САБРІНА СИБІГА — ПРО ПРІОРИТЕТИ КОМІСІЇ НПУ З МІЖНАРОДНОГО СПІВРОБІТНИЦТВА
Голова Комісії Нотаріальної палати України з міжнародного співробітництва Сабріна Сибіга розповіла про основні напрямки роботи, зважаючи на війну та необхідність іноземної допомоги українським нотаріусам
— Які основні пріоритети роботи Комісії НПУ з міжнародного співробітництва у 2023 році? Зокрема, щодо співпраці із МСЛН та РНЄС.
— Війна досі триває, тому Комісія з міжнародного співробітництва (далі КМС — ред.) і в 2023 році продовжує дотримуватися основних пріоритетів в роботі, визначених в рік початку повномасштабного вторгнення, а саме:
● розповідати міжнародній спільноті про обсяг та рівень військової агресії російської федерації, про її руйнуючі наслідки, про небезпечні для життя умови, в яких живуть і працюють сьогодні українські нотаріуси, про основні міжнародні декларації та документи, які мають бути прийняті на захист українських громадян;
● працювати в напрямку організації та отримання гуманітарної допомоги та благодійної підтримки нотаріусів України, що постраждали від війни, а також є внутрішніми переселенцями, біженцями, особами, які потребують тимчасового захисту, шукачами тимчасового прихистку на території іноземних держав, в тому числі шляхом залучення інвестицій до Благодійного фонду НПУ «Порятунок нотаріусів та членів їх сімей»;
● робота з МСЛН, РНЄС щодо неприпустимості прийняття нотаріальних документів, виданих або посвідчених нотаріусами окупованих територій України під егідою рф або невизнаних утворень, з підготовкою та наданням інформаційних матеріалів для іноземних держав, а також щодо неприпустимості захоплення та знищення державних нотаріальних архівів держави України російською федерацією та незаконними утвореннями, щодо неприпустимості запровадження роботи нотаріусів російської федерації або незаконних утворень на території України;
● складання та надання тематичного довідника для ознайомлення нотаріусів іноземних держав з правовим регулюванням організації нотаріальної діяльності, процедури вчинення нотаріальних дій та зразків нотаріальних документів нотаріусами України;
● підготовка та дипломатична робота щодо просування пакету потреб для відновлення нотаріату України у міжнародних проектах, в тому числі так званому «Плані Маршала» по відновленню України;
● знаходження грамотного компромісу в Україні між використанням цифрових технологій та штучного інтелекту та безпосередньою участю нотаріуса при посвідченні прав і фактів, що мають юридичне значення, та вчиненні інших нотаріальних дій, передбачених законом, з метою запобігання зловживаннями на окупованих територіях України.
— Розкажіть про найбільші труднощі, які вдалося подолати у важкому 2022-му, в межах роботи Комісії. А також якими здобутками на міжнародній нотаріальній арені може пишатися НПУ.
— Після першого шоку від новин про повномасштабну війну потрібно було спрямувати діяльність Комісії головним чином на залучення світової нотаріальної спільноти до заходів впливу через їхні уряди та міжнародні організації (Парламент ЄС і Європейська комісія) на агресивні дії рф проти України, а також надання правової і гуманітарної допомоги українським біженцям.
Попри загрози фізичного знищення внаслідок ракетних обстрілів, попри психічне навантаження, необхідно було доводити до відома іноземних колег, що реально відбувається в Україні під час військової агресії російської федерації, ділитися фактами, відео та фото доказами руйнувань та загибелі, розповідати якої конкретної допомоги потребують постраждалі від війни, а також надавати правову допомогу українським громадянам, які внаслідок воєнних дій отримали тимчасовий притулок за кордоном, в тому числі розробляючи та погоджуючи з іноземними нотаріусами форми нотаріальних документів, а саме заяв для виїзду дітей за кордон та довіреностей на розпорядження майном.
За наслідками звернення КМС та НПУ 1 березня 2022 року РНЄС провела позачергову Ассамблею РНЄС, на якій було засуджено дії РФ і надано Нотаріальній палаті України статус члена-спостерігача в РНЄС.
3 березня 2022 року МСЛН ухвалила рішення про призупинення членства нотаріатів рф і рб в МСЛН на 2023-2025 роки.
Крім того, була створена робоча група РНЄС з надання гуманітарної і правової допомоги Україні та її біженцям, а також координації подальших заходів сприяння, доведення до Європейського парламенту проблем українського нотаріату.
Водночас, МСЛН і РНЄС здійснили пожертви для України через Червоний хрест, а згодом розпочали і досі продовжують збір пожертв на рахунок Благодійного фонду НПУ.
21 квітня 2022 року відбулася відеозустріч з Президентом РНЄС Джампаоло Маркосом, на якій було розроблено Дорожню карту для України.
25-28 травня 2022 року представники КМС та НПУ у спільному засіданні Генеральної ради і Асамблеї нотаріатів-членів у Мюнхені (Німеччина), а також через низку особистих багаточасових зустрічей з керівництвом МСЛН і нотаріатів окремих європейських країн разом, домовилися відпрацювати механізми зі збору коштів у створений НПУ Благодійний фонд та просування пакету потреб для відновлення нотаріату України у міжнародних проектах, в тому числі «Плані Маршала».
Згідно з Дорожньою картою РНЄС для України, протягом травня-червня 2022 року спільно з апаратом НПУ та КМС була здійснена аналітично-інформаційна робота з підготовки багатомовного бланку Заяви про згоду на тимчасовий виїзд та проживання дитини за кордоном, а також оновлення інформації за темами «Вразливі особи» та «Пари в Європі» для її подальшого використання європейськими нотаріусами в якості довідникової.
24 червня 2022 року НПУ спільно з КМС взяло участь в Генеральній Асамблеї РНЄС у м. Комо (Італія), де були представлені напрацювання з багатомовної довідниковоі інформації по Україні.
За наслідками візиту представників НПУ 13-14 вересня 2022 року Асоціації з розвитку нотаріальних послуг (АРНП) при Вищій Раді нотаріату в м. Венель (Екс-ан-Прованс, Франція) з метою ознайомлення з роботою французького електронного нотаріату, було почато і наразі відпрацьовується за участі КМС відцифрування нотаріального архіву України.
15-16 вересня 2022 року, у Празі (Чеська Республіка) відбулось засідання ЄНМ, в якому я, як член КМС, приєдналася до європейської спільноти нотаріусів як перший український співрозмовник у Європейській нотаріальній мережі (ЄНМ). На зустрічі презентували: двомовну онлайн-форма для догляду за українськими дітьми, які виїжджають з країни; Посібник для нотаріусів, які розглядають справи за участю громадян України; оновлення, доповнення тимчасових законодавчих положень щодо нотаріальної діяльності та переклад інформації про Україну на інформаційних сайтах для громадян та нотаріусів.
З 27 листопада по 3 грудня 2022 року у на Асамблеї нотаріатів у м. Канкун (Мексика) за зверненням НПУ було прийнято рішення щодо звільнення України від сплати щорічних членських внесків на 2022-2024 роки.
— Ви брали участь у багатьох міжнародних заходах, які відбувалися вже у воєнний час. Як ставляться іноземні колеги до агресії рф?
— Хочу подякувати всім іноземним колегам, які підтримали та продовжують підтримувати українських громадян та українських нотаріусів через засудження військової агресії рф, через прийняття рішень про призупинення членства нотаріатів рф і рб в МСЛН на наступний термін скликання 2023-2025, через грошові пожертви (як на рахунок БФ НПУ, так і на рахунок створеного МСЛН Фонду солідарності на гуманітарні цілі та реконструкцію нотаріату України).
Крім того, кожного разу під час фізичного відвідування мною міжнародних заходів іноземні колеги з різних країн світу (а це близько 90 країн світу, всі 4 континенти) завжди цікавляться життям українських колег, які залишились на території України, виражають своє співчуття, обіймають зі сльозами на очах, демонструють глибоку підтримку та єдність, пропонують будь яку посильну допомогу, продовжують перераховувати грошові пожертви на рахунок БФ НПУ «Порятунок нотаріусів та членів їх сімей».
— Які воєнні проблеми нотаріусів України найбільше вражають іноземних колег?
— В першу чергу, це особисте фізичне та психічне травмування нотаріусів України, втрата ними своїх близьких та рідних, особливо в таких вже відомих всьому світу тортурами та масовими вбивствами містах, як Буча, Ірпінь, Маріуполь, Гостомель, Чернігів, Харків, втрата ними власних домівок та офісів.
Неможливість вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, які перебувають на окупованих територіях України без можливості їх залишення, а також у звʼязку з відключенням їх від єдиних державних реєстрів, у звʼязку з масовими відключеннями від електропостачання, води та інтернету внаслідок постійних бомбардувань критичної інфрастуктури України.
Здійснення виходів нотаріусів України на свої робочі місця, із ризиком для життята здоровʼя, іноді вдягнених в бронежилети, під обстрілами в небезпечних населених пунктах України, задля допомоги людям та збереження нотаріальних архівів.
Захоплення та знищення державних нотаріальних архівів держави України російською федерацією та її незаконними утвореннями.
Але попри всі негаразди, нотаріуси України продовжували та продовжують працювати на перемогу та відновлення України.
— Зараз триває пошук шляхів наповнення Благодійного фонду НПУ «Порятунок нотаріусів та членів їх сімей»? Чи співпрацюєте з іншими комісіями НПУ?
— Кожний захід українських колег, іноземних колег або ініціатив МСЛН та РНЄС супроводжується перемовинами щодо залучення грошових пожертв до БФ НПУ.
Як відомо, нещодавно Комісією НПУ з розвитку спорту був організований онлайн-проект «Біжи, їдь, пливи до Перемоги 2023», аби залучити кошти до БФ НПУ для допомоги нотаріусам. Надихнувшись цією ініціативою, колосальною організаторською роботою Бориса Кота та Олени Верповської, я за підтримки президента НПУ Володимира Марченка запропонувала поширити проект на міжнародний рівень, залучивши нотаріати 90 країн світу, які є членами МСЛН.
Вперше ця ідея була озвучена мною на Генеральній Раді, яка відбулась наприкінці травня цього року у Беніні (Африка), наступним разом у Відні (Австрія) на зустрічі співрозмовників ЕНМ, та у Римі (Італія) протягом роботи в Європейській комісії МСЛН.
Наші іноземні колеги з гарячим ентузіазмом сприйняли цю ідею – бути учасником унікальної спортивної події, яка обʼєднає нотаріусів 90 країн світу, залишиться в памʼяті, а також після завершення ми плануємо змонтувати відео.
Провівши численні перемовини з делегатами нотаріатів-членів МСЛН, я отримала підтвердження, що разом ми зможемо вистояти та перемогти у війні.
Одночасно із цією ініціативою я запропонувала нотаріатом-членам МСЛН створити власний спортивний комітет, який би проводив нотаріальні ігри на чотирьох континентах світу, використовуючи досвід Комісії НПУ з розвитку спорту та організації в Україні Ukrainian Notary Games.
Цю ідею вже підтримали голови спортивних комітетів нотаріатів різних країн, зокрема Аргентини, Португалії, Бразилії, Німеччини та інших.
Наразі я активно, за підтримки президента НПУ, Комісії НПУ з розвитку спорту та особисто Бориса Кота, працюю над реалізацією вказаної ідеї, як шляхом проведення численних особистих зустрічей та кулуарних обговорень з представниками нотаріатів, так і шляхом виступів на міжнародних заходах, які проводяться МСЛН.
— На Вашу думку, чи достатньо потужна реакція міжнародної нотаріальної спільноти на війну в Україні?
— Всім нам, хто знаходиться у країні, яка страджає від війни, і до закінчення війни повною перемогою, хто працює та продовжує життя всупереч, завжди буде здаватися недостатньо потужною реакція інших людей.
Але треба віддати належне та подякувати міжнародній нотаріальній спільноті, яка розуміє, що «чужої війни» не буває, ніхто у світі не може почуватися в безпеці, поки тривають бойові дії в Україні, а тому дуже оперативно відреагувала, скликавши онлайн 1 березня 2022 року позачергову Асамблею РНЄС, на якій була ухвалена історична резолюція щодо засудження дій рф і надання НПУ статуса члена-спостерігача в РНЄС. Ще раз нагадаю, що у березі 2022 року МСЛН ухвалила рішення про призупинення членства нотаріатів рф і рб в МСЛН на 2023-2025 роки.
— Які зміни передусім потрібні українському нотаріату, аби стати реально передовим у Європі?
— Безумовний, тотальний, абсолютний захист права власності та бізнесу!
Має бути єдине розуміння та тлумачення законів, що допоможе уникнути маніпулювань із законом.
Цінне відчуття безпеки вкладень та бізнесів надасть впевненості інвесторам у подальших інвестиціях та допоможе залучити нові колосальні обсяги, що вкрай важливе для відновлення економіки України та професії нотаріату.
Запровадження електронного реєстру нотаріальних дій та електронного нотаріального архіву, з одного боку, для прозорості та доступу до нотаріальних дій, а з другого боку, для позбавлення від спроб зловживання, викрадання або знищення нотаріальних документів.
НПУ має продовжувати політику незалежної від держави, сильної, впливової самоврядної структури, яка самостійно адмініструє та утримує єдині електронні реєстри, яка завершить відцифрування нотаріальних архівів в Україні, яка спільно із державними та законодавчими структурами стане провідником та гарантом надання та захисту прав та інтересів громадян та бізнесу в Україні.
Необхідно продовжувати постійний обмін досвідом з нотаріатами інших країн світу задля вдосконалення практик українського нотаріату, впроваджувати інноваційні рішення з урахуванням швидкісного розвитку технологій у світі за участю нотаріуса як гаранта захисту прав та інтересів громадян та бізнесу.
— Безумовно, Ви добре знайомі із законодавчою базою та практикою нотаріальної діяльності у європейських країнах. Як вважаєте, чи можна щось імплементувати при реформуванні нотаріату України?
— В цілому, я вважаю український нотаріат передовим, у нього є чому вчитися та переймати.
Наприклад, ще в 2014 році під час кулуарних бесід в перервах між засіданнями робочих груп МСЛН іспанські колеги були дуже здивовані, коли дізналися, що нотаріуси в Україні реєструють перехід права власності на обʼєкти нерухомого майна під час вчинення нотаріальних дій з відчуження нерухомого майна та взагалі реєструють право власності на новозбудоване нерухоме майно. Також вразила кількість перевірок, яку здійснюють нотаріуси України під час вчинення нотаріальних дій з відчуження нерухомого майна, особливо з землею, і скільки на це витрачається часу.
Тим не менш, є такі дії, які б було можливо та доречно імплементувати при реформуванні нотаріату України.
Наприклад, швидкісною та зручною у використанні є система єдиного державного реєстру, яка створюється, адмініструється та утримується Нотпалатою Естонії. Система обʼєднує всі державні реєстри та пропонує здійснити пошуки та перевірки шляхом разового внесення інформації про субʼєкт чи обʼєкт та отримання миттєвого результату за лічені хвилини. Тобто, для вчинення нотаріальної дії нотаріус напряму отримує всю інформацію/документи самостійно.
Також на часі надання можливості нотаріусу брати на себе деякі функції від правосуддя, розвантажуючи судову систему (наприклад, встановлення факту родинних відносин між особами).
Варто запровадити на законодавчому рівні можливість вчинення таких нотаріальних дії, як заяви або довіреності від особи, дистанційно. Звісно, за умови належного встановлення особи та дієздатності, збереження даних ідентифікації (на прикладі європейських країн).
Вкрай необхідно подбати про особливо вразливі категорії населення, які є дієздатними психічно, але не можуть говорити, ніяким чином фізично рухатися, не можуть навіть рухати пальцями рук або моргати очима, — через надання їм правової та технічної можливості отримувати нотаріальні дії. Особлива потреба в цьому ще може бути і внаслідок війни в Україні.
Доречною була би можливість для нотаріуса України звернутися до нотаріуса країни СNUE з запитанням у випадку кейсу з іноземним елементом (наприклад, спадкодавець з Бельгії чи Франції, заповіт зроблено в Україні, а майно в Німеччині та Україні), саме для колективного розв’язання кейсу із застосуванням міжнародного приватного права.
— Що для Вас означає очолювати Комісію НПУ з міжнародного співробітництва?
— Для мене це можливість максимально використати свій багаторічний нотаріальний та міжнародний досвід, своє бачення напрямків руху в розвитку професії, особисті звʼязки серед іноземних колег, міжнародний професійний ресурс, фінансовий ресурс — щоб бути корисною для відновлення та розвитку українського нотаріату.
Бути протягом багатьох років частиною такої світової спільноти як МСЛН — це унікальна можливість комплексного та оперативного вивчення величезного масиву законодавства 90 країн світу у розрізі інновацій, порівнянь, практик, що дозволяє обмінюватися досвідом та запозичувати найцінніше з міжнародних нотаріальних практик.
Це важелі швидкого донесення передової та сучасної інформації та корисного впливу через владні, законодавчі та інші державні структури України на законотворчий процес в Україні, з метою його вдосконалення враховуючи проблеми сьогодення.
Це можливість знайомитися та вчитися новим ідеям законотворчого світу, а також ділитися своїм унікальним досвідом, включаючи набутий в період війни в Україні.
Це можливість, використовуючи ЕНМ, вже зараз дистанційно допомагати українським громадянам, що тимчасово на період війни перебувають за кордоном, через надання правових консультацій іноземним колегам.