ПРАВИЛА ЖИТТЯ ЛЮДМИЛИ ГУРИ
Нотаріат України, № 4 (35) 2019
Щасливий нотаріус – той, який любить свій фах за можливість безпосереднього спілкування з людьми, вважає Людмила Гура, голова відділення Нотаріальної палати України в Полтавській області, приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу.
Людмила Борисівна має відмінну теоретичну підготовку, яку вміло використовує у нотаріальній практиці, є соціально активною людиною, бере участь у розвитку професійного самоврядування нотаріусів, є членом Методично-консультативної ради при ГТУЮ в Полтавській області, неодноразово була членом кваліфікаційної комісії нотаріату при Полтавському обласному управлінні юстиції. Перебуваючи на посаді начальника відділу нотаріату Полтавського обласного управління юстиції, робила все для того, аби підняти нотаріат області на якісно новий рівень. Нагороджена низкою професійних відзнак, але визначає результати своєї праці вдячністю людей, яким вдалося допомогти – як вчиненням нотаріальних дій, так і простою життєвою порадою.
У рамках проекту «Правила життя» Людмила Борисівна Гура ділиться своїми професійними та життєвими принципами.
Нотаріат – це моя доля. Адже я ніколи не мріяла стати нотаріусом. Після закінчення Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова в 1982 році була направлена на роботу до адвокатури Херсонської області. Згодом із чоловіком ми переїхали до Полтави. Влаштуватися на роботу за спеціальністю було важко, оскільки у мене вже було двоє малолітніх дітей. На той час в органах місцевого самоврядування були введені посади юрисконсультів, куди я і влаштувалася на роботу. В 1990 році чоловіка направили на роботу до Козельщинського району Полтавської області. З’ясувалося, що ми вже третє подружжя юристів, і посади обійняли відповідно: чоловік – прокурор, дружина – нотаріус.
Так я стала нотаріусом. Тоді про нотаріат знала дуже мало, але довелося опановувати ази цієї професії. Значної допомоги надавала мені досвідчений нотаріус, завідувач Першої полтавської державної нотаріальної контори Полежаєва Надія Пантелеймонівна, яка постійно консультувала мене з питань вчинення нотаріальних дій.
Присвятивши 9 років роботі у Козельщинській державній нотаріальній конторі, у листопаді 1999 року я була переведена на роботу до Полтавського обласного управління юстиції на посаду начальника відділу нотаріату. Саме перебуваючи на цій на посаді, я здобула великий досвід роботи з людьми, а також уміння працювати з величезним обсягом документів. Щиро вдячна всім колегам – і керівникам, і підлеглим, які весь цей час були поряд, допомагали, ділилися досвідом. 17 лютого 2005 року зареєструвала приватну нотаріальну діяльність у Полтавському міському нотаріальному окрузі, де працюю і нині.
Робота в державному нотаріаті навчила мене любити людей. Державна нотаріальна контора – це місце, куди люди приходять частіше не з радістю, а з печаллю: хтось помер і потрібно оформити спадщину. Сидять зі сльозами на очах… Треба находити слова розради, заспокоювати, підбадьорювати… Траплялося, приходять оформлювати спадщину – і відчувається, що між спадкоємцями погані стосунки. Тоді доводилося переконувати сторони, що є закон, яким передбачено, як вчинити у тому чи іншому випадку.
За час моєї роботи в державній нотаріальній конторі пройшли стажування дві особи. Переконувала їх, що нотаріусові, якому не подобається працювати з людьми, нема чого робити в нотаріаті, бо людина, що звернулася до нотаріуса, ділиться своїми бідами, сподіваючись на розуміння, на допомогу. Сьогодні один із моїх стажистів – приватний нотаріус, а інший – завідувач Козельщинської державної нотаріальної контори.
Репутація нотаріуса залежить від порядності, відповідальності та професіоналізму. Найголовніше – у нотаріуса має бути загострене почуття справедливості. В умовах сьогодення ділова репутація є важливим активом нотаріуса, набувається роками кропіткої праці та вартує дуже дорого.
Було б чудово, якби кожен громадянин асоціював нотаріуса з юридичним радником.Роль нотаріуса в житті кожного громадянина та у суспільстві в цілому досить висока. На сьогодні до нотаріуса звертаються як до сімейного лікаря – з проблемами всієї родини, та й не одного її покоління, довіряючи сімейні таємниці. Звертаються не тільки як до нотаріуса-цивіліста, а взагалі як до правника.
Очолювати відділення НПУ для мене велика честь і велика відповідальність. Голова відділення має бути прикладом для нотаріальної спільноти, тому постійно необхідно вдосконалюватися. Разом з колегами прагну поступово зробити наш український нотаріат єдиним, сильним, виконуючим притаманні нотаріату функції. Проблеми, які виникають у зв’язку з прийняттям змін до законодавства, вирішуємо шляхом спільного обговорення на семінарах, створених в соціальних мережах групах. Я вдячна за підтримку членам правління, нотаріальній спільноті, з якою ми спільно вирішуємо питання життєдіяльності відділення.
Полтавщина – назавжди в моєму серці. Мабуть, не знайдеться у нашій мові яскравих слів,
яких не можна було б сказати про Полтавщину – квітуча, родюча, духовна столиця
України. Саме на полтавській землі працювали українські генії: письменники Іван
Котляревський, Панас Мирний, Володимир Короленко, художник Микола Ярошенко,
математик Микола Остроградський, лікар Микола Скліфосовський та багато інших.
Полтавщина виплекала не один десяток талановитих людей, імена яких увійшли до
світової історії.
Її щедра природа, чудові пам’ятки архітектури, літератури, наукові відкриття
синів та дочок Полтавщини – все це і сьогодні є неповторною особливістю краю.
Кожна земля сильна особистостями. І це блискуче підтверджують нотаріуси області. Всі вони патріоти своєї землі, своєї країни, гідно наслідують славетних предків.
Любов до нотаріату я передала донечці – Ірині, яка пропрацювала три роки в державній нотаріальній конторі, а зараз працює приватним нотаріусом. Ми практично щоденно обговорюємо якісь моменти з діяльності нотаріату, консультуємося, навіть частенько сперечаємося, адже кожен з нас як практикуючий нотаріус має своє бачення розв’язання проблеми.
Особливий відпочинок для душі – на природі. Мені подобається перебувати на дачі, в оточенні лісу, річки, тиші. Дуже подобається вирощувати квіти та овочі. Із задоволенням проводжу вільний час з родиною, друзями.
Мріяти – важливо. Людина, яка має мрію, відрізняється життєвим ентузіазмом, чітко бачить, що треба зробити, адже розум постійно зайнятий конструктивними думками про досягнення мрії.
Не бійтеся помилятися та цінуйте уроки, які отримуєте завдяки своїм помилкам. Якщо ми час від часу не будемо зазнавати невдач, то не будемо вчитися, ставати сильнішими і мудрішими.
Справжній нотаріус починається з любові до людей. За роки нотаріальної практики я усвідомила: для того, щоб нотаріальна діяльність приносила користь, треба всією душею любити людей, прагнути їм допомогти, намагатися хоча б трошки полегшити ту тяжкість, яку вони несуть у своєму серці.
Кожен відвідувач для мене – особистість. Нотаріат – це покликання, що полягає у допомозі людям. Спілкуючись з людиною, ти вже не можеш не перейматися її проблемами, крізь себе ти пропускаєш радість та горе, надії та смуток. І якщо вчинення нотаріальної дії є неможливим з певних причин, людина обов’язково отримає пораду, яким саме чином її проблему можна вирішити.
Найголовнішим рушієм нотаріальної професії є спілкування. Під час обміну досвідом розсіюється невпевненість у вчиненні тих чи інших нотаріальних дій, зникають проблемні питання. Саме тоді народжуються нові ідеї, опрацьовується та узагальнюється нотаріальна практика, відбувається рух уперед. У спілкуванні між нотаріусами народжується істина. Адже взаємодопомога та взаємопідтримка надають можливості уникнути помилок в умовах колізій сьогоднішнього законодавства. Завдяки невпинному спілкуванню один з одним ми не тільки здобуваємо нові професійні знання, але отримуємо найголовніше – впевненість у тому, що всі ми єдині, що всі ми працюємо над спільною важливою справою.
Гармонійне життя дарує відчуття задоволення від того, що людина сама творець своєї долі. Потрібно бути впевненим у власних силах, жити сьогоднішнім днем, мотивувати себе чітко поставленими завданнями, бути чесним по відношенню до себе і оточуючих, допомагати людям.
Перше правило для досягнення гармонійних стосунків з іншими людьми — ставитися до них так, як бажаєте, щоб вони ставилися до вас. Щоб бути в гармонії з іншими, потрібно бути в гармонії з собою.
Бути членом Ради НПУ для мене означає нести велику відповідальність, тому що ти представляєш інтереси нотаріальної спільноти регіону в Раді, береш участь у вирішенні проблем спільноти, реалізації проектів, захисті прав нотаріусів.
Досягати найвищого рівня професійності нотаріус повинен весь час, постійно пізнаючи щось нове. Коли ти перестаєш вчитися нового, ти зупиняєшся і втрачаєш свої професійні якості.
Вимоги до кваліфікаційного рівня нотаріусів найвищі серед правничих професій. Сьогодні нотаріус має бути і юрисконсультом, і адвокатом, та й взагалі – універсальним знавцем права. До нотаріуса звертаються не лише за вчиненням нотаріальної дії, а й за отриманням ( у необхідному обсязі) кваліфікованої правової допомоги.
Український нотаріус – фахівець, який поєднує високу професійну підготовку з бажанням вірного служіння закону.
Реформи в сфері нотаріату є необхідними і повинні бути спрямовані на розвиток професії нотаріуса, підвищення рівня довіри громадян до нотаріального корпусу, забезпечення ефективної реалізації їх прав та інтересів в Україні. Але реформи необхідно проводити комплексно, професійно. І цим повинна займатися, в першу чергу, НПУ – із залученням фахівців в сфері нотаріату, науковців.
Цифрове майбутнє нотаріату слід розглядати у контексті використання інформаційних технологій в нотаріальній практиці. У більшості країн вже використовуються IТ-продукти в нотаріальній практиці. Наприклад, у Литві, Білорусі, Росії функціонують реєстри вчинення нотаріальних дій, утримувачем яких є національні нотаріальні палати.
Впровадження цифрового нотаріату в Україні – неминучий процес. Але він не є кардинальною новацією для нотаріальної спільноти, оскільки нотаріуси одними з перших почали працювати з електронними реєстрами. Сьогодні нотаріуси кваліфіковано, грамотно і повноцінно виконують усі функції у сфері державної реєстрації прав на нерухоме майно та у сфері реєстрації бізнесу.
Актуальним на сьогодні є створення єдиного електронного реєстру нотаріальних дій, створення бази для електронного архіву. Отже, нас в подальшому чекають нові випробування.
Головна запорука збереження любові до професії – любити тих людей, які переступають поріг твоєї нотаріальної контори, цінувати своїх колег та однодумців. Впевнено дивитися у майбутнє і при цьому жити відповідно до встановлених етичних норм. Саме у такій гармонії з оточуючим світом та самим собою нотаріус зможе приносити користь людям.
Щасливий нотаріус – той,який любить свій фах за можливість безпосереднього спілкування з людьми. Вдячні слова з боку людей, яким вдалося надати посильної допомоги, є найбільшою радістю для нотаріуса. Надзвичайно приємно, коли тебе не забувають і знову звертаються за допомогою. Щастя – спілкуватися із друзями, колегами, родиною, радіти життю. Відчувати, що ти потрібна людям, пишатися, що твоя діяльність пов’язана зі служінням Закону, захистом прав громадян.