов до цього, адже змінювати баланс повноважень керівних органів варто лише тоді, коли є наявні «перекоси», чого я не бачу.
– Які законодавчі зміни могли би покращити клімат в нотаріальному середовищі?
– Передусім, це передання більшості повноважень Міністерства юстиції України до Нотаріальної палати України. Тим більше, що саме такий підхід застосовано до іншої схожої юридичної спільноти – адвокатів. Крім цього, дуже важливо передивитись підходи до проведення перевірок. Я завжди стояв на позиції, що перевірки мають проводити лише правоохоронні органи та суд, і лише тоді, коли є ознаки правопорушення. Все інше – це прямий шлях до корупції.
– Як Ви вважаєте, який із нотаріатів інших країн можна взяти Україні за приклад та йти цим шляхом?
– Вважаю, що варто з кожної країни взяти найкраще. Зокрема, минулого року я детально познайомився з нотаріатом Німеччини і можу сказати, що це досить стала і ефективна модель, з якої ми можемо багато перейняти для себе.
– Нотаріату України потрібна еволюція чи революція?
– Безумовно, еволюція, – але дуже інтенсивна.
– Ким би Ви стали, якби не пов’язали своє життя із юриспруденцією?
– Якщо чесно, таке питання собі ніколи не ставив. Можливо, мріяв про щось інше ще в шкільні часи, але це було не дуже серйозно. Юриспруденція – мій обдуманий, свідомий вибір.
– Що Вас надихає у роботі, який головний мотиватор?
– В першу чергу, це вдячність людей, для яких я вчиняю нотаріальні дії, адже ми працюємо саме для них, а не навпаки.
– Столичні нотаріуси особливі чи мають ті ж проблеми, що й із інших регіонів?
– В столиці є багато дуже яскравих особистостей, які готові працювати для розвитку нотаріального самоврядування. Також тут сконцентровані головні офіси органів влади, громадських організацій, з якими співпрацює НПУ. Разом з тим, є й деякі особливості – через велику кількість нотаріусів іноді дуже важко зібрати кворум для проведення зборів, адже більшість нотаріусів, на жаль, залишаються дуже пасивними і чекають, що їхні проблеми мають вирішити інші. Але це вже всеукраїнська проблема.
– Нотаріус нотаріусу друг?
– Так повинно бути. Лише в такому випадку нотаріат має майбутнє.
Бесіду вела Юлія Шешуряк