АЛЬОНА СТЕЛЬНИКОВИЧ: «ЄДИНА НОТАРІАЛЬНА ПРАКТИКА ЗАХИЩАЄ ПРАВА ГРОМАДЯНИНА, НОТАРІУСА, ДЕРЖАВИ»
Відділ Нотаріальної палати України із методичного забезпечення та інформаційно-аналітичної роботи очолює Альона Стельникович, юрист із досвідом роботи у нотаріаті та законотворчій сфері. Розмовляємо із колегою про діяльність Відділу, співпрацю із Комісією НПУ з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності та значення єдиної нотаріальної практики.
— Яка головна мета та напрямки діяльності Відділу НПУ із методичного забезпечення та інформаційно-аналітичної роботи?
— Захист професійних інтересів нотаріусів та напрацювання єдиної практики — головна мета нашого відділу.
Один із основних напрямків діяльності — робота з проектами нормативно-правових актів на стадії їх розробки та прийняття. На адресу НПУ надходять численні звернення та доручення від органів державної влади, парламентських комітетів щодо проведення експертиз проектів, які пов’язані з нотаріальною діяльністю. Наразі кількість таких звернень зростає, що свідчить про зростання ваги Палати та нотаріату. Робота над такими проектами є дуже відповідальною, адже важливо створити максимально прості та прозорі механізми, захистити як громадян, так і інтереси професії.
Також визначальним у нашій роботі є інформування нотаріальної спільноти про зміни в законодавстві, судову практику та напрацювання методичних матеріалів, які б допомогли нотаріусу максимально швидко адаптуватися до змін та створили б єдину нотаріальну практику.
Не менш важливий напрямок діяльності — робота зі зверненнями громадян.
— Як налагоджена співпраця із Комісією НПУ з аналітично-методичного забезпечення нотаріальної діяльності?
— Співпраця Відділу та Комісії побудована максимально ефективно, адже коло питань та обсяг роботи є значним. Досвід та знання голови Комісії Інни Михайлівни Бернацької та всіх членів Комісії важко переоцінити. Тому напрацювання спільного бачення та матеріалів є надзвичайно важливим.
— Чи намагаються самі нотаріуси притримуватися принципу єдиної практики? Можливо, є якісь регіональні особливості, коли певна нотаріальна спільнота вчиняє якісь нотаріальні дії зі схожим підходом?
— Мати власну думку — це природньо, особливо в умовах двозначності законодавства. В той же час, нотаріуси активно цікавляться думками та досвідом колег, дискутують та прагнуть мати єдину нотаріальну практику. Наша мета — це забезпечити. Щодо регіональних особливостей, то вони, звісно, теж мають місце, як в дрібницях, так і в більш значущих питаннях.
— Чому для нотаріусів важливо мати єдину нотаріальну практику?
— Одним із основних принципів законодавства є верховенство права, що включає в себе єдине застосування норм. Це важливий елемент відносин як на рівні «громадянин — нотаріус», так і на рівні «нотаріус — державний нагляд».
На практиці це проявляється в тому, що громадянин, який звертається до нотаріуса в будь-якому куточку України, повинен отримати результат вчинення нотаріальної дії, умови якої будуть чіткі та зрозумілі йому, і не залежатимуть від таких факторів, як географія, особиста думка, статус або вплив.
І точно такі ж результати повинен мати нотаріус, який проходить перевірку. Єдина нотаріальна практика в однаковій мірі захищає права громадянина, нотаріуса та держави.
— На «Нотаріальній платформі» діє «Гаряча лінія» для нотаріусів. Із якими питаннями звертаються найчастіше?
— Найчисленнішими, передбачувано, є питання, що стосуються порядку посвідчення договорів про відчуження та заставу майна, а також оформлення спадщини.
Також у період внесення змін до тих чи інших нормативно-правових актів ми отримуємо питання щодо порядку застосування нових норм. Наприклад, зараз найактуальнішою темою є відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
— Законодавчі зміни найчастіше спричиняють лише додаткові труднощі в роботі нотаріусів. Чому так відбувається?
— Мені здається, тут є об’єктивний та суб’єктивний фактори. Суб’єктивний полягає в тому, що всі ми прагнемо стабільності та передбачуваності й не любимо змін, а особливо тих, які не залежать від нас самих.
Об’єктивний фактор в тому, що зміни в законодавстві часто набирають чинності раніше, ніж державні установи створюють механізми їх реалізації. Тому перехідні періоди, як правило, стають тривалими і важкими.
— Що змінює законопроект № 5644 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення регулювання нотаріальної діяльності» у сфері методичного забезпечення?
— Законопроект № 5644 є реформаторським по своїй суті і перетворює нотаріат у саморегулівну професію.
Фактично, нотаріуси в особі НПУ отримують повноваження самостійно регулювати такі питання своєї діяльності, як нотаріальне діловодство, правила професійної етики тощо, а також узагальнювати нотаріальну практику.
Важливі зміни в методичному забезпеченні будуть реалізовані при запровадження електронної системи нотаріату, зокрема такої її підсистеми, як електронне робоче місце нотаріуса, яке буде містити, зокрема, проекти необхідних документів.
— Брати участь у розробці таких важливих законодавчих ініціатив — цікаво та відповідально…
—Так, робота над проектами нормативних актів є цікавою і об’ємною. І це завжди робота всієї команди Нотаріальної палати України. Адже важливо не лише проаналізувати, виписати, зберегти баланс, але й донести позицію до авторів нормативного акту, та тих, від кого залежить його прийняття.
— Що надихає так активно та багато працювати?
— Все дуже просто: якщо ти любиш те, чим ти займаєшся, то інакше не буває. Натхнення та мотивація вже є в кожного із нас від народження, головне не забувати про це. До того ж, енергійна та ефективна команда не дає відставати. Намагаємось бути не лише націленими на результат, але й отримувати задоволення від роботи. Кожний день в НПУ — це розвиток, постійна праця над новим та вдосконалення існуючого.
Спілкувалася Юлія Шешуряк
Фотографував Павло Паригін