ЛІДІЯ МІРОШНИЧЕНКО. ПОГЛЯД У МАЙБУТНЄ
На Одещині у місті Чорноморську працює приватним нотаріусом Лідія Михайлівна Мірошниченко, досвід нотаріальної практики якої налічує вже майже 40 років. Нотаріальна професія — зовсім не тиха гавань, як це може здатися обивателю, але Лідію Михайлівну не лякають шторми, адже вона із висоти свого професійного та життєвого досвіду точно знає, що без дощу не буває веселки, а щасливий погляд нотаріуса завжди спрямований у майбутнє.
— Лідіє Михайлівно, як Ви вважаєте, чи існує якесь особливе «нотаріальне щастя»? Ви можете себе назвати щасливим нотаріусом?
— «Нотаріальне щастя» — це, мабуть, розуміти, що твоя професія корисна для людей; відчувати свою необхідність; мати можливість допомагати людям, перш за все, порадою; роз’яснювати можливі наслідки вчинення нотаріальних дій; застерігати від прийняття невірних рішень. Вважаю себе щасливим нотаріусом, бо дуже люблю свою професію (працюю вже більше 38 років).
— Вам подобається згадувати про початок Вашої нотаріальної діяльності? Які труднощі виникали у Вас як у молодого спеціаліста?
— Після закінчення Харківського юридичного інституту розпочала свою діяльність державним нотаріусом, завідуючою Овідіопольської ДНК Одеської області. Труднощі полягали в тому, що перші роки роботи я була єдиним нотаріусом в районі. Часто згадую ті величезні черги, двічі на тиждень прийом громадян здійснювався до пізнього вечора. Стажування я проходила в Першій Одеській ДНК, складно було самостійно розбиратись зі специфікою району — колгоспні двори, будинки для переселенців… Але, разом з тим, було цікаво стикатися зі складними випадками на практиці, з яких й складався досвід в професії.
— Чим корисний досвід організації роботи в ДНК?
— Такий досвід, дійсно, допомагає організовувати робочий процес, формувати архів.
— Нотаріуси, які працювали або працюють в державному нотаріаті, часто мають багато життєвих історій. Чи бували у вас якісь екстремальні випадки?
— Пригадую, як поїхала на виклик робити заповіт, але за станом здоров’я клієнтки посвідчити заповіт було неможливо. Назад довелося в снігопад самостійно повертатись електричкою.
— Що можете порадити колегам, які зараз працюють державними нотаріусами?
— Своєю сумлінною працею, повагою до людей підтримувати високий рівень нотаріальної професії серед суспільства.
— В Україні на даному етапі все ще потрібен державний нотаріат?
— Я — за єдиний нотаріат.
— Чому Ви вирішили розпочати приватну нотаріальну практику?
— З державного нотаріату я вийшла на пенсію, але не змогла жити без професії, тому зареєструвала приватну нотаріальну діяльність.
— Вам подобався Закон «Про нотаріат», коли він був ухвалений? Чи варто зараз приймати новий закон, і якими мають бути зміни?
— Закони не досконалі, до того ж, суспільство розвивається, є потреба законодавчих змін та доповнень, потрібні також підзаконні акти. Бажано, щоб підзаконні акти були більш детальними, містили повний порядок вчинення кожної нотаріальної дії (від документів, які необхідно витребувати нотаріусу, перевірок, які повинен виконати нотаріус у реєстрах, — до зберігання в архіві документів щодо конкретної нотаріальної дії). Тоді непорозуміння в ході перевірок нотаріальної діяльності будуть зведені до мінімуму.
— Що Вам як професіоналу допомагає залишатися на плаву в бурхливому морі законодавчих змін?
— Всі законодавчі зміни ретельно розбираємо в сімейному колі з доньками (які також працюють нотаріусами). Також зустрічаємось із колегами, які працюють в нашому місті, для визначення єдиної нотаріальної практики.
— До речі, про реальне море. Ви працюєте нотаріусом в «морському» місті — чи це має якийсь вплив на характер нотаріальних дій?
— Так, наприклад, мають місце довіреності на розпорядження яхтами, човнами; довіреності на розмитнення вантажів, що прибувають до морського порту; фотокопії документів моряків тощо.
— Отже, доньки пішли Вашим шляхом — також обрали професію нотаріуса. Часто радитеся щодо вчинення дій?
— Так, безумовно, складна ситуація на практиці або прийняття змін до законодавства не залишаються без бурхливих обговорень в сімейному колі.
— Як зазвичай розпочинається Ваш робочий день?
— Робочий день розпочинається з перегляду новин на сайті управління юстиції, Міністерства юстиції, Нотаріальної палати.
— Емоції та почуття гумору в роботі нотаріуса — допустимі чи зайві?
— Кожна людина має свої емоції. Але в професії, на мою думку, емоції, особливо бурхливі, бажано стримувати. Почуття ж гумору необхідне в будь-якій ситуації, воно не тільки допомагає налагодити спілкування, а й піднімає всім настрій.
— А чи властиве нотаріусам професійне вигорання?
— Ні, постійні зміни в законодавстві не дають можливості «вигоріти» в професії, а навпаки, створюють атмосферу «студентської» активності — постійно необхідно чомусь вчитися.
— Можливо, існують у нотаріусів якісь ритуали, традиції, забобони, пов’язані з професією?
— Складні правочини не призначати на понеділок. Починати запис у новому реєстрі для реєстрації нотаріальних дій із запису паспорта чоловіка, а не жінки.
— Нотаріуси часто в якості відпочинку обирають собі творчі хобі, чи у Вас таке особливе позаробоче заняття для душі?
— Обожнюю подорожувати з онучками, готувати їм різні смаколики.
— Якщо проаналізувати весь Ваш досвід спілкування з клієнтами, які висновки можете зробити щодо сприйняття суспільством нотаріуса в Україні?
— Серед професій в галузі права сьогодні нотаріат займає важливе місце в суспільстві, викликає довіру та повагу людей. І дуже важливо зберегти це в майбутньому.
— На початку грудня відбувся черговий кваліфікаційний іспит, в нотаріат знову влилась «молода кров». З висоти Вашого досвіду що можете порадити цим нотаріусам?
— Молодим нотаріусам хотілось би побажати завжди пам’ятати про високе звання нотаріуса, яке вони здобули; бути чесними, порядними спеціалістами; дбати про свій професійний рівень та репутацію, з повагою ставитися до відвідувачів та колег.
— Відчуваєте себе легендарною особистістю нотаріату?
— Ні, я звичайний нотаріус, тільки досить довгий час займаюсь улюбленою справою.
— Якщо нотаріат — це море, хто Ви у ньому?
— Мабуть, хвиля, оскільки в бурхливому нотаріальному житті штилю практично не буває, необхідно завжди бути на гребені хвилі змін в нотаріаті.
— Яке гасло може прикрашати офіс нотаріуса?
— «Працюй завжди з поглядом у майбутнє!»
Бесіду вела Юлія Шешуряк