КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ НОТАРІУСА. ОЛЕКСАНДР КРАСНОГОР
Нотаріат України, № 4 (35) 2019
Читач: Олександр Красногор, приватний нотарiус Чернiгiвського мiського нотарiального округу
Книга: Мирослав Дочинець, «Многiї лiта, благiї лiта»
«Книга лауреата Національної премії України ім. Т. Шевченка, письменника і журналіста Мирослава Дочинця «Многії літа, благії літа. Заповіти 104-річного Андрія Ворона – як жити довго в здоров’ї, щасті і радості» особливо шанована мною.
Як стверджував автор, це «книжка, що передається з рук в руки», бо містить поради – рецепти, своєрідні заповіти карпатського мудреця для читачів будь-якого віку як на щодень, так і на перспективу. Цю книгу справді можна перечитувати будь-де і будь-коли – в дорозі, на відпочинку, в обідню перерву. У хвилини радощів та смутку, роздумів та спогадів, перед важливим вибором.
Книга невелика за обсягом, але дуже глибока за змістом, адже в ній зібрані вивірені часом концентровані, безцінні знання мудреця.
«Навчися бачити довкола все живе і радіти йому – бадилині, дереву, птиці, тварині, землі, небу. Вдивляйся в них добрими очима і з уважним серцем – і відкриються тобі такі знання, які не знайдеш у книгах. І побачиш у них себе – упокореного і оновленого», – ось мотивація вийти за поріг кабінету.
Дієтологія, валеологія, соціальна психологія, людинознавство і власний досвід старця гармонійно поєдналися в єдину систему буття та духовного світу. Читаєш – і ніби п’єш цілющу воду із життєдайного джерела знань: «До людей будь рівно добрий і уважний. Кожен з них, навіть найпустіший, чогось навчить. Не роби з людей собі ні ворогів, ні друзів. І тоді не матимеш з ними клопоту»; «Дослухайся свого серця – і тобі відкриється те, для чого тебе «покликано», в чому міра твого призначення. Може, ти прислужишся одній людині, може – родині, може – світові, а може – Богу».
Мудрець відкриває секрети «7 благ», «7 головних речей, яких треба навчитися», «7 заповітних страв» і «7 заповітних рідин». У нинішні непрості часи дуже слушний заповіт – зробити «за день хоча б одне добре діло для родини (для дому). Одне – для свої душі. І одне ( обов’язково) – для когось. Якщо не в силах ділом, то роби це хоча б добрим, нелукавим словом, посмішкою. І так щодня. По одній, по кілька зернин. І вони заколосяться в душі врожаєм радості».
Зрозумілі й прості, часом навіть наївні поради на всі випадки людського буття: щоб бути справжнім, щасливим, здоровим і робити справу, що не є тягарем. Бути сміливим у діях, у виборі, навчитися «мистецтву маленьких кроків» та вмінню підніматися вгору.
«Якщо треба робити вибір, не бійся – роби. Навіть якщо дуже складний вибір. Знай, що вибір ніколи не буває абсолютно вірним. Але вибирати належить. І це буде твій вибір, яким би він не був. І в цьому теж твоя сила. У нас завжди є вибір».
Прочитали цікаву художню книгу? Надсилайте свої відгуки на адресу press@npu.org.ua